Odwołania z funkcji ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej domaga się Związek Nauczycielstwa polskiego. Powodem jest m.in. „wdrożenie nieprzygotowanej reformy oświaty”. ZNP złożył w tej sprawie wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego.
Związkowcy podają dziesięć powodów, dla których Anna Zalewska powinna przestać pełnić funkcję ministra edukacji. Pierwszy to „wdrożenie wbrew opinii ekspertów i większości opinii publicznej nieprzemyślanej, źle przygotowanej i niezwykle kosztownej reformy ustrojowej i programowej polskiej szkoły”. Ich wniosek został przyjęty jednogłośnie przez zarząd główny ZNP.
– Pani minister sobie zapracowała na ten wniosek. Takiego bałaganu, jaki jest dziś w szkołach, dawno nie było, to skutek między innymi braku dialogu społecznego – powiedziała Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. – W wyniku reformy zniszczony został osiemnastoletni dorobek gimnazjów, poprzez ich stopniową likwidację, co spowodowało chaos organizacyjny i kadrowy w szkołach.
ZNP wnioskuje do premiera o powołanie takiego ministra, który będzie „rzeczywiście troszczył się o środowisko oświatowe”.
– Oprócz samozadowolenia i uśmiechu na twarzy pani minister, jest chaos w szkołach i deklaracje bez pokrycia, ponieważ pani minister zapewniała, że nikt w wyniku reformy nie straci pracy. Być może w Warszawie tak jest, ale nie w Szczecinie, gdzie część nauczycieli straciła pracę, a część pracuje na kawałkach etatu – dodała M. Świerczek.
W kolejnych punktach ZNP zarzuca minister edukacji także: „pozorowanie dialogu oraz posługiwanie się nieprawdą i manipulacją”, „składanie deklaracji bez pokrycia, między innymi w zakresie przywrócenia pragmatyki nauczycielskiej pracownikom domów dziecka i placówek pogotowia opiekuńczego oraz przywrócenia uprawnień nauczycielskich w zakresie przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek”.
Wśród zarzutów znalazły się ponadto m.in. likwidacja niektórych dodatków i uprawnień socjalnych, ograniczenia dostępu do urlopów zdrowotnych, także wydłużenia ścieżki awansu zawodowego i wprowadzenia oceny pracy nauczycieli, praca nauczycieli w formie wolontariatu oraz „dalsza pauperyzacja środowiska pracowników oświaty”.©℗
(el)
Fot. MEN