niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Nauka > Kuratorium o maturach. Lepiej niż było

Kuratorium o maturach. Lepiej niż było

Kuratorium o maturach. Lepiej niż było
Data publikacji: 2018-07-10 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 1567 337778

Zachodniopomorskie szkoły średnie poprawiły swoje wyniki w tzw. zdawalności matur na poziomie podstawowym. Natomiast na poziomie rozszerzonym są  - z siedmiu przedmiotów - najlepsze w okręgu.

Podczas konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Szczecinie zaprezentowano wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. - Znamy komentarze dotyczące tych wyników matur i mamy świadomość, że one nie zachwycają - mówiła kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza.

W tym roku egzamin dojrzałości w regionie zdało 77 proc. maturzystów. To najniższy wynik wśród wszystkich województw. Ostatnie miejsce nasze województwo dzieli jeszcze z pomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Niechlubne, bo ostatnie, miejsce Zachodniopomorskie zajmuje również w średniej zdawalności z matematyki. Trochę lepiej wygląda sytuacja z językiem polskim - zajmujemy w Polsce 4 miejsce od końca. Natomiast wyniki z języków obcych są bardzo zbliżone do średniej krajowej.

- Jednak tendencja w naszym województwie jest wzrostowa - mówił Robert Stępień, wicekurator oświaty w Szczecinie. - W tym roku zdawalność matur w regionie wzrosła o dwa punkty w porównaniu z rokiem poprzednim. Tymczasem w dwóch najlepszych województwach w kraju obserwujemy tendencję spadkową.

Jak podkreślono na konferencji, udało się zatrzymać tendencję spadkową. I chociaż Zachodniopomorskie wciąż znajduje się na ostatnim miejscu wśród województw, jednak wyniki są lepsze niż w roku poprzednim. - Również różnica zdawalności w porównaniu ze średnią krajową zmniejszyła się z 4,5 do 2,7 punktów - dodał Robert Stępień.

Potwierdziła to kurator Magdalena Zarębska-Kulesza: - Z języka polskiego podnieśliśmy swoją pozycję z 13. miejsca na 9., z angielskiego z 10. również na 9., a z języka angielskiego z 12. na 10. miejsce.

Wicekurator Robert Stępień zaznaczył, że "na poziomie rozszerzonym z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, biologia, język angielski i niemiecki, wiedza o społeczeństwie i filozofia jesteśmy najlepsi w okręgu (należą do niego 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie - red.).

W porównaniu do roku poprzedniego zdawalność matur w liceach wzrosła o 1 punkt, a w technikach o 4 punkty.

- Technika w województwie zachodniopomorskim zanotowały o wiele większy wzrost, przy czym wyprzedziły aż siedem innych województw - mówił Robert Stępień. - To bardzo budujące, ponieważ stawiamy na kształcenie zawodowe. Musimy pamiętać, że nauka w technikum to nie tylko matura, lecz w szczególności przygotowanie do egzaminów zawodowych. ©℗

 (KaNa)

Fot. Karolina Nawrocka

Na zdjęciu od lewej: Iwona Rydzkowska,Magdalena Zarębska-Kulesza, Robert Stępień.

 

Komentarze

Świerczewo
Świerczewo brawooooooooooooooooooooooo!!!
2018-07-11 11:19:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy