niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Historia sportowych plebiscytów. Rok 1982

Historia sportowych plebiscytów. Rok 1982

Historia sportowych plebiscytów. Rok 1982
Data publikacji: 2015-11-24 12:52
Wywietleń: 1146 40829

Trwa głosowanie na najlepszego sportowca i trenera Ziemi Szczecińskiej w roku 2015. Codziennie przypominamy wybrane lata z przeszłości. Jak przebiegały plebiscyty, kto wygrywał i jakie osiągał sukcesy. Dziś rok 1982.
 
Rok 1982 przyniósł wielki sukces szczecińskiemu kolarstwu, których przedstawiciele znaleźli w oczach czytelników Kuriera największe poparcie. Plebiscyt po raz drugi z rzędu wygrał Ryszard Konkolewski, choć wielkich sukcesów nie odniósł. Na drugim miejscu uplasował się jednak Ryszard Dawidowicz - wschodząca gwiazda polskiego i światowego kolarstwa torowego. Obu do sukcesów prowadził niezłomny Waldemar Mosbauer.

Dawidowicz w wieku 22 lat po raz pierwszy został mistrzem Polski - uczynił to w rywalizacji na 4 km. indywidualnie na dochodzenie. Po raz pierwszy też pojechał na mistrzostwa świata i z miejsca stał się jednym z najlepszych specjalistów kolarskiego sprintu na świecie i godnym kontynuatorem torowych tradycji po Zbysławie Zającu.

Mistrzostwa świata zakończył na szóstym miejscu, ale wiadomo było, że do najlepszych traci bardzo niewiele i przez dwa lata - do następnych Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles jest w stanie osiągnąć sportowy szczyt.

Dawidowicz był wzorem staranności, pracowitości i determinacji w dążeniu do celu. Przez kilkanaście lat wierny jednemu klubowi i jednemu trenerowi miał w swojej sportowej karierze mnóstwo pecha i na pewno nie osiągnął tego, co mógł. W plebiscycie zorganizowanym z okazji 100 - lecia polskiego kolarstwa torowego umieszczono go na 12 miejscu.

W gronie 10 sportowców po raz pierwszy w historii znalazło się aż trzech piłkarzy Pogoni Szczecin: Marek Szczech, Zbigniew Czepan i Zbigniew Stelmasiak. ©℗ (p)

Cały artykuł czytaj w środowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego, lub w e - wydaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy