Politechnika Koszalińska zwiększyła limit dochodowy uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego. Dzięki temu więcej studentów będzie mogło teraz ubiegać się o tę pomoc.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o możliwości wypłacania stypendium socjalnego na podstawie podwyższonego progu dochodu od 1 stycznia 2023 r. Natomiast szczegółowe kwestie dotyczące organizacji procesu przyznawania stypendiów socjalnych na podstawie zmienionego progu dochodu, w tym składania przez studentów wniosków, pozostają w kompetencji uczelni.
W wielu uczelniach w Polsce próg ten zostanie podniesiony od nowego semestru, czyli od marca 2023 r. Władze Politechniki Koszalińskiej zdecydowały się wyjść naprzeciw potrzebom studentów i postanowiły, że zmienione kryteria będą obowiązywały już od stycznia br.
Próg dochodowy uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego zwiększył się na PK o ponad 23 proc. Maksymalny dochód w rodzinie studenta ubiegającego się o pomoc materialną może więc wynieść 1294,40 zł netto miesięcznie na osobę. Do końca grudnia 2022 r. było to 1051,7 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie.
Podwyższenie progu dochodu sprawi, że szersze grono studentów będzie mogło ubiegać się o stypendium socjalne.
– Zawsze idziemy za studentem – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich. – Oprócz stypendiów socjalnych mamy jedne z najwyższych stypendiów rektora.
– Z perspektywy studentów jest to bardzo korzystna decyzja – podkreśla Kacper Teterka, przewodniczący Parlamentu Studentów PK. – Być może więcej osób zdecyduje się na studia albo przynajmniej z nich nie zrezygnuje.
Stypendium socjalne to rodzaj pomocy finansowej przyznawanej przez uczelnię lub instytucję państwową osobom o niskich dochodach, które podejmują studia i spełniają określone warunki. Celem stypendium socjalnego jest umożliwienie kontynuowania lub rozpoczęcia nauki na uczelni osobom z ubogich rodzin lub znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium socjalne jest przyznawane na różnych poziomach edukacji, tj. na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
(as)