środa, 30 września 2020.
Strona główna > Sport > Boks. Sukces Skorpiona w Hongkongu

Boks. Sukces Skorpiona w Hongkongu

Boks. Sukces Skorpiona w Hongkongu
Data publikacji: 2020-08-05 12:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-06 22:11
Wywietleń: 937 468243

Drużyna Skorpion Szczecin Team, plasując się na III miejscu w ogólnopolskich eliminacjach, wzięła udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Blockchain IBCOL (International Blockchain Olympiad) 2020, której głównym organizatorem był City University of Hong Kong przy współpracy z Hong Kong Blockchain Society. Nasz klub, reprezentowany przez Przemysława Żabickiego (związanego ze środowiskiem akademickim Politechniki Warszawskiej), ojca jednego z młodych pięściarzy BKS Skorpion, na zawodach w Hongkongu uzyskał nominację do finału.

Projekt Skorpiona „Sports Performance Blockchain Platform" dotyczy badania pracy sportowców, a dokładniej analizy danych generowanych przez specjalistyczne urządzenia pomiarowe, wyposażone m.in. w akcelerator liniowy, żyroskop, magnetometr, pulsometr, dostęp do sygnałów elektrokardiogramu itd. Głównym celem projektu jest wsparcie profesjonalnych trenerów i zawodników w ich dążeniu do uzyskania optymalnych wyników oraz przygotowanie ich do udziału w zawodach sportowych, takich jak na przykład igrzyska olimpijskie. Projekt jest kompozycją technologii IOT, DLT („blockchain") oraz AI i polega na zastosowaniu specjalistycznych urządzeń pomiarowych i dedykowanego oprogramowania.

- AI, czyli sztuczna inteligencja służyć ma do oceny konkretnych umiejętności sportowców w funkcji czasu, analizy procesu behawioralnego, profilowania sportowców na podstawie ich rzeczywistych predyspozycji i tym podobnie - mówi P. Żabicki. - Blockchain służy do agregacji czujnika i telefonu komórkowego w kontekście identyfikacji, weryfikacji i autentyczności danych pomiarowych konkretnego sportowca, a także do bezpieczeństwa danych. Atutem technologii blockchain jest funkcjonalność kontraktów cyfrowych, smart contracts, czyli programów ze zdefiniowanymi regułami biznesowymi. Programy te generują zdarzenia w zależności od wartości danych wejściowych. W odniesieniu do projektu chodzi o to, że na przykład jeżeli wartość danych pomiarowych konkretnego zawodnika przekroczy określoną wartość progową, to zostanie automatycznie wygenerowane powiadomienie i dostarczone do trenera lub grupy trenerów danego klubu, kadry wojewódzkiej lub kadry narodowej. Projekt po etapie krajowym, zakwalifikował się z trzeciego miejsca do finałów międzynarodowych, które odbyły się w Hongkongu, gdzie nominowano nas do finału. Organizator z Hongkongu podkreślił, że jest to pierwsze na świecie, przygotowane do implementacji, rozwiązanie, oparte o technologię blockchain, które dotyczy sportu.

Inicjatorem projektu od strony sportowej był BKS Skorpion Szczecin. Od 2009 roku ten klub jest bezkonkurencyjny na krajowych ringach i jest zdecydowanie najlepszym klubem bokserskim w Polsce. Klub szkoli dzieci od 5 roku życia, młodzież oraz grupy seniorskie. Wyniki sportowe klubu są zasługą wysokiego poziomu jakości pracy szkoleniowej. Trenerzy Marcin Stankiewicz i Karol Chabros posiadają wysokie kwalifikacje o czym świadczy nie tylko doświadczenie i poziom wykształcenia (wyższe), lecz także najwyższe stopnie szkolenia, poświadczone przez światową Federację Boksu Olimpijskiego AIBA. W klubie pracują także Patryk Tkaczyk, Sylwia Maksym i Natalia Hollińska, którzy po wybitnych karierach sportowych, ukończyli także uczelnie wyższe i swoją wiedzę wraz z doświadczeniem przekazują najmłodszym adeptom szlachetnej „szermierki na pięści”. W Szczecinie, także dzięki ciągłej pracy trenerów w Centrum Mistrzostwa Sportowego, od roku 2007 powstały klasy interdyscyplinarne, następnie sportowe, a od 2014 roku pierwsza w Polsce Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu pięściarskim. Klub jest zaangażowany w różne projekty, zarówno sportowe, jak i charytatywne. Trener Marcin Stankiewicz został koordynatorem Ekstraligi Boksu Olimpijskiego Seniorów ze strony Zarządu Polskiego Związku Bokserskiego. Po reaktywacji rozgrywek ligowych w latach 2018-2019 BKS Skorpion Szczecin został dwukrotnie drużynowym Mistrzem Polski. W Ekstralidze aktualnie startują 4 drużyny, co zapewnia wysoki poziom rywalizacji sportowej, a rozgrywki odbywają się w systemie mecz i rewanż. Dzięki temu wiodący zawodnicy kadry narodowej są odpowiednio przygotowani do startu w imprezach mistrzowskich na arenie międzynarodowej. Na wyróżnienie zasługują zawodnicy BKS Skorpion (Maciej Jóźwik, Ryszard Lewicki, Sebastian Wiktorzak), którzy reprezentowali Polskę w kwalifikacjach w Londynie do Olimpiady Tokio 2020. Trzech zawodników z jednego klubu w kwalifikacjach olimpijskich to dość niecodzienne zjawisko. Wychowanka klubu, która zaczynała przygodę ze sportem w tzw. grupie „Boks Kids” Daria Parada, jest niepokonana w kraju od 4 lat, a także zdobyła brązowy i złoty medal mistrzostw Europy kadetek. Utytułowaną i perspektywiczną zawodniczką jest także Wiktoria Rogalińska, która jest aktualną brązową medalistką mistrzostw Europy do lat 18.

- Idea projektu powstała podczas treningu grupy seniorów, w której mamy bardzo wysoki i wyrównany poziom rywalizacji sportowej - powiedział trener Skorpiona Marcin Stankiewicz. - Wspólnie ze sztabem szkoleniowym zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak można wprowadzić nowe technologie w cykl treningowy, żeby mieć wgląd w wyniki wydajności naszych zawodniczek i zawodników. Koncepcja projektu od strony sportowej jest wspólnym dziełem całego naszego klubu, natomiast od strony technicznej w kontekście zastosowania nowych technologii w sporcie jest dziełem grupy BKS Skorpion Szczecin Kids, a w szczególności taty jednego z naszych najmłodszych zawodników, Przemysława Żabickiego, laureata i finalisty multidyscyplinarnej (informatyka, biznes, prawo) międzynarodowej Olimpiady IBCOL 2020, który reprezentuje środowisko akademickie Politechniki Warszawskiej oraz organizację akademicką Blockchain Society SGH i jest ekspertem w dziedzinie nowych technologii, o czym świadczy I i III miejsce w klasyfikacji w Polsce oraz udział w finałach, które odbyły się w lipcu w Hongkongu. My jako klub chcieliśmy pokazać, że wbrew pozorom nasza dyscyplina jest inteligentna, otwarta na współpracę z innymi i mamy predyspozycje, aby stać się wiodącym ośrodkiem sportowo-technologicznym na świecie. Jako pierwszy klub sportowy chcemy wykorzystać technologię blockchain również do kontraktowania zawodniczek i zawodników. Dostrzegamy możliwości i potencjał nowych technologii w niezagospodarowanym obszarze sektora przemysłu sportowego.

O tym, jak naukowiec związał się ze szczecińskim klubem, opowie najlepiej on sam.

- Pochodzę ze Szczecina i postanowiłem mieszkać w moim mieście, mam 7-letniego syna, wiem jak ważną funkcję spełnia sport w rozwoju psycho-fizycznym dziecka, więc zaprowadziłem syna na pierwszy trening do BKS Skorpion we wrześniu 2019 roku i spodobało mu się, a to spowodowało także moje związki z klubem. Przez blisko rok miałem okazję poznać klub oraz zobaczyć jak wygląda praca zawodników i trenerów. Klub prowadzi też zajęcia w grupach otwartych zarówno dla kobiet, jak grupa Aerobox Sylwii Maksym jak i mężczyzn z grupą Patryka Tkaczyka. Jak poszedłem na pierwszy trening w ubiegłym roku, to obawiałem się, że nie poradzę sobie kondycyjnie, ale nie poddałem się i wytrwałem do końca. Mimo, że nie byłem idealnym partnerem do ćwiczeń w parach dla bardziej doświadczonych zawodników, przekonałem się wtedy jaka jest kultura w klubie. Myślę, że mógłbym zostać wyśmiany, a usłyszałem słowa typu: Nie przejmuj się... Początek jest trudny... Pomogę Ci... Zobacz jak ja to robię i spróbuj jeszcze raz... Tak naprawdę to wtedy zrozumiałem jaki jest boks i jaki jest klub BKS Skorpion, dlatego zapraszam w imieniu swoim na treningi każdego w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Trzeba tylko lub aż znaleźć w sobie odwagę, żeby przyjść na pierwszy trening. To jest trudne, ale warto. Przekonałem się o tym. Jeśli chodzi o zajęcia dla dzieci to powiem tak. Mój syn, który ma 7 lat powiedział mi niedawno, że jego ulubionym dniem tygodnia jest poniedziałek, bo ma 2 treningi boksu. Jestem przekonany, że będzie jednym z najlepszych uczniów, bo boks uczy go dyscypliny, systematyczności, organizacji czasu, kontroli emocji, budowania relacji, prawdziwej rywalizacji sportowej, buduje w nim pewność siebie i dzięki tym zajęciom sportowym mój syn jest po prostu szczęśliwy. Cenię rodzinną atmosferę w klubie oraz wysoki poziom intelektualny i kultury osobistej trenerów, zawodników, rodziców oraz całego otoczenia. Jako rodowity szczecinianin rekomenduję wszystkim Skorpiona.

Jestem współorganizatorem drugiej edycji olimpiady IBCOL 2021 w Polsce, o czym można przeczytać na internetowej stronie https://pl.ibcol.org/contact.html i aktualnie zajmuję się między innymi organizacją etapu krajowego w kontekście budowania sieci sponsorów i partnerów wydarzenia. Apeluję, ale oczywiście bez narzucania się, do Urzędu Miasta Szczecin, grup kapitałowych z województwa zachodniopomorskiego, organizacji samorządowych, pozasamorządowych, społecznych i sportowych, a także firm i korporacji, o włączenie się do współpracy, jednocześnie wskazując obszary, gdzie są bardzo dobre wyniki i sukcesy na arenie międzynarodowej i zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem 792-919-933 - powiedział P. Żabicki.

(mij)

Boks. Sukces Skorpiona w Hongkongu Boks. Sukces Skorpiona w Hongkongu

Komentarze

Homer
Gratulacje!!!
2020-08-06 21:50:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie