Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Piłka nożna. Gyurcso najbardziej eksploatowany

Data publikacji: 12 czerwca 2017 r. 20:12
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2017 r. 20:12

Pogoń rozegrała w sezonie aż 43 mecze. Po raz pierwszy, odkąd pięć lat temu wróciła do ekstraklasy, zmierzyła się z tak dużą dawką spotkań w jednym sezonie. Końcówki obu rund pokazały, że nie wszyscy piłkarze wytrzymali tempo.

Gra portowców w grudniowych i majowych meczach nie mogła się podobać, kilku graczy kończyło sezon z kontuzjami. W miesiącach tych Pogoń rozegrała osiem spotkań, żadnego nie wygrała, aż pięć przegrała, zanotowała bilans bramkowy 3-17.

Trener Moskal dość mocno forsował grę wybraną grupą piłkarzy i to się na koniec sezonu zemściło. Rolą szkoleniowca jest umiejętne dawkowanie obciążeniami meczowymi. Lepiej, jeżeli piłkarze z drugiego planu grają wtedy, gdy właśnie trener o tym zdecyduje, a nie przypadkowy los.

W przegranym 0:4 meczu z Wisła w wyjściowym składzie zagrało pięciu wychowanków, w całym meczu siedmiu. Zbyt wielu w jednym czasie zostało desygnowanych do gry przeciwko wymagającej drużynie i efekt tego był opłakany. Umiejętne wprowadzanie do drużyny młodych piłkarzy, to trudna sztuka, a trener Moskal ewidentnie zadaniu nie podołał.

Presja na wynik

Presja na wyniku i awansie do finału pucharu Polski była tak duża, że Kazimierz Moskal nie ryzykował nadmiernie, dokonywał zmian w ostateczności, nie dawał swoim dublerom sygnałów, że liczy na nich. Później, gdy sytuacja do tego zmuszała, nie wszyscy młodzi piłkarze stanęli na wysokości zadania.

Trener Moskal skorzystał z 28 piłkarzy. Jeden z nich – Gracjan Jaroch zagrał tylko w meczu o puchar Polski i to zaledwie przez kwadrans. Tylko 17 piłkarzy przekroczyło granicę 20 procent możliwych minut do rozegrania (dwaj z nich: Zwoliński i Lewandowski zostali wiosną wypożyczeni).

28. Gracjan Jaroch                  0,4%

Aż jedenastu piłkarzy nie przekroczyło bariery 20 procent możliwych minut. Wśród nich byli gracze, których już w Pogoni nie ma: Jakub Czerwiński, czy Takafumi Akahoshi. Czterech kolejnych grało tylko w jednej rundzie: Gracjan Jaroch, Jakub Piotrowski jesienią, oraz Mate Cincadze i Nadir Ciftci wiosną.

Niefortunna zamiana

Ten ostatni przykład jest znamienny. Pogoń wiosną zamieniła dwóch graczy wychowanych w Akademii (Jaroch, Piotrowski) na piłkarzy sprowadzonych zza granicy (Cincadze, Ciftci) i to powinno być na przyszłość przestrogą, że nie wolno zbyt pochopnie rezygnować z własnych wychowanków kosztem wątpliwej klasy obcokrajowców.

Korzyść z takiej sytuacji może być jedynie taka, że szczecińska młodzież przekonała się, że przereklamowani zagraniczni gracze dystansują ich jedynie w zarobkach, bo już na boisku nie umieli wykazać się piłkarskimi umiejętnościami.

Cornel Rapa

Trener Moskal został w Pogoni zatrudniony po to, aby poprawić miejsce z poprzedniego sezonu, żeby zupełnie odmienić styl drużyny i żeby wprowadzać odważnie graczy młodych, wychowanych w Akademii.

Trener na pewno odmienił styl drużyny. Było kilka meczów, które mogły się podobać, kilka przeszło do historii, ale dorobek punktowy i miejsce w tabeli są po sezonie gorsze. Pogoń zanotowała średnią 1,24 punktu na mecz, a rok wcześniej za kadencji Czesława Michniewicza zakończyła sezon ze średnią 1,43. Różnica dość znaczna.

Znów wiosna słabsza

Pogoń od sezonu 2011/12, a więc jeszcze w czasach gdy grała na zapleczu ekstraklasy, zawsze notuje słabszą wiosnę od jesieni. Podobnie było w obecnym sezonie. Jesienią szczeciński zespół zakończył rozgrywki ze średnią 1,3, natomiast wiosną ta średnia wyniosła już 1,18.

W całym sezonie gole dla Pogoni strzelało 14 piłkarzy. Biorąc pod uwagę fakt, że grało 25 piłkarzy z pola, a tylko 15 z nich miało zaliczonych powyżej 20 procent rozegranych minut, to wychodzi na to, że akcenty strzeleckie były w zespole podzielone równo. Był co prawda lider w zdobywaniu goli – Adam Frączczak, który cztery z piętnastu goli zdobył po rzutach karnych.

Robert Obst

Ciekawym przypadkiem jest Adam Gyurcso. Cztery z sześciu goli zdobył w jednym meczu. Oznacza to, że reprezentant Węgier zdobywał gole tylko w trzech meczach. 26-letni skrzydłowy grał w 41 spotkaniach, a w aż 38 nie potrafił wpisać się na listę strzelców. Skuteczność i regularność, to duży mankament piłkarza, od którego w Pogoni wymaga się najwięcej.

Gyursco był piłkarzem, który zakończył sezon z największą liczbą asyst. Zaliczył ich aż dwanaście. Gyurcso, Frączczak i Delev, to najlepsi piłkarze Pogoni w klasyfikacji kanadyjskiej. Ich przewaga nad pozostałymi piłkarzami jest w tym względzie dość wyraźna.

16 piłkarzy w klasyfikacji kanadyjskiej

W klasyfikacji kanadyjskiej punktowało aż 16 piłkarzy. Z graczy z pola ani razu nie brało udziału przy strzelonej bramce dziewięciu piłkarzy: Sebastian Rudol, Mateusz Lewandowski, David Niepsuj, Jakub Czerwiński, Mate Cincadze, Hubert Matynia, Nadir Ciftci, Jakub Piotrowski, Sebastian Kowalczyk.

Rudol spędził blisko 70 procent możliwych minut na boisku, Lewandowski i Niepsuj powyżej 25 procent, a Nadir Ciftci blisko 10 procent, ale jest napastnikiem. Brak gola i asysty w przypadku tych piłkarzy, to duża porażka.

Marcin Listkowski (0+1)

Zastanawia czyste konto goli i asyst u Lewandowskiego i Niepsuja. Można powiedzieć, że ten drugi zastąpił wiosną tego pierwszego, choć obaj występują na przeciwległych stronach defensywy, ale efekt ich postawy był identyczny. Obaj spędzili na boisku powyżej 1000 minut i nie zaliczyli gola, ani asysty. Jak na bocznych obrońców z dużymi aspiracjami to bardzo słaba rekomendacja.

Ciekawie układa się tabelka piłkarzy z golami i asystami, ale w przeliczeniu na minuty. Dwa pierwsze miejsca zajmują wychowankowie, którzy jednak w przekroju całego sezonu znajdowali się w głębokich rezerwach i częściej występowali w III-ligowych rezerwach, niż na boiskach ekstraklasy.

Jaroch i Obst

Jaroch zagrał tylko przez kwadrans, zdobył gola, ale od sierpnia ubiegłego roku już ani razu nie znalazł się choćby w kadrze meczowej. Było na to dla niego jeszcze stanowczo za wcześnie. Robert Obst natomiast, choć szans dostawał mało, to zdołał zakończyć sezon z golem i asystą.

Klasyfikacja kanadyjska (w przeliczeniu na minuty)

16 min. – Gracjan Jaroch

153 min. – Robert Obst

172 min. – Spas Delev

177 min. – Adam Frączczak

187 min. – Adam Gyurcso

218 min. – Dawid Kort

246 min. – Ricardo Nunes

265 min. – Rafał Murawski

284 min. – Łukasz Zwoliński

363 min. – Mateusz Matras

375 min. – Kamil Drygas

632 min. – Seiya Kitano

718 min. – Takafumi Akahoshi

731 min. – Jarosław Fojut

860 min. – Cornel Rapa

921 min. – Marcin Listkowski

Z piłkarzy z ponad 50-procentowym udziałem w meczach przewodzi stawce Spas Delev. Tylko trzech piłkarzy zdobywało gole częściej, jak raz na 200 minut. Blisko zejścia tej granicy był Dawid Kort.

Znacznie efektywność działań w ofensywie musi poprawić Marcin Listkowski. Spośród 16 piłkarzy Pogoni mających na koncie gola, lub asystę, Listkowski bierze udział w bramkach portowców najrzadziej, zaledwie raz na 921 minut. Dokładnie tyle minut spędził na boisku w minionym sezonie i zaliczył zaledwie jedną asystę. ©℗