Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej (SL SALOS) obchodzi właśnie 25-lecie istnienia, bo oficjalnie zarejestrowane zostało 10 marca 1993 r., a powstało na bazie Salezjańskiej Ligi Piłki Nożnej, która funkcjonowała już u początku istnienia parafii św. Jana Bosko przy ul. Witkiewicza, gdy w 1986 r. dyrektorem i proboszczem był ks. Lucjan Gieros.
Liga zrzeszała młodzież szkół średnich, studentów, a także osoby pracujące, a na piaszczystych wówczas boiskach przy ul. Witkiewicza grało średnio od 300 do 600 młodych piłkarzy. Na początku lat 90. ubiegłego wieku środowisko osób zafascynowane duchem wychowawczym św. Jana Bosko powołało do życia SL SALOS.
Byli to: Jerzy Witczak, Krzysztof Podsiadlik, Teodor Jabłonowski, Marian Imielski, Weronika Wosińska, Barbara Borowicz i ks. Tadeusz Balicki, który został prezesem, a po przerwie związanej z opuszczeniem Szczecina znów przewodzi salezjańskiej organizacji. Działa z zaangażowaniem i często powtarza, że „wychowanie jest sprawą serca”.
Wychowawcy SALOS-u, salezjanie i świeccy współpracownicy zawsze widzieli w sporcie ogromne możliwości wychowawcze. Klub prowadzi więc całoroczną działalność sportową wśród dzieci i młodzieży. Swą ofertę programową kieruje do wszystkich młodych ludzi, chłopców i dziewcząt zgodnie z myślą świętego patrona: „Wychowanie do życia przez Sport”.
Szczeciński SALOS prowadzi zajęcia w tradycyjnych dyscyplinach sportu jak tenis stołowy i piłka nożna, do których uprawiania niezbędne są odpowiednie warunki i infrastruktura sportowo-rekreacyjna. SALOS korzysta przede wszystkim z obiektów sportowych Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu oraz boisk piłkarskich MOSRiR-u przy ul. Witkiewicza i przy ul. Tenisowej, na których trenuje blisko półtysięczna grupa dzieci i młodzieży.
Praca z piłkarskim narybkiem przynosi wymierne efekty, czego efektem są spore sukcesy wychowanków klubu z Witkiewicza. Filip Starzyński to reprezentant Polski, a na ligowych stadionach, także ekstraklasowych, uznaną markę mają m. in.: Patryk Lipski, Sebastian Rudol, Hubert Matynia, Sebastian Kowalczyk, Sebastian Murawski, Paweł Lisowski, Krystian Peda, Michał Szubert, Bartosz Flis i Michał Rzuchowski.
SALOS słynie też z dobrych trenerów, którzy później robią karierę także w wyczynowym sporcie. Paweł Sikora pracował w I lidze w Arce Gdynia i Flocie Świnoujście, a obecnie III-ligowe zespoły prowadzą Paweł Ozga (Świt Skolwin, aktualnie wicelider tabeli) i Adam Gołubowski (Stilon Gorzów). Natomiast Marcin Łazowski, pracujący w Pogoni Szczecin, jest asystentem Marcina Dorny w reprezentacji Polski do lat 15.
Młodzi piłkarze rywalizują na arenie ogólnopolskiej w Centralnej Lidze Juniorów Starszych, wśród 16 najlepszych polskich klubów. ©℗
(mij)
Fot. R. Pakieser