Na pokładzie „Nawigatora XXI”, statku szkolno-badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie, podpisano w środę (29 stycznia) umowę o współpracy. Uczelnia została naukowym partnerem firmy MEWO SA, specjalizującej się w badaniach i działaniach w sektorze offshore, w tym dla energetyki morskiej.
Współpraca pomiędzy Akademią Morską i MEWO obejmuje m.in. wykorzystanie „Nawigatora XXI” do celów badawczych. Obok szkolenia studentów, to właśnie projekty naukowe są realizowane z użyciem tej jednostki. Już wkrótce ruszą m.in. projekty MEWO związane z badaniami poprzedzającymi powstanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Najważniejsze założenia porozumienia to: wspólne prowadzenie badań naukowych i rozwojowych, a także współtworzenie rzetelnej informacji związanej z badaniami podłoża morskiego i budowy geologicznej pod dnem morskim, dokonywanie obserwacji i pomiarów hydrograficznych, geologicznych, geofizycznych oraz meteorologicznych.
Umowę o współpracy podpisali: Paweł Weiner – prezes spółki MEWO i profesor Arkadiusz Tomczak – prorektor AM ds. morskich.
– Pracuje u nas kilku absolwentów tej uczelni – powiedział Paweł Weiner. – Są bardzo dobrymi pomiarowcami, świetnie się sprawdzają w pracach naszej firmy.
Zaznaczył, że MEWO jest największą prywatną firmą branży offshore w Polsce. Realizuje badania na przyszłych morskich farmach wiatrowych oraz na powstających gazociągach i kablach podmorskich na polskim Bałtyku. Od tego roku spółka ma oddział w Holandii, dokonuje więc ekspansji na Morze Północne. Pracuje również przy projektach na Morzu Śródziemnym.
– Porozumienie dotyczy przede wszystkim dwóch aspektów: edukacyjnego i naukowego – mówił prorektor Arkadiusz Tomczak. – Aspekt edukacyjny jest dla nas bardzo ważny, kształcimy studentów w specjalności hydrografia na kierunku geodezja i kartografia. Robimy to już od wielu lat, systematycznie poszerzamy naszą ofertę, zaopatrując się w odpowiedni sprzęt, odpowiednią technologię i niezwykle cennym jest fakt, że możemy współpracować z firmami tej branży. Szczególnie cieszy nas to, że firma – tym razem z kapitałem prywatnym – która aspiruje do rynków międzynarodowych, dostrzegła nasze starania, naszą pracę, no i docenia nas.
Prorektor wyraził nadzieję, że MEWO wesprze uczelnię w sformułowaniu i poprawianiu jej oferty szkoleniowej. Chodzi o to, by kandydaci na studia w AM widzieli, że hydrografia jest przyszłościową specjalnością.
– Aktywność ludzka przesuwa się systematycznie w kierunku morza i to nie jest już tylko transport, ale właśnie energia odnawialna, przemysł „oil and gas”, to jest też przemysł żywności – wymieniał prorektor. – Wszystko, co się tam dzieje, wymaga specjalistycznej obsługi i mamy nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy w stanie zapewnić przyszłe kadry, które tam znajdą pracę.
(ek)
Fot. Ryszard PAKIESER