niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. 4 mln z kasy miejskiej na Pogoń

Piłka nożna. 4 mln z kasy miejskiej na Pogoń

Piłka nożna. 4 mln z kasy miejskiej na Pogoń
Data publikacji: 2017-10-26 20:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-28 08:09
Wywietleń: 3363 298410

Szczecin rozstrzygnął konkurs ofert w programie „Wsparcia sportu profesjonalnego – wspieranie piłki nożnej jesień 2017”.

Między 15 szczecińskich klubów rozdysponowano ponad 2 mln 900 tysięcy. To już drugi podział funduszy w tym roku. Wiosną kluby też otrzymały blisko 3-milionową dotację.

Z całej tegorocznej puli ponad 66 procent (4 miliony złotych) skasowała Pogoń. Outsider ekstraklasy jest jednym z nielicznych klubów, które jesienią otrzymały identyczną dotację co wiosną (równo po dwa miliony).

Co ciekawe drugim po Pogoni klubem otrzymującym największe miejskie środki jest Olimpia Szczecin, która po wiosennej dotacji 210 tysięcy złotych teraz otrzymała od miasta kolejny, 200-tysięczny zastrzyk gotówki.

Od kilku lat budzi to spore kontrowersje, bo choć pierwszy zespół Olimpii występuje w kobiecej ekstralidze, to jednak żeńska odmiana futbolu cieszy się nieporównywalnie mniejszą popularnością niż męska i uprawia ją zdecydowanie mniej zawodniczek.

O dotacji na poziomie Olimpii mogą co najwyżej pomarzyć inne szczecińskie kluby. Lider piłkarskiej III ligi Świt Skolwin na swoją jesienną działalność otrzymał 163 tysiące, a żadne inne miejskie stowarzyszenie nie dobiło nawet do połowy dotacji Olimpii.

Arkonia dostała 80 tysięcy, Hutnik 78 tysięcy, Stal 69 tysięcy, a SALOS 65 tysięcy. Listę dotacji zamyka stowarzyszenie FASE, które jesienią po raz pierwszy otrzymało wsparcie z miasta w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotacje kluby mogą wydać niemal dowolnie. Choć reguluje to ustawa o dofinansowywaniu zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, to jej zapisy są bardzo liberalne.

Środki mogą być przeznaczone m.in. na wynajem obiektów sportowych, organizację spotkań i  zgrupowań, zakup sprzętu sportowego, odżywek, a nawet stypendia sportowe.

Jednym z nielicznych ograniczeń jest zakaz wykorzystywania funduszy na transfery zawodników oraz zapis, że koszty osobowe i bezosobowe w ramach realizowanego zadania nie mogą przekroczyć 50 proc. kwoty przyznanej dotacji.

Kluby na rozliczenie dotacji mają 30 dni od zakończenia rundy jesiennej. W poprzednich tego typu konkursach miejskich nie zdarzyło się, aby środki zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub dotacja nie została prawidłowo rozliczona. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

opos
4 miliony? a za co? za przepiękną grę i rozsławianie Szczecina? Jednak radni są bardzo zaradni, ale z myśleniem ,to ciężka sprawa.Czas nadszedł, by zacząć wybierać nie z list partyjnych, nie ludzi ,którzy w sejmie pytają "po co nam internet"-czas doganiać XXI wiek ,a nie cofać się wstecz. Pogoń dzisiaj ,to towarzystwo wzajemnej adoracji, miernota totalna i im się przyznaje z kasy miasta(czytaj, naszych podatków)taką kwotę.Czas chyba przewietrzyć ratusz szczeciński z rajców ,którzy dużo mówią ,a mało robią. czas skończyć z partyjniactwem miejskim, bo nigdy nie dorobimy się porządnych chodników,a jedynie piłkarzy dorastających do II ligi.
2017-10-28 07:38:13
Jas
Potrącić tą sumę z całości pensji i premii piłkarzy, skoro się nie wygrywa to się nie zarabia,czy ktoś widział kiedyś strajkujących albo głodujących piłkarzy? jak żyć.
2017-10-27 16:50:53
Mieścina cudaków
Szczecin to jednak mieścina cudaków :) No bo jak traktować przeznaczenie 4 melonów na przeżarcie, tak to jest kwota na posiłki ewentualnie coś do popicia dla tych leni, cieniasów i zwykłych złamasów z Twardowskiego ! A sam sołtys "wisoki tramwajowej" ( do niedawna wielki przeciwnik piłki skopanej) nagle stał się jej miłośnikiem ....ej tym w tym zielonkawym gmochu, przy Błoniach czyżby, zbliżające się wybory lokalne, sprawiły iż stałeś się "ultrasem" na grzędzie w urzędzie ? Jakiś ty żenujący chłoptaś ! A wy tz. kibice Dupci Pomorkowa na nowy stadion możecie liczyć jak się dwie niedziele do kupy zejdą :)) Nadciągają wybory i te polityczne prosiaki potrzebują waszych głosów- i wy je im dacie, jak na frajerów przystało- a po wyborach to się możecie cmoknąć ...wiecie gdzie :) Tam, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę :)
2017-10-27 13:46:28
muniek
Ta sprawa oraz budowa stadionu i wydatkowane przez miasto środki z tym związane powinno być szczegółowo prześwietlone przez CBA.Skandal.
2017-10-27 10:15:12
r
To i tak mniej niż kosztowało trzy dni grania w siatkówkę!
2017-10-27 09:25:58
Jan
A wyjeżdżaj imienniku. Jeśli ktoś nie rozumie, że za logo miasta na koszulkach, za "Szczecin" w nazwie klubu się płaci, to sugerowałbym kraj raczej z tych socjalistycznych.
2017-10-27 08:05:19
kazek
@dramat Skąd Pan/Pani czerpie wiedze o braku dzieci w Stali? Dzieci są i graja w rozgrywkach ligowych - należy sprawdzić zanim cokolwiek się napisze.Stal to niebogaty klub, ale nikt nie odmówi dzieciom i rodzicom braku ambicji czy zaangażowania także finansowego.
2017-10-27 07:29:47
Oburzony
Widać ze idą wybory... tylko może być tak ze Mroczek ze Stolarem pociągną za sobą tez Krzystka...
2017-10-26 23:39:29
GłosujcieNaKrzystka
Głosujcie na Krzystka mieszkańcy Szczecina! Dzieli sprawiedliwie! To widać gołym okiem.
2017-10-26 23:22:36
Dramat
Śmiech na sali. 4mln?!?! Olimpia 200tys?!?! Stal, która nie ma dzieci... i zostają wyrzuceni z większości rozgrywek 70tys. Widać ze układy. Dlatego w naszej piłce zawsze będzie taka patologia.
2017-10-26 21:52:28
Jan
Nie wierze !4 miliony na klub z aspiracjami "C" klasy ! Toz to policzek w podatnikow. Nieudacznicy z "Pogoni"zostali sowicie nagrodzeni przez wladze miasta. Wyjezdzam ze Szczecina !!!
2017-10-26 21:00:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy