Środa, 16 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

Wydrukowali i pomalowali betonowe pisanki. Wielkanocne ozdoby pracowników i studentów ZUT [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 09 kwietnia 2025 r. 19:27
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2025 r. 15:08
Wydrukowali i pomalowali betonowe pisanki. Wielkanocne ozdoby pracowników i studentów ZUT
Wśród prac znalazło się wiele różnorodnych interpretacji świątecznych i wiosennych motywów. Prace konkursowe będzie można podziwiać w holach obu wydziałów, gdzie staną się nie tylko świąteczną ozdobą, ale i inspiracją do dalszych działań łączących sztukę i inżynierię. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Międzywydziałowy Konkurs Studenckich Kół Naukowych w malowaniu betonowych pisanek zgromadził w środę dziesięć drużyn z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Uczestnicy mieli za zadanie ozdobić wydrukowane w technologii 3D betonowe jajka, łącząc precyzję z artystycznym podejściem i wiosenną tematyką.

Pomysłodawcą konkursu był prof. Paweł Sikora z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, który podkreślił, że wydarzenie to nie tylko forma integracji środowiska akademickiego, ale również promocja nowoczesnych technologii wykorzystywanych na uczelni.

– Pomysł narodził się przy okazji realizacji międzynarodowego projektu badawczego, poświęconego wykorzystaniu materiałów recyklingowych w technologii druku 3D. Chcieliśmy pokazać, że zaawansowana inżynieria może mieć również przyjazne, kreatywne oblicze – powiedział profesor.

Betonowe pisanki zostały wydrukowane na miejscu, przy udziale specjalistów z obu wydziałów.

– Zastosowaliśmy autorską mieszankę betonową odpowiednią do druku 3D. Jajka są trwałe, mają odpowiedni kształt i stanowią świetną bazę do dalszej pracy – tłumaczy jeden z opiekunów technicznych projektu. Ostateczny wygląd pisanek zależał już tylko od wyobraźni studentów, a tej zdecydowanie nie brakowało.

Wśród prac znalazło się wiele różnorodnych interpretacji świątecznych i wiosennych motywów. Wiktoria, Jakub i Maciej postanowili przenieść na betonową pisankę postać Shreka, co wywołało wiele uśmiechów wśród widzów.

– Chcieliśmy stworzyć coś, co przyciągnie wzrok i będzie rozpoznawalne – powiedziała Wiktoria. Zielony bohater bajki został odwzorowany z dużą dokładnością i humorem, a jego obecność w konkursie dodała mu wyjątkowego charakteru.

Michał, Michał i Mateusz zdecydowali się na nawiązanie do Szczecina, malując dźwigozaury – symbol miejskiej tożsamości. – Naszym celem było pokazanie elementu lokalnej architektury przemysłowej, który jest rozpoznawalny i budzi pozytywne skojarzenia – opowiadają. Pisanka przedstawiała charakterystyczne sylwetki żurawi portowych w pastelowych barwach, wpisując się w wiosenną atmosferę.

Duże wrażenie zrobiła także pisanka z różowym królikiem, przygotowana przez Mariannę, Kingę i Małgorzatę. – Zależało nam na czymś lekkim, kolorowym i przyjaznym – mówi Marianna. Królik był uroczy, starannie wykonany i pełen radości, którą widać było również na twarzach autorek.

Nie zabrakło bardziej symbolicznych propozycji. Jedna z drużyn zdecydowała się stworzyć portret dziekana – z dbałością o szczegóły i dużym szacunkiem. Wśród tradycyjnych motywów znalazły się też kolorowe wzory ludowe, motyle, kwiaty oraz klasyczne pisanki w nowoczesnej odsłonie.

Po burzliwych naradach jury ogłosiło zwycięzców. Największe uznanie zdobyła drużyna „Kurcze Mechatronik”, której pisanka nie tylko była pomalowana z niezwykłą precyzją, ale również wzbogacona o elementy charakterystyczne dla kierunku mechatroniki. Zespół zaskoczył jury umiejętnym połączeniem kolorów, symboli wydziałowych oraz dodatków, które nawiązywały do mechaniki i automatyki. – Nasza pisanka miała pokazać, czym się zajmujemy i kim jesteśmy jako wydział. Postawiliśmy na integrację treści technicznych z estetyką i formą – opowiedział jeden z członków zespołu.

Prace konkursowe będzie można podziwiać w holach obu wydziałów, gdzie staną się nie tylko świąteczną ozdobą, ale i inspiracją do dalszych działań łączących sztukę i inżynierię. Część pisanek trafi również do partnerów wydarzenia, jako wyraz wdzięczności i symbol akademickiej współpracy.

Choć w konkursie mogła wygrać tylko jedna drużyna, wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, że udział w tym wydarzeniu był świetnym doświadczeniem. – To był czas integracji, twórczej pracy i oderwania się od codziennych obowiązków – mówi jedna z uczestniczek.

Betonowe pisanki na ZUT pokazują, że nawet najtwardszy materiał może stać się płótnem dla pomysłowości i pasji. A inżynieria, choć precyzyjna i wymagająca, ma w sobie miejsce na kolor, święta i odrobinę radości.

(dg)

Film: Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@a to zuchy
2025-04-13 15:04:23
Betonowe jaja już potrafią wyprodukować, teraz pora na stalowe, ręcznie polerowane prącia.
a to zuchy
2025-04-09 22:27:32
no to teraz jestem już spokojniejszy o o to że wkrótce Polska będzie potęgą gospodarczą...
Kto to będzie
2025-04-09 19:52:44
potem utylizował ? Chyba ,że posłużą jako Tarcza Wschód ryżemu !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA