Piłka nożna. FASE z Pucharem Prezesa ZZPN pod patronatem „Kuriera"

Data publikacji: 24 lutego 2024 r. 20:40
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2024 r. 21:08
Zwycięska młodzieżowa drużyna FASE Szczecin; pierwszy z prawej prezes ZZPN i wiceprezes PZPN - Maciej Mateńko. Fot. ZZPN

Młody zespół FASE Szczecin okazał się bezkonkurencyjny w tegorocznej edycji zimowych rozgrywek piłkarskich III edycji turnieju o Puchar Prezesa ZZPN, a jest to kontynuacja zawodów o Puchar „Kuriera Szczecińskiego", których odbyło się aż 45 edycji (37 w tradycyjnej formule na boiskach i 8 w wersji halowej). Nic więc dziwnego, że nasza redakcja sprawuje patronat medialny nad imprezą, w której w tym roku młodzi szczecinianie wygrali wszystkie spotkania, a w turnieju finałowym nie stracili nawet bramki.

Znicz Niedźwiedź, Arkonia Szczecin, Błękitni Stargard i FASE Szczecin, to cztery najlepsze zespoły tegorocznej edycji zimowego turnieju, a wszystkie drużyny spotkały się ze sobą podczas sobotniego turnieju finałowego w Płotach, rozgrywając mecze w czasie: 2 razy po 25 minut.

W pierwszym meczu półfinałowym los skojarzył dwa młodzieżowe zespoły FASE i Błękitnych. Spotkanie było toczone w szybkim tempie, a akcje regularnie przenosiły się spod jednego pola karnego pod drugie. Wynik otworzyli zawodnicy FASE, a skutecznym egzekutorem rzutu karnego okazał się Sebastian Chuchnowski. W drugiej połowie Błękitni stworzyli sobie kilka znakomitych okazji do wyrównania, ale Wojciech Buła nie dał się zaskoczyć i FASE wygrywając 1:0 awansowało do finału.

W drugim półfinale spotkały się Arkonia Szczecin i Znicz Niedźwiedź. Faworyci ze Szczecina w pierwszej części meczu nie potrafili sforsować defensywy A-klasowego Znicza, a dodatkowo musieli odpierać groźnie ataki rywala. W drugiej połowie przedstawiciel Klasy Okręgowej wrzucił wyższy bieg i zdobywając trzy bramki (Michał Górski, Dawid Kaczmarek i Hubert Zarzycki) awansował do finału z wynikiem 3:0.

W meczu o III miejsce, tak jak w pierwszej kolejce fazy grupowej, ponownie spotkali się juniorzy Błękitnych i Znicz Niedźwiedź. Tak jak w meczu inauguracyjnym, tak i tym razem górą okazała się młodzież ze Stargardu, choć tym razem wygrana nie była tak okazała. Błękitni prowadzili do przerwy już trzema bramkami, ale po wznowieniu gry, w drugiej połowie Znicz dwukrotnie trafił do bramki i złapał kontakt. W końcówce jednak młodzieżowcy dołożyli kolejne dwa trafienia i przypieczętowali trzecie lokatę zwyciężając 5:2. Bramki zdobyli - dla Błękitnych: Jakub Janeda 2, Tomasz Mróz, Jakub Ignasiak i Mikołaj Ogrodowski, a dla Znicza: Jaroslaw Rostochyłow.

W wielkim finale trzeba było rozstrzygnąć derby Szczecina. FASE i Arkonia stworzyły bardzo emocjonujące widowisko, z szybką grą i mnóstwem sytuacji podbramkowych. Wynik otworzyli w pierwszej połowie zawodnicy FASE, a dobre podanie strzałem z bliska do pustej bramki wykorzystał Mateusz Krygowski. Arkonia nie rezygnowała i raz po raz zagrażała bramce rywali, jednak bramkarze FASE byli tego dnia w wybitnej formie. Walka toczyła się do końcowych minut, kiedy w ostatniej akcji meczu do siatki trafił Mateusz Ginter i przypieczętował los Arkonii, która przegrała 0:2, a FASE Szczecin zwyciężyło w III edycji zimowego Pucharu Prezesa ZZPN. (mij)