wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Ostatni mecz Murawskiego

Piłka nożna. Ostatni mecz Murawskiego

Piłka nożna. Ostatni mecz Murawskiego
Data publikacji: 2018-05-12 18:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-14 09:55
Wywietleń: 3691 327364

Niespełna 37-letni Rafał Murawski pożegnał się ze szczecińską publicznością. Sobotni mecz z Lechią był jego ostatnim w barwach Pogoni rozegranym w Szczecinie i prawdopodobnie ostatnim w karierze. W szczecińskim klubie spędził 4,5 roku, rozegrał 138 meczów ligowych, zdobył 17 goli, w większości spotkań był kapitanem.

Klub negocjował z piłkarzem warunki nowej umowy, nie wyobrażał sobie drużyny bez tak wyrazistej postaci, choć wszyscy doskonale sobie zdają sprawę, że zawodnik najlepsze lata ma za sobą. Rozmowy trwały do piątku, ostatecznie zakończyły się fiaskiem. Pogoń od nowego sezonu będzie musiała sobie radzić bez Murawskiego i nie będzie to łatwe zadanie.

Murawski z całą pewnością znajdzie swoje miejsce w galerii najwybitniejszych piłkarzy Pogoni, choć do żadnego sukcesu klubu nie doprowadził, zaczął grać w szczecińskiej drużynie w wieku 32 lat i niespodziewanie stał się idolem dla szczecińskich kibiców, choć jego kariera wcześniej związana była z klubami zwaśnionymi z Pogonią: Arką i Lechem.

Jeszcze raz okazało się, że kibice szanują piłkarzy nie za to ile mają lat, z jakich klubów się wywodzą, jaka jest ich przeszłość, ale za postawę na boisku, poświęcenie, zaangażowanie, pracowitość, klasę, jakość. Murawski ujął wszystkich determinacją, której wielu nie spodziewało się biorąc pod uwagę, że to końcówka jego kariery.

Piłkarz dekady

To piłkarz z całą pewnością jeden z najwybitniejszych w historii klubu i jeden z najlepszych w obecnej dekadzie. Z piłkarzy grających w obecnej dekadzie pod tym względem równać się z nim mogą jedynie: Marcin Robak, Edi Andradina, Bartosz Ława, Radosław Janukiewicz, czy Takafumi Akahoshi. To włącznie z Murawskim piłkarze, którzy trafili do Pogoni ponad cztery lata temu, albo wcześniej. Później Pogoni nie udawało się już pozyskiwać piłkarzy z taką jakością, klasą i charyzmą.

Murawski zostanie na pewno zapamiętany z kilku szczególnych momentów. Zdobywał gole w końcówkach spotkań, decydujących o wygranych, chronił drużynę przed porażkami ofiarnymi i pełnymi poświęcenia interwencjami.

To głównie jego zasługa, że dwa sezony temu zespół zajął wysokie 6 miejsce. Doprowadził do tego praktycznie w pojedynkę. Gdy rok temu znajdował się już w słabszej formie, cała drużyna mocno spuściła z tonu, w obecnym było jeszcze gorzej, bo Murawski zaliczył swój pierwszy w karierze sezon bez gola i asysty. W drużynie do dziś nie ma piłkarza zdolnego zastąpić Murawskiego z jego najlepszego okresu gry w Pogoni.

Zasłużył się między innymi w obecnym sezonie, dużo słabszym od poprzednich, kiedy w meczu z Termaliką wybił przy stanie 1:2 piłkę lecącą do bramki Załuski. To była być może kluczowa interwencja w całym sezonie. Gdyby Pogoń tamten mecz przegrała, a przegrywałaby już 1:3, to dziś mogła być na miejscu Termaliki. Dzięki Murawskiemu nie jest.

Sześć przerw w grze

Piłkarz miał w obecnym sezonie aż sześć przerw w grze, ale brał udział też w innych kluczowych spotkaniach i należał do najlepszych na boisku. Między innymi w wygranym 3:1 spotkaniu w Gdańsku. Gdyby Pogoń tamtego spotkania nie wygrała, to mogłaby się już nie wygrzebać z bardzo trudnej sytuacji.

Murawski był też kluczową postacią w wygranych spotkaniach z Sandecją i Arką u siebie w grupie spadkowej. To były też ważne pojedynki, pierwszy w ramach obchodów 70-lecia istnienia klubu, drugi decydujący o utrzymaniu w ekstraklasie przeciwko klubowi, z którym formalnie jest związany. Ma w nim swoje udziały.

Murawski nie miał w obecnym sezonie zbyt wielu dobrych spotkań, ale te przychodziły w momentach, kiedy drużyna najbardziej tego potrzebowała. I wtedy Murawski przypominał, jak świetnym był piłkarzem dwa i trzy lata temu. Wciąż nim pozostał, ale już nie grał z taką regularnością.

Piłkarz do Pogoni trafił niespodziewanie. Kontrakt na 2,5 roku podpisał w dniu, w którym Pogoń dokonała historycznego wyczynu wygrywając z Lechem 5:1. To był symboliczny dzień, nikt wtedy nie przypuszczał, że zawodnik nie tylko wypełni kontrakt, ale jeszcze dwa razy go przedłuży i stanie się klubową żywą legendą.

Ograł Barcelonę

Pogoń pozyskiwała nie tylko mistrza Polski, mistrza Rosji, ale piłkarza, który w meczu Ligi Mistrzów ograł Barcelonę na jej terenie. To był piłkarz, który dwa razy grał w finałowym turnieju mistrzostw Europy. Był ulubieńcem Leo Beenhakkera i Franciszka Smudy, w reprezentacji wystąpił 48 razy. Graczy z tak znakomitą przeszłością nie było wcześniej w Pogoni zbyt wielu.

To był piłkarz, który był zawsze kojarzony z Lechem. Dla tego klubu grał najdłużej, zdobywał z tym klubem trofea, rozegrał najwięcej meczów, jednak patrząc na realne liczby, to jego dorobek z Pogoni jest niemal identyczny. Dla Lecha zdobył 19 goli i zaliczył 28 asyst, dla Pogoni natomiast strzelił 17 bramek przy identycznej liczbie 28 asyst, ale jednak w zdecydowanie krótszym czasie. W Lechu miał partnerów na zdecydowanie wyższym poziomie.

W przerwie zimowej sezonu 2013/14 Lech przygotowywał się do rundy wiosennej w Jarocinie. Rafał Murawski i Bartosz Ślusarski, jako przedstawiciele piłkarskiej starszyzny uznali, że mogą sobie w drużynie pozwolić na znacznie więcej od reszty zespołu i postanowili jeden z wieczorów po wyczerpującym dniu spędzić za barem nieco dłużej. W sztabie szkoleniowym uznano to za przejaw niesubordynacji i dwaj piłkarze pożegnali się z klubem.

Rumak żałował

To byli piłkarze doświadczeni, przez lata związani z Lechem. Decyzja była drastyczna, a po czasie Mariusz Rumak przyznał, że oznaczała w drużynie poważne osłabienie. Z całego zamieszania skorzystała Pogoń. Zaoferowała Murawskiemu kontrakt, a piłkarz ofertę przyjął. To była zaskakująca sytuacja szczególnie z tego powodu, że nastąpiła w dniu meczu Pogoń – Lech zakończonego klęską drużyny Mariusza Rumaka 1:5.

Rafał Murawski dopiero w Pogoni stał się piłkarzem nie tylko świetnym w destrukcji, o tym wiedzieli wtedy wszyscy, ale znakomicie się rozwinął jako gracz ofensywny. Sezon 2015/16 zakończył z siedmioma golami. Nigdy wcześniej nie strzelił w jednym sezonie tak wielu bramek. W kolejnym sezonie ten wynik powtórzył.

Piłkarz od pewnego momentu był w drużynie na nieco innych prawach, niż młodsi gracze, ale nikt o to nie miał pretensji. Dwa lata temu, kiedy rozgrywał swój najlepszy sezon, Czesław Michniewicz nie ukrywał, że bez wahania zgodził się dać swojemu kapitanowi tydzień wolnego, gdy była dwutygodniowa przerwa na reprezentację.

– Rafał w każdym meczu gra na bardzo dużej intensywności – mówił trener Czesław Michniewicz. – Jest naszym podstawowym zawodnikiem, filarem i opoką. Jego organizm nie regeneruje się już tak szybko, staramy się go oszczędzać podczas treningów, bo wiemy ile znaczy dla naszej drużyny.

Murawski w sezonach 2014/15 i 2015/16 nie zagrał tylko w dwóch meczach – po jednym w każdym sezonie, w obecnym miał aż sześć przerw w grze. Mimo upływu lat piłkarz wciąż zawstydzał młodszych kolegów, ale fizycznie nie dawał rady grywać meczów regularnie przez kilka tygodni z rzędu. ©℗ Wojciech Parada

 Fot. R. Pakieser

Komentarze

gary1976
Super gość. Może mało efektowny, ale skromny, pracowity i bez parcia na szkło. Dzięki za grę w Pogoni!
2018-05-14 09:47:11
Profesjonalista przez duże P
Świetny przykład pełnego zaangażowania i profesjonalizmu. Panie Rafale dziękujemy za wszystko co pan robił dla Pogoni.
2018-05-12 23:11:55
Viktor
Dziekujemy Panu za profesjonalizm i oddanie naszej drużynie. Jest Pan wspaniłym pilkarzem ale przede wszystkim człowiekiem. Powodenia!!!
2018-05-12 22:23:32
Paweł
Dziękuję Panie Rafale.
2018-05-12 21:54:26
okiem kibica
" Graczy z tak znakomitą przeszłością nie było wcześniej w Pogoni zbyt wielu." Tak-to prawda i zanosi się na to,że długo takiego zawodnika w Pogoni nie będzie.
2018-05-12 18:57:42
Adelbert
Wielkie dzięki Panie Rafale za wszystkie lata w Pogoni. Tacy jak Pan pozostaną w galerii sław
2018-05-12 18:27:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie