Akademia Morska w Szczecinie buduje Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających przy ul. Dębogórskiej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.
Budowa CEOP-u ruszyła w styczniu 2019 r. W październiku 2018 r. umowę wsparcia inwestycji podpisali marszałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz rektor AM, prof. Wojciech Ślączka. Akademia Morska w Szczecinie – to obok Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Politechniki Koszalińskiej – trzecia uczelnia w regionie, która zdecydowała się skorzystać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, by rozwijać publiczną infrastrukturę badawczą.
– Powstające Centrum to bardzo dobre wieści dla Pomorza Zachodniego, a Akademia Morska to nasz sprawdzony partner wśród uczelni. Kiedy patrzę na trwająca budowę CEOP jestem przekonany, że zakontraktowaliśmy jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej – przekonywał Geblewicz. – Będzie to ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną.
Dofinansowanie UE w wysokości 18 mln zł uczelnia przeznaczyła na wdrożenie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej. W tworzonym Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających prowadzone będą badania dotyczące transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych.
– Ten flagowy projekt i największa inwestycja akademicka w regionie od lat pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom. Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, „pracujące" w wodzie: na powierzchni, w toni morskiej i dnie. CEOP dopasuje swoje usługi do potrzeb rynku oraz potrzeb przedsiębiorców. Dzięki realizacji inwestycji będziemy mogli konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania – wyjaśniał prof. Ślączka.
CEOP w Szczecinie będzie dysponować najnowocześniejszą aparaturą w Europie. Jego funkcją wyróżniającą będzie też szeroki dostęp do wyników badań poprzez technologię ICT i możliwość realizacji badań przez użytkowników zewnętrznych. W Centrum powstaną miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.
Centrum ma zostać uruchomione do końca 2021 roku.
(as)