wtorek, 23 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > Wzrosła zdawalność matur

Wzrosła zdawalność matur

Wzrosła zdawalność matur
Data publikacji: 2018-09-11 16:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 1521 350693

O ponad 7 proc. wzrosła po sierpniowej poprawce liczba osób ze zdaną maturą w województwie zachodniopomorskim. Świadectwo dojrzałości uzyskało więc 84 proc. zachodniopomorskich maturzystów - podała we wtorek (11 września) Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu.

Dzięki egzaminom poprawkowym o 1 pkt. proc. zmniejszył się dystans wyników zachodniopomorskich uczniów w stosunku do średniej krajowej. Zdawalność matur w Zachodniopomorskiem jest teraz tylko o 2 pkt. proc. niższa od średniej krajowej, która stanowi 86 proc. Przed poprawką w całym kraju maturę zdało 79,7 proc. osób, a w województwie zachodniopomorskim - 76,8 proc. uczniów. 

Do egzaminu maturalnego w pierwszym terminie przystąpiło prawie 9,5 tys. zachodniopomorskich uczniów. Nie zdało, 2,2 tys. z nich. Wyłącznie osoby, które nie zdały jednego przedmiotu, mogły przystąpić do poprawki w sierpniu. Pozostali będą mogli poprawiać wynik dopiero w maju przyszłego roku.

Średnie wyniki ogólnopolskie podała we wtorek także Centralna Komisja Edukacyjna. Spośród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących w kraju maturę zdało 90 proc. przystępujących do egzaminów, a spośród absolwentów techników - 79 proc. W Zachodniopomorskiem te proporcje są następujące: 86 proc. zdało w liceach, 78 proc. - w technikach.

Według ostatecznych danych w całym kraju egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, a w naszym województwie - 97 proc. Średnia krajowa zdawalność matematyki to 88 proc., a w województwie zachodniopomorskim - 85 proc. Egzamin z tego przedmiotu zawsze nastręcza naszym uczniom najwięcej trudności. Dzięki sierpniowej poprawce udało im się jednak podwyższyć wynik aż o 5 pkt. proc.

Natomiast, co potwierdzają wyniki egzaminów od wielu lat, zachodniopomorscy uczniowie bardzo dobrze znają języki obce. Aż 100 proc. przystępujących zdało języki obce: francuski, hiszpański, włoski, ukraiński. To wynik o 1-3 pkt. proc. wyższy od krajowego.

Z najczęściej wybieranego języka obcego, jakim jest angielski, nasi uczniowie osiągnęli wynik średniej krajowej - zdało 96 proc. maturzystów. Język niemiecki w całym kraju zdało natomiast 95 proc., w Zachodniopomorskiem zaś znacznie mniej - 91 proc. Język rosyjski w naszym województwie z kolei zdało 88 proc. maturzystów.

Maturzyści obowiązkowo przystępowali do sześciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego, a także  minimum do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym.

Więcej niż jednego przedmiotu w naszym województwie nie zdało 6,7 proc., a w całym kraju 5,5 proc. maturzystów.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Wzrosła zdawalność matur

Komentarze

XIII
Ci z fotografii o "zdawalność" raczej nie muszą się martwić.
2018-09-12 14:54:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie