poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Konkurencyjna inwestycja (ROZMOWA)

Piłka nożna. Konkurencyjna inwestycja (ROZMOWA)

Piłka nożna. Konkurencyjna inwestycja (ROZMOWA)
Data publikacji: 2016-02-15 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-15 11:05
Wywietleń: 2522 120159

Rozmowa z Jackiem Ferdzynem - projektantem stadionu Widzewa Łódź

Jacek Ferdzyn jest właścicielem pracowni projektowej, która wygrała konkurs na budowę stadionu Widzewa. Obiekt o pojemności 18 tys. widzów będzie kosztował 138 mln. zł. wraz z całym zagospodarowaniem zewnętrznym. Koszt stadionu wyniesie 117 mln. zł. Właśnie takiego obiektu w Szczecinie życzyłby sobie Jarosław Mroczek, prezes Pogoni Szczecin

- W Szczecinie przebudowa stadionu z trzema trybunami, ale tylko jedną budowaną od podstaw ma kosztować 148 mln. brutto. Jak to zatem możliwe, że w Łodzi stadion z czterema trybunami wyceniono na mniejszą kwotę ? - zapytaliśmy Jacka Ferdzyna.

- Trudno i niezręcznie jest mi ustosunkować się do projektu przebudowy stadionu w Szczecinie. Znam teren, bo też brałem udział w konkursie, który przegrałem. Kontaktował się ze mną w tej sprawie Jarosław Mroczek i zadał pytanie, czy za sumę 150 mln. zł. można zbudować stadion w Szczecinie. Odpowiedziałem, że tak.

- Na jakiej podstawie pan tak odpowiedział ? Przecież do tego potrzebne są dokładne wyliczenia, inne jest uwarunkowanie przestrzenne i ukształtowanie terenu.

- Ja to wszystko wiem. Proszę mi wierzyć i zaufać. Jestem w zawodzie już wiele lat i na bazie doświadczeń i pewnych wyliczeń potrafię ocenić sytuację. Oczywiście dokładnego kosztorysu panu nie podam. Myślę, że cena 143 mln. zł. wraz z ze wszystkimi robotami zewnętrznymi może się zmienić maksymalnie o 5 procent.

- Przy obecnej przebudowie na kwotę 148 mln. zł. składa się 20 mln. zł. na zagospodarowanie terenu i 16 mln. zł. na rozbiórkę elementów i wywóz ziemi. Jeżeli kwota 143 mln. zł. obowiązywać będzie przy projekcie nowego stadionu, to wychodzi, że koszt samego stadionu wyniesie około 110 mln. zł. brutto. Trochę mało.

- Przy budowie stadionu Widzewa też przy sumie 138 mln. zł. uwzględniliśmy rozbiórkę starych trybun. Mam dwa tygodnie na przygotowanie pełniejszej dokumentacji i wtedy podam kosztorys bardziej szczegółowy.

- Czy gmina może odstąpić od obecnej inwestycji i przystąpić do nowej bez kolejnego konkursu ?

- Klub Pogoń Szczecin jest zainteresowany kupnem projektu. Jeżeli tak się stanie, to może go przekazać gminie i ta może ten projekt zrealizować. Takie praktyki są znane i stosowane.

- Czyli gmina miałaby zrezygnować z obecnego projektu, który jest za drogi i niefunkcjonalny i przystąpić do realizacji nowego, który miałby być wcielony w życie bez procedury przetargowej ?

- Podobnie zrobiła Legia. W tamtym przypadku też klub sfinansował projekt, a gmina zrealizowała go.

- Kiedy miałby pan gotowy projekt wykonawczy ?

- Już w listopadzie.

- W Szczecinie konkurs rozstrzygnięto w roku 2013, a pierwsze prace mają się rozpocząć dopiero za rok.

- W Łodzi konkurs rozstrzygnięto w roku 2014, a w tym roku już będzie gotowy stadion. Można takie rzeczy zorganizować bardzo szybko.

- Stadion w Łodzi ma trzecią kategorię, a szczeciński czwartą.

- To są drobiazgi. Chodzi o zwiększone powierzchnie dla dziennikarzy, ilość stanowisk dziennikarskich i przestrzeń dla wozów transmisyjnych. W Łodzi nie było na to miejsca, a w Szczecinie to miejsce jest.

- Chodzi jeszcze o stanowiska komentatorskie. Stadiony IV kategorii muszą mieć ich 25, a III kategorii tylko 5.

- To jest do zrobienia. Ewentualnie nowy stadion w Szczecinie nie byłby wiernym odbiciem tego w Łodzi. To byłyby stadiony podobne, ale nie identyczne. Nie projektowaliśmy stadionu w Łodzi z myślą o poszczególnych kategoriach UEFA. Chcieliśmy, żeby był jak najbardziej funkcjonalny. Lóż jest zdecydowanie więcej, niż w Szczecinie, więcej jest przestrzeni komercyjnej, no i ten dach. Podobny jest w Kielcach. Tam też brałem udział w konkursie i do dziś słyszę głosy narzekań kibiców na te ogromne prześwity pomiędzy koroną trybun, a zadaszeniem.

- Jak to możliwe, żeby wybudować stadion na 18 tys. miejsc za nieco ponad 100 mln. netto, podczas gdy oficjalnie podaje się, że jedno krzesełko na nowym stadionie kosztuje 10 tys. zł. ?

- Tak się podaje, ale zawsze można zrobić jakieś oszczędności. Stadion ma też być później łatwy w obsłudze i niezbyt kosztowny w utrzymaniu.

- Czy pod każdą z czterech trybun znajdować się mają pomieszczenia do zagospodarowania ?

- Pod każdą. Każda z trybun budowana byłaby od zera. Obecne wały ziemne byłyby nieco przesunięte. To byłaby ciekawa architektonicznie inwestycja. Jestem otwarty na współpracę.

- A może korzystniejszym rozwiązaniem dla inwestora, czyli gminy byłoby ogłoszenie dodatkowego konkursu na budowę czwartej trybuny ?

- To już nie moja sprawa. Nie chcę się w takie rzeczy wtrącać, ani niczego doradzać.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy