poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Nauka > ZUT ze strategiczną infrastrukturą badawczą

ZUT ze strategiczną infrastrukturą badawczą

ZUT ze strategiczną infrastrukturą badawczą
Data publikacji: 2020-01-20 22:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Wywietleń: 873 438812

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Na liście znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny z projektem „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania”.

Mapa skupia infrastruktury o najwyższym potencjale naukowym, konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

- To dla nas ogromny sukces. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMIPW) koncentrującego potencjał naukowy i badawczy na bazie jednostek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Baza badawcza będzie służyć podniesieniu rangi badań naukowych na arenie krajowej i międzynarodowej oraz działalności na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego, zwłaszcza w rejonie zachodniej i północnej Polski (woj. zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie) – powiedział prof. Rafał Rakoczy, prodziekan ds. ogólnych i nauki z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Ta baza zostanie zlokalizowane w najnowocześniejszej przestrzeni laboratoryjnej w Szczecinie i północno-zachodniej Polsce, czyli w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej tworzona jest w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego co 4 lata. Umieszczenie infrastruktury badawczej na tej liście jest wyrazem uznania badawczego potencjału, ale nie gwarantuje jeszcze finansowania dla danego projektu.

Projekty, które są na mapie, mają jednak większe szanse na finansowanie swoich przedsięwzięć. Przepisy zakładają, że co najmniej połowa środków przeznaczanych na inwestycje związane z działalnością naukową mają być kierowane na projekty z mapy.

- Duże, strategiczne infrastruktury badawcze skupiają wokół siebie najlepszych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa, co umożliwia rozwój gospodarczy oraz wzrost kapitału społecznego kraju. Posiadanie doskonałych laboratoriów, stosujących najwyższe standardy badań oraz kształcenia, stanowi zatem naszą rozwojową konieczność – podało w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej znalazło się 70 infrastruktur z całej Polski. 65 na podstawie pozytywnej rekomendacji właściwego zespołu doradczego oraz 5 wyłącznie w związku z istniejącymi zobowiązaniami międzynarodowymi rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

(ip)

Fot. TAMA studio

Komentarze

.
Macie może tłumaczenie na język polski?
2020-01-20 22:35:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie