Grupa 22 dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu wraz z czworgiem opiekunów gościła 6 czerwca w Świnoujściu. Zwiedzała tamtejsze obiekty szczecińskiego Urzędu Morskiego.
Dzieci przyjechały z drugiego krańca Polski na tzw. zieloną szkołę do Kołobrzegu.
– Firma ARUP, która ten wypoczynek zorganizowała, zwróciła się do nas z prośbą o pokazanie dzieciom ciekawej infrastruktury i obiektów, znajdujących się w naszej gestii – poinformowała Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Świnoujściu nasi goście zwiedzili stacjonujący tam na co dzień największy statek UMS, czyli „Planetę”, a następnie udaliśmy się na falochron centralny i dobudowaną do niego ostrogę.
Tam dyrektor UMS Andrzej Borowiec opowiadał o budowie morskiej części portu zewnętrznego dla terminalu LNG. Przypomnijmy, że falochron osłonowy (obecnie wschodni) to inwestycja, za którą odpowiadał właśnie urząd morski.
– Odwiedziliśmy także Służbę Kontroli Ruchu Statków, znajdującą się na Punkcie Obserwacyjnym, gdzie oficerowie portu opowiadali o swojej pracy, związanej z monitorowaniem ruchu jednostek wchodzących i wychodzących z portu – dodała E. Wieczorek.
Z wieży goście podziwiali statki wychodzące w morze i wchodzące do portu. Mieli okazję zobaczyć m.in. promy płynące do Szwecji czy należący do Polskiej Żeglugi Morskiej masowiec „Gdynia”, który po remoncie w szczecińskiej „Gryfii” i krótkim postoju w Świnoujściu obrał kurs na Rygę. (ek)
Fot. UMS