Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zorganizowało konferencję prasową, podczas której poinformowało o wydarzeniach, które zorganizuje w najbliższych miesiącach.
Już w sobotę (10 maja) stargardzkie MAH zaprasza na Noc Muzeów „Na Bogato”. Początek godz. 18. W tym roku wieczorne zwiedzanie rozpocznie się od wernisażu wystawy „Orzeł czy reszka. Monety w historii, historia w monetach”. Jej autorami są: Małgorzata Gryciuk, Piotr Tarnawski oraz Marcin Burdziej.
– Na wystawie zobaczymy monety ze zbiorów MAH z różnych wieków, te obiegowe jak i kolekcjonerskie emitowane przez NBP – informuje Patrycja Nagórska, kierownik działu upowszechniania sztuki, edukacji i promocji w stargardzkim muzeum. – Podczas wieczornego zwiedzania Bastei oraz gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim czekać będą na odwiedzających konkursy oraz nie lada gratka, którą będzie wybijanie stargardzkich kwartników przez pracowników muzeum.
Na 12 maja zaplanowane są obchody Dnia Pionierów Stargardu. O godzinie 12 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej w parku Chrobrego. Zostaną na niej zaprezentowane polskie, powojenne karty pocztowe, ukazujące Stargard. Inne atrakcje przygotowuje dział upowszechniania sztuki, edukacji i promocji.
– Tego dnia kustosz Przemysław Antczak uda się z walizką Pioniera do wybranej stargardzkiej szkoły, by opowiedzieć o tym, jak niewiele mieli ze sobą pierwsi mieszkańcy naszego miasta, a jednak potrafili docenić swoje życie i jego nowy start – informuje muzeum. – Natomiast między godziną 16 a 19 w dużej sali w gmachu MAH przy Rynku Staromiejskim odbędzie się kinowy wieczór wspomnień przygotowany przez Patrycję Nagórską i Karolinę Rembas.
– Będzie można oglądać, puszczane naprzemiennie stare, powojenne filmy oraz bajki, a część sali zdobić będą pamiątki i zdjęcia z najdłużej funkcjonującego w Stargardzie kina „INA” – dodają muzealnicy. – Przed wejściem na dużą salę natomiast, spotkacie się z Marcinem Burdziejem wraz z wyselekcjonowanymi przez niego artefaktami „czasów słusznie minionych”, które pozwolą przenieść się w czasie i uzmysłowić jak wiele potrafiliśmy docenić, niewiele mając. Szczególnie zapraszamy dziadków z wnukami do odbycia z nami tej nostalgicznej podróży.
22 maja o godzinie 17 w ramach Spotkań w Przyrynkowej Kamienicy odbędzie się wykład prof. UAM dr hab. Dariusza Sikorskiego pod tytułem „Droga Bolesława Chrobrego do korony królewskiej”. Prelekcja wpisuje się w tegoroczną 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski.
8 czerwca o godzinie 13.30 w Stargardzie kolejne duże wydarzenie tj. III Stargardzki Korowód Dziejów. To wydarzenie także będzie nawiązywać do obchodów rocznicy koronacji. Ale nie tylko.
– Liczę na to, że tradycyjnie w naszym korowodzie wezmą udział mieszkańcy, a także uczniowie stargardzkich szkół z atrybutami tj. koroną, berłem czy królewskim jabłkiem – dodaje dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Ale głównym tematem będzie upamiętnienie 390. rocznicy wielkiego pożaru Stargardu w 1635 r. Finał korowodu jak do tej pory w Teatrze Letnim.
MAH w czerwcu zaprasza na festyn „W krainie Gryfa”, a także Europejski Dzień Archeologii. W wakacje muzeum zorganizuje wystawę plenerową na Rynku Staromiejskim pt. „Wszyscy możemy usiąść przy książęcym stole”. ©℗
(w)