piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Zawód jeździec

Zawód jeździec

Zawód jeździec
Data publikacji: 2016-02-09 15:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1395 116160

Czy w Szczecinie powstaną nowe zawody zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej? Mimo, że są szkoły, w których można byłoby utworzyć technika w zawodach: jeździec lub technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, to zdaniem ich dyrektorów ważne jest zapotrzebowanie rynku pracy.

Gimnastyka ujeżdżalni

- Siedziba naszej szkoły to dawne koszary niemieckie, w których było jeździectwo - mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie Bogusław Nowak. - Wciąż mamy też dawne stajnie i choć dziś pełnią one role magazynów, to nawet zachowały się w nich żłoby.

Jak podaje MEN, w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat rozwój jeździectwa i hodowli spowoduje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. Dyrektor Nowak przyznaje, że utworzenie technikum w zawodzie jeździec byłoby raczej trudne, głównie ze względu na wymaganą do tego bazę. Bardziej zainteresował go natomiast drugi proponowany zawód: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Agrotronika obejmuje obsługę pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie oraz eksploatację systemów mechatronicznych w rolnictwie.

- Nasza szkoła skupia się na specjalnościach związanych kształtowaniem środowiska, ochroną środowiska, energetyką ze źródeł odnawialnych, agroturystyką więc agrotronika to jest coś co mogłoby się wpisywać w zakres tego kształcenia, jeśli byliby kandydaci - dodaje dyrektor Nowak.

Brak chętnych

Do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecina nie zgłosiły się jeszcze szkoły, które mogłyby utworzyć takie zawody.

- Dotychczas rynek pracy naszego regionu nie wykazywał potrzeb, by szczecińskie szkoły zawodowe kształciły młodych ludzi na przykład w zawodzie technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki czy też jeźdźca - poinformowała nas Marta Kufel z Biura prasowego UM. - Jeżeli jednak pojawią się takie oczekiwania i zapotrzebowanie na tego typu kształcenie, wówczas propozycja uruchomienia ww. zawodów zostanie wnikliwie rozpatrzona.

Proponowany przez MEN, jako trzeci zawód kierowca mechanik może powstać w Zespole Szkół Samochodowych. Natomiast zawód jeździec być może mógłby być utworzony w Centrum Edukacji Ogrodniczej, które od tego roku szkolnego uruchomiło cieszący się zainteresowaniem zawód technik weterynarii. Szczecińskie placówki rozważają wprowadzenie zawodów, w których chcieliby się kształcić młodzi ludzie. Tu jednak liczy się zapotrzebowanie konkretnymi specjalnościami na rynku pracy.

Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej kształci w kierunkach technicznych: mechanik, mechatronik, technik budownictwa okrętowego, technik informatyk. Być może tu mógłby powstać zawód też technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

- Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy zabiegają o kształcenie w konkretnych zawodach. To jednak nie zawsze idzie w parze z zainteresowaniem kandydatów - podkreśla Elżbieta Moskal, dyrektor ZCEMiP. - Mimo, że pracodawcy zabiegają o takich fachowców jak elektromechanik, monter mechatronik, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, w ubiegłym roku nie uruchomiliśmy żadnej z tych czterech klas w szkołach zasadniczych. Kształcimy, także na zapotrzebowanie pracodawców z Klastra ITP w zawodzie technik informatyk, również w formie kursów zawodowych. Pracodawcy często wymagają od pracowników pewnych kwalifikacji. Jednak młodzi ludzie sami decydują się na wybór nauki zawodu i nie zawsze biorą pod uwagę rynek pracy.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”