Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Niepokój dziekanów prawa

Data publikacji: 18 lipca 2017 r. 13:01
Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia 2019 r. 23:04
Niepokój dziekanów prawa
 

Profesor Zbigniew Kuniewicz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, podpisał się pod stanowiskiem dziekanów wydziałów prawa wyrażającym zaniepokojenie zmianami w polskim sądownictwie. Szczególnie martwią ich zmiany związane z Sądem Najwyższym.

W stanowisku przeczytamy m.in.: „Przepis (...) przewiduje przeniesienie z dniem następującym po dniu wejścia w życie projektowanej ustawy sędziów SN powołanych na podstawie przepisów dotychczasowych w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości i jednocześnie Prokuratora Generalnego. Brak konieczności pozostawienia w służbie czynnej minimalnej liczby sędziów SN gwarantujących ciągłość działania tej instytucji, a tym samym możliwość powołania na nowo całego składu SN spośród osób, które nigdy w SN nie orzekały, jest rozwiązaniem co najmniej dysfunkcjonalnym. Z pewnością również nie gwarantuje ono rzetelności i sprawności działania SN. Może natomiast zainicjować niebezpieczny proceder okresowej wymiany wszystkich sędziów SN przez dochodzącą do władzy opcję polityczną. Takie instrumentalne traktowanie SN przez polityków uniemożliwi temu organowi pełnienie powierzonej mu funkcji strażnika demokracji”.

I jeszcze: „Inne (...) postanowienia budzą poważne wątpliwości konstytucyjne. Szczególne zastrzeżenia należy zgłosić do tych z nich, które przyznają Ministrowi Sprawiedliwości kompetencje zastrzeżone przez Konstytucję dla innych organów władzy publicznej, w szczególności Prezydenta RP, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Proponowane rozwiązania naruszają zasadę podziału władzy przez jej koncentrację w ręku jednej osoby zajmującej stanowisko Ministra Sprawiedliwości oraz zasadę odrębności i niezależności władzy sądowniczej przez jej podporządkowanie władzy wykonawczej”.

(as)

Fot. Robert Stachnik 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wow
2017-07-18 18:07:21
Boże, jesteście bandą debili
Szczeciński patriota
2017-07-18 17:11:52
Słusznie się boją. I niech boi się każdy obywatel. Bo nie będzie już wolnych sądów. Ale błagam was, nie poddawajmy się. Protestujmy!
Do PiS-u
2017-07-18 15:29:11
Ani kroku w tył! Reformować! Do prof. Zbigniewa Kuniewicza - gdzie pan był jak sądy krzywdziły obywateli? Gdzie pan był jak SN przyznawał bezkarność oprawcom stanu wojennego w togach? Gdzie pan był jak przez blisko 30 lat "wymiar sprawiedliwości" nie potrafił osądzić Jaruzelskiego, Kiszczaka czy morderców Grzegorza Przemyka? Nie było pana, siedział pan cicho, to teraz proszę też cicho siedzieć i czekać na oczyszczenie środowiska akademickiego, bo nie wyrażam zgody na nauczanie naszej młodzieży przez współpracowników komuny. Wyniki jakie osiągacie na tle innych uczelni też wołają o pilne zmiany.
PiSzcząca bida
2017-07-18 14:22:40
@ Andrzej - to już nie jesteś Wojtek?
Andrzej
2017-07-18 13:40:43
Po reformie sadownictwa w Polsce, co mam nadzieje nastapi bardzo szybko, oraz sluzba zdrowia, panstwowe uczelnie pozostaja ostatnia stajnia Augiasza, ktora nalezy uporzadkowac!
oj tam
2017-07-18 13:33:26
Lepiej niech podpisze się pod stanowiskiem dotyczącym słabych notowań Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który okazał się być jednym z najsłabszych w Polsce, wśród uczelni publicznych, ponieważ w VI-tej edycji rankingu wydziałów prawa 'Rzeczpospolitej' US uplasował się na....przedostatnim miejscu. Tym się lepiej niech zajmą, a potem może ktoś zacznie się liczyć z ich utyskiwaniem.
czytacz
2017-07-18 13:23:45
widzę,że tyłki trzęsą się tym,którzy dotychczas byli ponad prawem.bardzo mnie to cieszy,że kończy się to państwo w państwie,które powinno być niezawisłe,a w ogóle nie znają tego słowa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA