piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Wskutek samobójstw umiera rocznie więcej osób niż na wojnach

Wskutek samobójstw umiera rocznie więcej osób niż na wojnach

Wskutek samobójstw umiera rocznie więcej osób niż na wojnach
Data publikacji: 2019-09-22 23:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 888 415498

Co 40 sekund jedna osoba na świecie odbiera sobie życie. Rocznie niemal 800 tys. ludzi popełnia samobójstwo – to więcej niż umiera wskutek malarii, raka piersi, morderstw czy wojen – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

– Samobójstwa to globalny problem zdrowia publicznego. Dotknięte nimi są wszystkie grupy wiekowych, płcie i regiony świata, a każde stracone życie jest o jednym za dużo – głosi opublikowany przez WHO raport. Według organizacji najwięcej osób odbiera sobie życie przez powieszenie się, otrucie się oraz zastrzelenie się.

WHO wzywa rządy państw, by wprowadziły odpowiednie środki prewencyjne.

– Samobójstwom można zapobiec – mówi dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreślając, że WHO zachęca wszystkie państwa do wprowadzenia do działań ministerstw zdrowia i edukacji sprawdzonych strategii prewencyjnych.

Samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród młodzieży w wieku 15-29 lat (więcej osób w tej grupie ginie tylko w wypadkach drogowych) oraz wśród dziewcząt w wieku 15-19 lat (za komplikacjami okołoporodowymi). W analogicznej grupie wiekowej wśród chłopców odebranie sobie życia jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów – po wypadkach drogowych i aktach przemocy.

W skali całego świata liczba samobójstw zmalała w latach 2010-2016 o 9,8 proc. W tym samym czasie jednak w obu Amerykach wzrosła o 6 proc.

Raport pokazuje także, że w krajach zamożnych odbiera sobie życie trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet, podczas gdy w regionach o niskich i średnich dochodach wskaźniki dla obu płci są bardziej wyrównane.

Zdaniem organizacji jedną z przyczyn spadku liczby samobójstw jest ograniczenie dostępu do pestycydów. W niektórych regionach są one powszechnie stosowane w celu odebrania sobie życia, ze względu na wysoką toksyczność i brak odpowiedniego antidotum. Ponadto często wykorzystuje się je w regionach, w których utrudniony jest dostęp do opieki medycznej. WHO wskazuje na badania przeprowadzone na Sri Lance, które wykazały, że zakaz stosowania pestycydów doprowadził do spadku liczby samobójstw o 70 proc. Szacuje się, że dzięki temu w latach 1995-2015 udało się ocalić 93 tys. osób.

(pap)

Fot. pixabay

Komentarze

@----
Mam propozycję byś zademonstrował nam wszystkim to o czym napisałeś, przy okazji zredukujesz swój ślad węglowy do zera.
2019-09-23 20:35:53
Zako
Bardzo szkoda szczególnie tych młodych ludzi. Ale np. depresja jest cały czas jakimś tabu, a ludzie, którzy się do niej przyznają, są dyskryminowani. Spróbują przyznać się rodzinie - rodzina powie, że mają się 'wziąć w garść', powiedzą w szkole - będą wykluczani, dowie się o tym pracodawca - szybko się pozbędzie takiego pracownika. Trzeba mieć mocne nerwy, by dostać się do psychiatry, a nie wszystkich stać na prywatnego. Co w takim razie ci ludzie mają do wyboru?
2019-09-23 14:03:05
Bo w zyciu...
Tak Prywatnym jak i Szkolnym oraz Zawodowym... powstalo juz za Duze Tempo + Bizness i Konkurencja - i ten zwykly czlowiek juz po prostu "Nie nadaza i Nie wyrabia" ???
2019-09-23 11:37:10
----
w cywilizowanych krajach eutanazja na zyczenie jest legalna i bezpłatna ale nie u nas, jak kiedys zostaniecie tzw. warzywem w szpitalu bez mozliwosci komunikacji a rodzinka lub obroncy moralnosci czy tam zycia beda was podtrzymywac w tym cierpieniu to sobie wtedy przypomnicie to ale juz bedzie za pozno,nawet w wyborach nie zagłosujecie wtedy juz, kazdy sam powinien decydowac kiedy i jak moze odejsc, wtedy nikt nie musialby z bloku skakac itd.tylko zrobic to w cywilizowanyc i medycznych warunkach, podobnie wlasnie osoby chore na nieuleczalne choroby, chcesz odejsc twoja decyzja i tylko TWOJA.
2019-09-23 08:16:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie