Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Wynalazek szczecińskich naukowców

Data publikacji: 10 czerwca 2017 r. 16:06
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:45
Wynalazek szczecińskich naukowców
Fot. Robert Stachnik  

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) stworzyli polimerowy biomateriał, który wstrzykiwany w organizm człowieka pod wpływem promieni UV zamienia się w elastyczny plaster. Technologia ta może być wykorzystywana przy rekonstrukcji przepukliny.

Szczecińscy naukowcy wraz z lekarzami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli technologię, która może zastąpić niedegradowalne siatki wykorzystywane przy operacjach rekonstrukcji przepukliny.

– Materiał jest płynny, o konsystencji miodu i może zostać wstrzyknięty punktowo w ciało pacjenta – powiedziała kierownik Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych ZUT prof. Mirosława El Fray. – Następnie miejsce to jest naświetlane lampą z promieniowaniem UV. Polimer jest usieciowany podobnie jak plomba dentystyczna, z tą różnicą, że jest elastyczny i dopasowuje się do tkanek miękkich organizmu.

Jak dodała prof. El Fray, materiał zmienia swoją postać w konsystencję ciała stałego w ciągu 2 minut.

– Substancja jest bardzo elastyczna i pełni funkcję biodegradowalnego plastra lub bandaża. Po zabiegu pacjent będzie mógł od razu opuścić szpital – zaznaczyła. Według szacunków szczecińskiej uczelni, w Polsce rocznie operuje się ok. 40-50 tys. pacjentów cierpiących na przepuklinę, w Stanach Zjednoczonych jest ich około milion rocznie.

Materiał stworzony przez naukowców z ZUT przeszedł fazę badań przedklinicznych na zwierzętach doświadczalnych. Profesor podkreśliła, że podejmowane będą prace nad dokończeniem prac badawczych oraz rozwinięciem technologii.

– Lekarze, którzy widzieli efekty naszych badań, widzą zastosowanie polimerów biodegradowalnych w chirurgii plastycznej, kardiologii czy ortopedii – powiedziała. – Próbujemy skomercjalizować nasz wyrób, aby jak najszybciej trafił on do pacjentów. Obecnie trwają rozmowy z jednym ze światowych liderów w produkcji wyrobów medycznych oraz farmaceutycznych na temat rozwinięcia technologii i udzielenia licencji lub sprzedaży

Technologia została opatentowana w Polsce i w USA, obecnie trwa procedura europejska. Projekt stworzenia materiału był finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki. Koszt dalszych badań przedklinicznych szacowany jest na ok. 2 mln zł, zaś sama technologia jest wyceniana na ok. 20 mln zł. Prace nad wynalazkiem trwały 4 lata.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zak
2017-06-12 21:49:15
ZUT sprzeda działki niby budowlane w gminie Kołbaskowo na których nie wybudujecie się bo wójt Kołbaskowa nie pozwoli i już będą pieniądze na nowe projekty.A kilkadziesiat osób będzie mogła powiedzieć ,że jest sponsorem ZUT.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA