Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Uniwersytet Szczeciński chce być bardziej europejski

Data publikacji: 19 października 2021 r. 18:46
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2021 r. 16:53
Uniwersytet Szczeciński chce być bardziej europejski
Fot. Sylwia Dudek  

Uniwersytet Szczeciński rozpoczyna współpracę z Fundacją imienia św. Wojciecha. Ta instytucja z siedzibą w niemieckim Krefeld jest jednym z ważniejszych podmiotów, propagujących współpracę europejską i aktywnie działających na rzecz państw Grupy Wyszehradzkiej.

Podstawowym celem współpracy szczecińskiej uczelni z Fundacją będzie intensyfikacja działań w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej, także w ramach już istniejących form polsko-niemieckiego i europejskiego dialogu. Cel: wzmocnienie idei integracji europejskiej w obszarze Euroregionu Pomerania.

 - Chciałbym gorąco podziękować Fundacji św. Wojciecha za budowanie mostów w naszym regionie Europy już od ponad 31 lat. Za docenianie roli Polski i innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w zjednoczeniu Niemiec i przywracaniu wolności w Europie po trudnym okresie komunizmu w naszych krajach - powiedział rektor US, prof. Waldemar Tarczyński, podczas spotkania z przedstawicielami Fundacji.

Wśród nich byli: Annette Schavan (przewodnicząca, b. minister edukacji Niemiec, SPD), Hans Hermann Henrix oraz dr Dieter Gobbers.

Fundacja realizuje cele poprzez m.in.: fora międzynarodowe, dialogi polityczne, tygodnie seminaryjne oraz wręczenie Nagród św. Wojciecha. Nagrody przyznawane są decyzją kapituły, w skład której wchodzą m.in. aktualni ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej. W 2021 roku z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę otrzymał były Prezydent Niemiec, Joachim Gauck.

- Nasza inicjatywa zmierza do wykorzystania potencjału i połączenia sił Uniwersytetu oraz Fundacji św. Wojciecha, a także uczelni niemieckich, które będą współpracować z nami w tej inicjatywie - podkreślał dr Dieter Gobbers.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Simca
2021-10-25 16:47:20
Zamiast zwiekszac "europejskosc", niech US lepiej zwiekszy poziom bo poki co ciagnie sie w ogonie polskich uczelni.
do @b.b.
2021-10-23 20:17:55
Twierdzisz; "Na US jest przecież Wydział Teologiczny.".. Widziałeś, słyszałeś kogoś z Wydziału Teologicznego, który publicznie ; "jeb.e" i "wypierd..a"? Ten Wydział Teologiczny to jest "listek figowy" na "czerwonym" US, który ma świadczyć o "otwartości" US. Mam ponad 70-ąt i nie przypominam sobie, aby "gronostaje" publicznie "jeba.y" i "wypierdala.y" kogokolwiek, nawet w "marcu 68".
b.b.
2021-10-23 08:34:11
Na US jest przecież Wydział Teologiczny.
Edek
2021-10-22 20:09:41
Ciekawe na jakiej płaszczyźnie ta wspolpraca będzie się odbywała. Sztandarowa marka us niejaka iwasiow będzie miała pole do popisu ze swoimi tezami osiem gwiazdek i dziewięć gwiazdek. Zenada i kompromitacja
@Zagrycha po alkohol
2021-10-22 07:53:17
Twój wpis zawiera potężna dawkę faszystowskiej nienawiści... A europejskość to raczej ilość tęczowych piórek w tyłku... Im więcej piórek sterczy z tyłka tym większy poziom europejskości...
Zagrycha po alkoholu
2021-10-21 03:22:05
dlatego skutki twoich wypocin są opłakane. A językiem polskim lepiej od ciebie posługuje się niejeden imigrant.
Zagrycha dla US
2021-10-20 22:19:59
"Uniwersytet Szczeciński rozpoczyna współpracę z Fundacją imienia św. Wojciecha." Jak przełkną profesory i doktory tę "żabę", ci od LGBT, "jeb..ia" i "wypi..nia" mając wpółpracowników od św. Wojciecha chociaż to dobry bo niemiecki? Gdyby był polski Wojciech (oprócz Jaruzela) to pisali by listy i robili "spontaniczne" na placu "33 Kont Bankowych".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA