Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Uniwersytet się odwołał i dostał wyższe oceny

Data publikacji: 11 marca 2023 r. 15:18
Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2023 r. 16:59
Uniwersytet się odwołał i dostał wyższe oceny
Prof. Jacek Wróbel: "Proces odwoławczy dla naszego uniwersytetu zakończył się dobrym wynikiem, z którego jesteśmy zadowoleni".  

Minister nauki Przemysław Czarnek skorygował oceny, jaki jego resort wystawił Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Szczecinie. Trzy dyscypliny na tej uczelni dostały wyższe kategorie. 

Proces oceny obejmował lata 2017-2021. Wyniki działalności naukowej ZUT otrzymał pod koniec lipca ubiegłego roku. Wówczas resort edukacji i nauki przyznał ZUT dwie kategorie A, jedenaście kategorii B+ i jedną kategorię B.

- Te wyniki nie były dla nas satysfakcjonujące. Od ponad 14 lat dostarczamy unikatowe w skali całego kraju wyniki badań i ekspertyzy m.in. dla otoczenia gospodarczego, dlatego postanowiliśmy odwołać się i powalczyć o wyższe kategorie. Proces odwoławczy dla naszego uniwersytetu zakończył się dobrym wynikiem, z którego jesteśmy zadowoleni – mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki dwóm dyscyplinom podniesiono kategorię z B+ na A, tj. inżynierii mechanicznej oraz automatyce, elektronice, elektrotechnice i technologii kosmicznej, natomiast dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki podniesiono kategorię z B na B+. Tym samym w ramach oceny działalności naukowej za lata 2017-2021, cztery dyscypliny ZUT uzyskały kategorię A oraz dziesięć B+.

 - Oznacza to, że wszystkie nasze dyscypliny uzyskały pełne prawa akademickie, czyli prawo do nadawania stopni naukowych, kształcenia doktorantów w ramach szkoły doktorskiej i studentów na kierunkach o profilu ogólnoakademickim – tłumaczy rektor Wróbel.

Uczelnie wyższe po raz pierwszy były oceniane według pięciostopniowej skali, która została wprowadzona nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce. Według wytycznych resort ministra Czarnka, oceniał nie wydziały, a dyscypliny naukowe w trzech kategoriach: pod kątem poziomu naukowego, efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.

Od przyznanej kategorii naukowej zależy m.in. wysokość przyznanej subwencji z budżetu państwa czy prawo do nadawania stopni naukowych – doktora oraz doktora habilitowanego (powyżej kategorii B). Otrzymanie niższej oceny oznacza utratę prestiżu i pozycji w środowisku akademickim.

Najwyżej ocenione dyscypliny naukowe w Szczecinie - czyli te z kategorią A + - to historia na Uniwersytecie Szczecińskim, nauki farmaceutyczne na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki na Akademii Sztuki.

©℗ (as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Eryk
2023-03-11 16:31:40
Słabiutko ten ziutek. Ani jednej kategorii A+. Z taką wiesniacką nazwą prestiżu nie zdobędą nigdy. Błędem było połączenie politechniki z najsłabszą akademią rolniczą oraz to, że wsadzono prowincjonalną część do nazwy. Albo pomorski albo po prostu UT w Szczecinie byłby ok.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA