Piłka nożna. Liczby za Kortem, trener przeciwko

Data publikacji: 2017-02-28 20:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-01 12:31
Wywietleń: 300 219388

Dawida Korta po raz drugi z rzędu zabrakło w kadrze meczowej na mecz ekstraklasy drużyny Pogoni Szczecin. Przed tygodniem ustąpił miejsca Nadirowi Ciftciemu, który odbył z drużyną dwa treningi i to wystarczyło, by zajął miejsce wychowanka trenującego z drużyną podczas całego okresu przygotowawczego.

Na piątkowe spotkanie z Lechem Kort też zajął miejsce na trybunach, choć w tygodniu poprzedzającym mecz drużynę opuściło dwóch piłkarzy mogących być dla niego zagrożeniem przy ustalaniu kadry meczowej: Jakub Piotrowski i Łukasz Zwoliński.

Kort w żadnym z trzech tegorocznych meczów nie zagrał choćby minuty. Przegrywa rywalizację nie tylko ze starszymi piłkarzami w drużynie, ale też z rówieśnikami. Kort po raz ostatni zagrał w wyjściowym składzie drużyny Pogoni 11 września ubiegłego roku. Pogoń przegrała wówczas z Lechem 1:3, a piłkarz został zdjęty po godzinie gry. Nie zagrał wówczas dobrego meczu.

Później Pogoń zagrała 18 meczów – 15 ligowych i 3 pucharowe, a Kort spędził na boisku łącznie 80 minut. Na 1620 minut możliwych do rozegrania. Wychodzi na to, że niespełna 22-letni ofensywny pomocnik zaliczył po 11 września ubiegłego roku niespełna … 5 procent możliwych minut do rozegrania. Średnio w tych meczach przebywał na boisku po 4,5 minuty.

Gol co 137 minut

Mówimy tu o piłkarzu, z którym klub od kilku lat wiązał bardzo duże nadzieje i który tak naprawdę nie dał powodów, aby być tak daleko od gry w pierwszym zespole. Mówimy o piłkarzu, który w obecnym sezonie mimo niewielu prób zdołał strzelić dwa gole i wychodzi, że średnio strzela gola co 137 minut.

Dla porównania Kamil Drygas, który trafił do Pogoni pół roku temu ma średnią goli i asyst zdecydowanie gorszą. Notuje gola, lub asystę raz na 400 minut. Kort miał jesienią średnią zdobytych goli i asyst najlepszą w zespole. Lepszą od każdego pomocnika w szczecińskiej drużynie. Nie tylko od Drygasa, ale też od Akahoshiego, Murawskiego, a nawet Matrasa, grającego jesienią swój najlepszy futbol w karierze. Oczywiście można założyć, że Kort mając więcej rozegranych minut mógłby tą średnią zdecydowanie zaniżyć, ale nie dostał takiej szansy, by się o tym przekonać.

Średnia z obecnego sezonu nie jest wcale w dotychczasowej karierze Korta czymś wyjątkowym. Wiosną ubiegłego roku został ściągnięty z I-ligowej Bytovii, bo Pogoń uznała, że to już jest moment, by dać wychowankowi prawdziwą szanse w ekstraklasie.

Lepsza średnia od Frączczaka

Kort nie dostawał dużo szans od trenera Michniewicza, ale jednak więcej, niż od trenera Moskala. I też miał świetną średnią. Grał mało, ale strzelał gola średnio raz na 168 minut. Dla porównania, najlepszy obecnie strzelec Pogoni Adam Frączczak trafia do siatki rywala raz na 183 minuty, a więc statystycznie rzadziej, niż Kort u Michniewicza i u Moskala.

Kort swój błysk pod bramką przeciwnika demonstrował również w innych klubach, z niższych klas rozgrywkowych. W I-ligowej Bytovii nie strzelał dużo goli, ale imponował asystami. W jednej rundzie miał ich na koncie 10.

To dlatego w przyspieszonym trybie wrócił do Szczecina, gdzie miał robić to samo, co w Bytowie. W Bytovii strzelał, lub asystował średnio raz na 118 minut. Wtedy grał swój najlepszy futbol, nabrał pewności siebie, którą zdążył w Szczecinie w ciągu roku stracić.

Również grając na wypożyczeniu we Flocie strzelał, lub asystował raz na 236 minut, choć nie zawsze bywał piłkarzem pierwszoplanowym. Jesienią w III-ligowych rezerwach strzelał lub asystował co 214 minut.

W ostatnim sparingu przed inauguracją sezonu piłkarz popisał się dwoma asystami, które na bramki zamienił Zwoliński. To jednak okazało się zbyt mało, żeby zagrać choćby w jednym z tegorocznych trzech spotkań przynajmniej przez minutę. ©℗ Wojciech PARADA

Pomocnicy w Pogoni

Mateusz Matras      20 meczów    4 gole    3 asysty    gol lub asysta co 242 minuty

Rafał Murawski       21 meczów    5 goli     1 asysta    gol lub asysta co 308 minut

Kamil Drygas         22 mecze       3 gole    1 asysta    gol lub asysta co 401 minut

Takafumi Akahoshi   9 meczów     0 goli    1 asysta     gol lub asysta co 536 minut

Liczby Dawida Korta

Sezon 2016/17          11 meczów    2 gole      0 asyst     gol lub asysta co 137 minut

Sezon 2015/16 (w)    10 meczów    2 gole      0 asyst     gol lub asysta co 168 minut

Sezon 2015/16 (j)     18 meczów     1 gol      10 asyst     gol lub asysta co 118 minut

Sezon 2014/15          24 mecze       3 gole      2 asysty    gol lub asysta co 236 minut