piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. „Nowy" stadion Pogoni

Piłka nożna. „Nowy" stadion Pogoni

Piłka nożna. „Nowy" stadion Pogoni
Data publikacji: 2016-06-03 16:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-06 22:25
Wywietleń: 2990 137563

W piątek po południu w szczecińskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, prezesa Pogoni Szczecin Jarosława Mroczka i prezesa Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy" Macieja Kasprzyka, na którym poinformowano o zawarciu porozumienia w sprawie miejskiego stadionu im. Floriana Krygiera, na którym swoje ekstraklasowe mecze rozgrywają szczecińscy piłkarze.

Przez wiele miesięcy trwał spór, bo klub i kibice twardo domagali się budowy nowego stadionu, a władze zdawały się ignorować te oczekiwania i rozpoczęły przygotowania do modernizacji już istniejącego obiektu. Rozmowy - często toczone za pośrednictwem mediów - trudno było nazwać konstruktywnymi. Ale ich klimat na szczęście się zmienił, a katalizatorem przemiany prawdopodobnie był charyzmatyczny prezes PZPN Zbigniew Boniek. Wypracowano kompromis, a jego istota polega na tym, że powstanie praktycznie nowy stadion, ale w miejscu już istniejącego.

- Porozumienie polega na budowie właściwie nowego stadionu z czterema trybunami, a ta wschodnia nie ma być prowizoryczną dobudówką, lecz integralną częścią całości i niemal wiernym odzwierciedleniem tak zwanej trybuny szalikowców, a różnica polegać będzie tylko na tym, że pod spodem oczywiście nie będzie skarpy, lecz powierzchnie użytkowe, w tym o przeznaczeniu komercyjnym - powiedział P. Krzystek. - Projekt czwartej trybuny będzie dopełnieniem projektów trzech wcześniej projektowanych trybun i powstanie za 5-6 tygodni, a sfinansuje go Pogoń. Dzięki temu będzie możliwe ogłoszenie tylko jednego przetargu na wykonanie całości przedsięwzięcia. Projekt spełnia oczekiwania wszystkich, a miejski budżet powinien go wytrzymać. Stadion z trzema trybunami miał kosztować 148 milionów złotych, a teraz ta kwota wzrośnie, lecz na razie trudno jeszcze oszacować o ile. Na razie mamy zgromadzone 85 milionów złotych, więc apeluję o wsparcie do polityków, by pozyskać dofinansowanie z budżetu centralnego, jak to się zwykle dzieje w przypadku budowy sportowych obiektów w całej Polsce.

- Zapowiadałem, że do podjęcia decyzji dojdzie w kwietniu, lecz sprawa przedłużyła się o dwa miesiące, ale najważniejsze, że znalazła szczęśliwe zakończenie - powiedział J. Mroczek. - Gdy porozumieliśmy się w zasadniczych kwestiach, późniejsze rozmowy były już bardzo merytoryczne i konstruktywne. Najważniejsze, że będziemy mieli klasyczny piłkarski obiekt na 22-23 tysiące miejsc z czterema normalnymi trybunami, a nie trzema i dobudówką. Co istotne, budowa czwartej trybuny nie wydłuży czasu prac. Inwestycja toczyć się będzie etapami i nie będzie kolidowała z rozgrywaniem spotkań w ekstraklasie, a na każdy mecz będzie dostępnych dla kibiców przynajmniej 10 tysięcy miejsc. Może jednak nastąpić taki moment, że kilka spotkań pod rząd zagramy na wyjeździe.

- Mamy wszystko co chcieliśmy - powiedział M. Kasprzyk. - Komfort oglądania spotkań pod dachem, trybunę z młynem blisko boiska i większy stadion. Najważniejsze jednak, że poprawił się klimat wokół naszego ukochanego klubu. Oby tak było ciągle: żyjmy Pogonią! ©℗ (mij)

Na zdjęciu: Stadion przy ul. Twardowskiego wkrótce diametralnie zmieni swe oblicze

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

KIBIC
niezła ta kryta trybuna ;)
2016-06-06 22:25:02
kos
A gdzie parking na kilka tysięcy samochodów?
2016-06-04 15:08:35
szczecinianin
super wiadomość
2016-06-04 08:55:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie