piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Kraj > Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie samobójstwa Dawida Kosteckiego

Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie samobójstwa Dawida Kosteckiego

Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie samobójstwa Dawida Kosteckiego
Data publikacji: 2019-08-12 23:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-20 22:34
Wywietleń: 1052 408044

Prokuratura i Służba Więzienna profesjonalnie wyjaśniają, jak oświadczyło w poniedziałek (12 sierpnia) Ministerstwo Sprawiedliwości, wszelkie okoliczności samobójstwa Dawida Kosteckiego, a także śmierci Brunona Kwietnia, do których to doszło w zakładach karnych. Resort apeluje, aby w imię odpowiedzialności, zdarzenia te nie były wykorzystywane do dezinformacji i walki politycznej.

Każde samobójstwo to dramat. - Absolutnie nie jest jednak tak, że w ostatnim czasie w polskim więziennictwie doszło pod tym względem do pogorszenia sytuacji. Wręcz przeciwnie - wskaźnik samobójstw więźniów w Polsce należy do najniższych w Europie - twierdzi MS.

W polskich więzieniach przebywa około 75 tysięcy osób. Wśród osadzonych dochodzi do około 16-25 samobójstw rocznie. Są to dane znacząco odbiegające od tych, które dotyczyły poprzednich lat. Przykładowo, w 2008 roku było 39 samobójstw, w 2009 – 40, a w 2010 – 31. Natomiast obecnie, od początku 2019 r. do dziś, takich przypadków zanotowano 13.

Po zaostrzeniu polityki karnej - wymierzonej w walkę z przestępczością i nastawionej na zwiększenie bezpieczeństwa obywateli – w więzieniach jest obecnie więcej osadzonych. W 2008 r. było ich o blisko 11 tys. mniej, w 2009 r. o ponad 10 tys. mniej, a w 2010 r. o około 8 tys. mniej niż teraz. Dziś więc więźniów jest znacznie więcej, a mimo to, przypadki samobójstw są rzadsze.

Dzięki profesjonalizmowi pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej wskaźnik samobójstw jest w Polsce kilkukrotnie niższy niż we Francji, Niemczech, Danii czy Finlandii. Także średnia europejska jest prawie 3 razy wyższa niż w Polsce.

Dawid Kostecki przebywał w więzieniach pięć razy, będąc skazywanym m.in. za handel narkotykami i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Są to bardzo ciężkie przestępstwa, zagrożone wysokimi sankcjami karnymi.

Prokuratura Krajowa zdementowała informacje, jakoby Dawid Kostecki kiedykolwiek w swoich zeznaniach wskazywał, że znani politycy i urzędnicy państwowi korzystali z usług podkarpackich agencji towarzyskich. Informacje podawane na ten temat przez niektóre media są nieprawdziwe. Zlecona przez prokuraturę sekcja zwłok mężczyzny wykluczyła udział osób trzecich, potwierdzając, że Dawid Kostecki popełnił samobójstwo.

Biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości przypomina, że Kostecki wcześniej już próbował popełnić samobójstwo na wolności. Wynika to z informacji podanych przez niego w czasie przyjęcia do zakładu karnego w 2015 roku. Był także członkiem podkultury przestępczej w więzieniu.

6 sierpnia 2019 roku, dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie Białołęce spotkał się z rodziną zmarłego (siostrą, wujkiem i kuzynką Dawida Kosteckiego). Rodzina uzyskała pełną informację o okolicznościach zdarzenia i nie zgłosiła żadnych uwag.

Z kolei ustalenia okoliczności śmierci Brunona Kwietnia wskazują, że umarł on z przyczyn naturalnych. Jak podała prokuratura, po przeprowadzonej sekcji zwłok, z ustaleń biegłego z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną śmierci skazanego był chorobowy krwotok wewnątrzczaszkowy. Stwierdzony przez biegłego brak zmian urazowych wyklucza udział osób trzecich.

Niezależnie od tych ustaleń sprawę tych dwóch zgonów badają specjalne komisje Służby Więziennej oraz prokuratura.

(g)

Fot. MS

Komentarze

Gibson
Ciekawe są zeznania świadka - były agent CBA, przed komisją sejmową o tym iż w aferę podkarpacką zamieszanie są politycy PiS w tym były marszałek.
2019-08-19 22:40:28
A jak wygladaly
Wiezienne samobojstwa... do dnia 25.10.2015 ??
2019-08-13 23:12:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie