poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja

Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja

Piłka nożna. Gyurcso piłkarzem maja
Data publikacji: 2017-05-30 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-30 20:06
Wywietleń: 2313 263627

Adam Gyurcso uznany został przez sportową redakcję „Kuriera Szczecińskiego” za najlepszego piłkarza maja. Wynika tak z ocen, jakie przyznajemy po każdym ligowym i pucharowym meczu.

Pogoń rozegrała w maju pięć spotkań, a Gyurcso zagrał w czterech z nich. Nie wystąpił tylko w spotkaniu z Wisłą z powodu żółtych kartek. To był najgorszy miesiąc w wykonaniu drużyny Pogoni w całym sezonie i jeden z najgorszych w historii klubu. Nie często zdarzało się, by zespół w pięciu spotkaniach wywalczył zaledwie punkt, zdobył jednego gola i zanotował stosunek bramkowy 1-14.

To był miesiąc, w którym klub starał się odwrócić uwagę kibiców innymi wydarzeniami. Najpierw było ogłoszenie decyzji o tym, że Kazimierz Moskal nie będzie szkoleniowcem portowców w kolejnym sezonie, a później powitanie nowego trenera. W tym samym czasie rozprężenie wewnątrz drużyny spowodowało, że Pogoń kończy sezon w kompromitującym stylu.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna prawidłowość. Pogoń w meczach rozegranych w tym roku z drużynami z TOP 6 mierzyła się 11 razy i w 10 z tych spotkań nie zdobywała goli. Notowała następujące wyniki: z Legią 0:2, 0:2, Lechem 0:3, 0:3, 0:1, 0:2, Jagiellonią 0:0, 0:1, Lechią 3:1, 0:4 i z Wisłą 0:4.

Gyurcso z liczbami

W fatalnie rozegranym przez drużynę miesiącu trudno o wybór piłkarza, który jednak wybijał się ponad przeciętność. Z ocen, które przyznajemy po każdym spotkaniu wynika, że takim piłkarzem był Adam Gyurcso.

Reprezentant Węgier grał w czterech z pięciu meczów, zaliczył asystę przy jedynym zdobytym golu, oddał najwięcej celnych strzałów - 5, miał najwięcej otwierających podań - 3, najwięcej kontaktów z piłką w polu karnym rywala - 15, a pod względem celnych podań w pole karne przeciwnika ustąpił tylko Delevovi (Delev miał 9 podań, Gyurcso - 6).

Adam Gyurcso wypracował średnią not w majowych meczach na poziomie 3 (w skali od 1 do 5). Tylko w lipcu ubiegłego roku zwyciężył w naszej klasyfikacji na piłkarza miesiąca zawodnika z tak niską średnią.

Oceny, które wystawiamy po każdym meczu są zawsze opisowe, ale zamieniając je na skalę punktową (duże brawa to 5 punktów, oklaski – 4, solidny ligowiec – 3, poniżej średniej – 2, poniżej przyzwoitości – 1, występ zaliczony – bez oceny), wychodzi, że to właśnie skrzydłowy Pogoni był najlepszym piłkarzem Pogoni w minionym miesiącu.

Aktywny w ofensywie

Gyurcso w czterech rozegranych meczach w maju tylko raz zszedł poniżej solidnej ligowej. W pozostałych spotkaniach, choć te wyglądały w wykonaniu drużyny bardo źle, to zawsze starał się wykazywać w akcjach ofensywnych, był aktywny, ale wciąż niestety mało skuteczny.

Wygrana Gyurcso w majowym podsumowaniu nie była zdecydowana. W czterech meczach uzbierał sumę punktów 12 i tylko o jeden wyprzedził Dawida Korta i Cornela Rapę.

Gdyby 22-letni wychowanek portowców zagrał od pierwszej minuty meczu w Gdańsku, to być może wynik nie byłby tak kompromitujący, a suma punktów Korta też byłaby wyższa. Zawodnik miałby wtedy szansę zwyciężyć w klasyfikacji drugi raz z rzędu.

Rapa nie zagrał w Gdańsku z powodu kontuzji. W majowych meczach był zdecydowanie najlepszych naszym obrońcą, jedynym pewnym punktem w tej formacji.

W Pogoni było tylko dwóch piłkarzy, którzy punktowali we wszystkich pięciu spotkaniach: David Niespuj i Marcin Listkowski. Oznacza to, że w drużynie było tylko dwóch piłkarzy, którzy w każdym z pięciu majowych spotkań zagrali przynajmniej przez jedną połowę meczu.

Listkowski bez strzałów

Zarówno Niepsuj, jak i Listkowski nie rozgrywali jednak dobrych spotkań, a temu pierwszemu zdarzyło się nawet jedno kompromitujące - w Krakowie przeciwko Wiśle.

Listkowski, choć nie otrzymywał za swoje występy wysokich not, to starał się być aktywny. Zaliczył 5 celnych podań w pole karne rywala (tylko Gyurcso i Delev mieli więcej) i miał 6 kontaktów z piłką w polu karnym rywala (tylko Gyurcso i Delev mieli więcej). 

19-latek wciąż jednak z trudem dochodzi do sytuacji strzeleckich. W pięciu majowych meczach oddał zaledwie jeden celny strzał (pięciu piłkarzy Pogoni miało ich więcej).

Gyurcso jest drugim piłkarzem Pogoni, któremu udało się zwyciężyć w klasyfikacji na najlepszego piłkarza miesiąca po raz drugi. Wcześniej dokonał tego Spas Delev. Gyurcso był naszym zdaniem najlepszym piłkarzem miesiąca również w sierpniu, kiedy imponował asystami.

Słabo przeciwko Legii

O pierwszym majowym występie Adama Gyurcso, zakończonym porażką 0:2 z Legią w Szczecinie pisaliśmy w sposób następujący:

„Przyzwyczaił już, że nie gra dobrze, gdy drużyna gra słabo. Podobnie było w niedzielę, dostroił się poziomem do pozostałych kolegów, schowany za defensorami Legii, nie próbował poderwać drużyny."

Później przyszedł prestiżowy mecz z Lechem w Poznaniu. Reprezentanta Węgier oceniliśmy po tamtym spotkaniu w sposób następujący:

"Długimi okresami niewidoczny, ale nie otrzymywał podań, oddał jedyne dwa celne strzały, rywale nie podchodzili do niego, obawiali się dryblingów, za mało było takich akcji, osamotniony i trochę zrezygnowany."

W kolejnym spotkaniu przeciwko Termalice w Szczecinie Gyurcso zaliczył asystę przy jedynym zdobytym golu przez szczecińską drużynę w tym miesiącu. Pisaliśmy o jego grze w sposób następujący:

"Świetna asysta, nie tracił piłek, aż 95 procent celności podań (drugi wynik w drużynie), wykorzystywał swoją szybkość, najwięcej strzałów, otwierających podań, kontaktów z piłką w polu karnym rywala, bardzo aktywny."

Również po ostatnim spotkaniu w Gdańsku uznaliśmy, że właśnie Gyurcso był jedynym piłkarzem Pogoni, który zagrażał bramce przeciwnika:

"Był jedynym piłkarzem, który próbował rozerwać defensywę gdańszczan, przed przerwą był jedynym, który umiał znaleźć się z piłką w polu karnym przeciwnika, niewiele jednak wskórał, był osamotniony i bez wsparcia." ©℗ Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Piłkarze miesiąca

Lipiec 2016             3 mecze       Rafał Murawski      średnia not – 3,0
Sierpień 2016         4 mecze       Adam Gyurcso       średnia not – 4,25
Wrzesień 2016        4 mecze       Spas Delev             średnia not – 3,25
Październik 2016    5 meczów    Adam Frączczak     średnia not – 4,0
Listopad 2016         4 mecze       Spas Delew            średnia not – 4,5
Grudzień 2016         3 mecze       Cornel Rapa           średnia not – 4,0
Luty 2017                3 mecze       Mate Cincadze        średnia not –3,33
Marzec 2017            4 mecze        Jakub Słowik         średnia not – 3,25
Kwiecień 2017         6 meczów     Dawid Kort            średnia not – 4,5
Maj 2017                 5 meczów     Adam Gyurcso       średnia not - 3

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy