Po trzech miesiącach wyłączenia z eksploatacji największy szczeciński basen Floating został w poniedziałek rano ponownie otwarty. Na razie dostępny jest jednak tylko dla klubów i grup zorganizowanych. Osoby prywatne uprawiające pływanie z obiektu skorzystają dopiero w połowie marca.
Serial pod tytułem Floating Arena toczy się od 2 grudnia, kiedy to wichura uszkodziła część paneli elewacyjnych. Zarządca obiektu MOSRiR uznał, że uszkodzenia zagrażają bezpieczeństwu użytkowników. Wyłączył obiekt z eksploatacji i częściowo zabezpieczył tymczasowym ogrodzeniem. Dopiero po koniec grudnia, blisko cztery tygodnie po zamknięciu basenu, ustawiono rusztowania i wykonano ekspertyzy budowlane. Wówczas zapadły decyzje, że zabezpieczenie basenu od wewnątrz specjalnymi siatkami zapewni bezpieczne korzystanie z pływalni. Prace te trwały niewiele ponad dwa tygodnie, a miasta już od połowy lutego informowało o przygotowaniach do otwarcia basenu. Ostatecznie Floating Arena ponownie otworzyła swoje podwoje w ostatni dzień lutego. Tory basenu w poniedziałek od rana zapełniły się pływakami MKP Szczecin i Szkoły Mistrzostwa Sportowego
- Po trzech miesiącach znów możemy korzystać z basenu. Serce się raduje - przyznaje prezes Miejskiego Klubu Pływackiego Ryszard Malec.
Powodów do radości póki co nie mają jednak mieszkańcy Szczecina uprawiający pływanie rekreacyjnie. Wstęp na obiekt dla osób indywidualnych wciąż jest niedostępny.
„Jednym z warunków uruchomienia basenu było wydzielenie i zamknięcie stref potencjalnie niebezpiecznych, dlatego nie m.in.: trybuny, siłownia, gabinety rehabilitacji i odnowy biologicznej znajdujące się w kompleksie Szczecińskiego Domu Sportu, nie będą dostępne dla użytkowników. W związku z powyższym, przez pierwsze dwa tygodnie z pływalni będą mogły korzystać wyłącznie grupy zorganizowane. Jeżeli w tym czasie nie zostaną odnotowane żadne incydenty związane z nieprzestrzeganiem zasad dot. poruszania się w wyznaczonych strefach, w połowie marca wstęp na Floating Arenę będą mieli również klienci indywidualni" - czytamy w oficjalnym komunikacie Centrum Informacji Miasta.
Prowadzone w ostatnich tygodniach prace zabezpieczające wnętrze budynku były doraźnymi działaniami. Na zewnątrz obiektu będą kontynuowane działania mające na cele wzmocnienie konstrukcji elewacji. Przygotowywana jest także ekspertyza uszkodzeń Floating Areny, która ma być gotowa na koniec marca. Na podstawie ekspertyzy zostaną podjęte decyzje dotyczącego docelowego zabezpieczenia i usunięcia uszkodzeń. ©℗
(woj)