Środa, 17 lipca 2024 r.

Piłka nożna. Legia rozbita, Pogoń liderem

Data publikacji: 23 listopada 2019 r. 19:55
Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2019 r. 17:03

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 3:1 (1:0) 1:0 Buksa (38), 2:0 Spiridonovic (68), 3:0 Buksa (73, karny), 3:1 Niezgoda (82).

Żółte kartki: Matynia, Triantafyllopoulos (Pogoń), oraz Martins (Legia).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Widzów 3 739.

Pogoń: Stipica - Stec, Triantafyllopoulos, Zech, Matynia - Frączczak (61, Hostikka), Kozulj (90, Listkowski), Podstawski, Kowalczyk, Spiridonovic (86, Dąbrowski) - Buksa.

Legia: Majecki - Vesovic, Lewczuk, Wieteska (46, Karbownik), Jędrzejczyk - Wszołek (66, Kante), Gwilia, Martins, Luquinhas (75, Agra), Novikovas - Niezgoda.

Pogoń pewnie pokonała liderującą do soboty Legię Warszawa i powróciła na fotel lidera. To była najbardziej efektowna wygrana portowców w obecnym sezonie, po ich najlepszym meczu, rozegranym w znakomitym stylu w defensywie i skutecznym w ofensywie.

Legia długimi okresami miała przewagę, stwarzała więcej sytuacji, ale gospodarze potrafili w trudnych momentach wychodzić z opresji. Grali z dużym poświęceniem, odpowiednią koncentracją i zaangażowaniem. O losach meczu zadecydowały indywidualności. Pogoń miała ich więcej.

Przede wszystkim po raz kolejny fenomenalny mecz w bramce rozegrał Stipica. Jeszcze przy stanie 1:0 ratował nasz zespół z trudnych sytuacji trzy razy. Bronił z wyczuciem, odważnie wychodził do dośrodkowań, rywal był przy nim bezradny.

W ofensywie szczecinianie mieli Buksę i Spiridonovica. Ten pierwszy przed przerwą jako jedyny i tylko jeden raz znalazł się z piłką w polu karnym rywala i okazje znakomicie wykorzystał. Wcześniej wiele pojedynków z Wieteską przegrywał. Świetnie zachował się jednak w momencie, gdy obrońca Legii popełnił błąd, stracił równowagę w polu karnym, pozwolił naszemu napastnikowi na oddanie celnego strzału, który przed przerwą był jedynym uderzeniem w stronę bramki Legii.

Goście po przerwie zepchnęli miejscowych do rozpaczliwej momentami defensywy. Przez pierwszy kwadrans praktycznie gra toczyła się na połowie Pogoni. Legia w tym fragmencie gry wyglądała dobrze, na pewną siebie, rozgrywała piłkę szybko, Pogoń nie zawsze umiała tym atakom zapobiec.

Legia po przerwie znalazła się w znakomitych sytuacjach przynajmniej pięć razy, Stipica obronił trzy uderzenia, dwa inne zostały zablokowane, dwa kolejne były niecelne. To nie był dobry moment w wykonaniu portowców, którzy jednak zdołali się otrząsnąć. Potrafili zadać rywalowi cios w niespodziewanym dla niego momencie.

Zbyt brawurowy, może nawet za arogancki i za mocno ofensywny pressing na połowie szczecinian spowodował, że Pogoń po wykonaniu trzech podań od bramkarza stworzyła bramkową sytuację, którą na gola zamienił Spiridonovic. Asystą i wyczuciem popisał się Buksa, natomiast Austriak w kolejnym meczu pokazał instynkt strzelecki, umiejętności i dobry wybór.

Pogoń po zdobyciu drugiej bramki poczuła się pewniej. Umiała zatrzymać rywala na jego połowie, szybko odbierała piłkę, nabrała wigoru i radości z gry. Kolejny atak portowców, a konkretnie dwójkowa akcja Kozulja i Kowalczyka zakończyła się faulem Jędrzejczyka w polu karnym na naszym kapitanie.

Celnie z jedenastu metrów strzelał Buksa, a jego znakomity występ oglądało z trybun kilkunastu skautów europejskich klubów, co w stadionowych kuluarach skwitowano określeniem, że piłkarz może już powoli szykować się do pakowania i opuszczenia Szczecina, bo w zimowym okienku transferowym zostanie na pewno sprzedany. Na pewno jego występ przeciwko Legii był imponujący i musiał zachwycić osoby, które przyjechały do Szczecina na obserwację 23-latka.

Pogoń w końcówce straciła gola, ale jej wygrana nie była zagrożona. Zespół umiejętnie chronił piłkę, kolejną świetną okazję miał Buksa, przeciwnik był już zrezygnowany, nie był w stanie mocniej naciskać, pozbawiony był wiary, a Pogoń grała jak natchniona.

Ograła Legię po raz drugi z rzędu, a Kosta Runjaic jest drugim w historii trenerem Pogoni, który wygrał z warszawskim zespołem aż trzy razy i ma z nim dodatni bilans bezpośrednich spotkań. Wcześniej dokonał tego Bogusław Hajdas w latach 1976-77. ©℗ Wojciech Parada