Akademia Judo Szczecin została założona w 2019 roku przez Leszka, Tomasza oraz Marka Lisowskich z pasji do judo i chęci stworzenia miejsca, gdzie zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą rozwijać swoje umiejętności w tej pięknej dyscyplinie sportu.
- Od początku misją naszego klubu było propagowanie wartości judo, czyli szacunku, dyscypliny i wytrwałości oraz kształtowanie charakteru poprzez sport - informuje nas przedstawiciel AJ Szczecin Jacek Malczyński. - Co wyróżnia Akademię Judo Szczecin? Przede wszystkim podejście do zawodników, bo w klubie nie ma podziału na lepszych i gorszych. Wszyscy judocy są ważni, a trenerzy wierzą, że każdy ma potencjał, by osiągnąć sukces, jeśli tylko włoży w to serce i pracę. Akademia nieustannie się rozwija, stawiając sobie za cel dalsze podnoszenie poziomu sportowego oraz promocję judo w regionie. Organizacja turniejów, obozów treningowych i wydarzeń sportowych to tylko niektóre z działań, które pomagają rozwijać pasję do tego pięknego sportu. Akademia to nie tylko klub, ale także społeczność, w której sportowcy oprócz technik walki, uczą się też wartości, które przydadzą im się w życiu. Bo każdy ma szansę na sukces, a wystarczy wytrwałość, ciężka praca i wsparcie, które u nas zawsze można znaleźć.
Akademia Judo Szczecin to w pewnym sensie rodzinny klub, zbudowany na silnych fundamentach tradycji judo w naszym mieście. Prezes Marek Lisowski i wiceprezes Leszek Lisowski kontynuują dzieło Edwarda Morusa, prekursora judo w grodzie Gryfa, który otworzył pierwszą sekcję judo w szczecińskiej Arkonii. L. Lisowski, syn E. Morusa, wraz z niedawno zmarłym bratem Lechem Morusem, byli także założycielami UKS 47 Judo Bushido Morus. Dziś Akademia Judo Szczecin to już trzecie pokolenie trenerskie w tej rodzinie.
Klub nie tylko przekazuje młodym zawodnikom techniki walki, ale także rozwija ducha judo, kontynuując dzieło Edwarda Morusa i Lecha Morusa. Dzięki temu szczecińska akademia nie tylko szkoli przyszłych mistrzów, ale także dba o rozwój charakteru i wartości, które stanowią fundament tego sportu.
Zajęcia Akademii Judo odbywają się w dwóch miejscach, czyli w Netto Arenie oraz w sali judo przy Torze Kolarskim im. Zbysława Zająca. Szczeciński klub dynamicznie się rozwija, a obecnie pod okiem pięciu doświadczonych szkoleniowców, trenuje w nim aż 150 zawodników.
Od momentu powstania szczeciński klub może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami na arenie krajowej i międzynarodowej. Sofija Mutajewa wywalczyła brązowe medale mistrzostw Polski w już w ty roku, a także poprzednim. Iga Pietrasik zdobyła srebrny medal Pucharu Europy oraz brązowy medal mistrzostw Polski młodzików. Lena Freilich została wicemistrzynią kraju młodzików, a Muchammad Mutajew w rywalizacji MP młodzików stanął na trzecim stopniu podium. Ponadto Jan Przybysz wywalczył srebrny medal MP 16-latków. Te sukcesy są dowodem na to, że AJ Szczecin stała się ważnym ośrodkiem szkolenia w polskim judo, przyciągającym utalentowanych zawodników i ambitnych trenerów. Potwierdza to zakwalifikowanie się 6 reprezentantów akademii do tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się w Białymstoku, a wystartują tam: Lena Freilich, Dominika Malczyńska, Marco Kujawa, Mateo Kujawa, Paul Germain i Aleksander Jura. Niedawno nasi judocy rywalizowali w Bytomiu na dwóch turniejach Pucharu Polski, seniorów oraz młodzików, a w tym drugim Michał Sitkowski zanotował bardzo dobry występ, zajmując 3. miejsce i jest to jego pierwszy brązowy medal w oficjalnej rywalizacji Polskiego Związku Judo. Duży sukces przyszedł też w ostatnich dniach, bo w Warszawie odbył się turniej Pucharu Europy weteranów w judo, podczas którego Henryk Słowiński wywalczył srebrny medal, a Krzysztof Grzyb uplasował się na najniższym stopniu podium.
Więcej informacji o AJ Szczecin można znaleźć w internecie na profilach klubu w portalach społecznościowych jak Facebook oraz Instagram, a można też kontaktować się z klubem telefonicznie pod numerem: 503-901-370. (mij)