czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Uczą, jak ratować życie

Uczą, jak ratować życie

Uczą, jak ratować życie
Data publikacji: 2016-11-30 17:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1709 177625

Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 16-18 od niedawna działa Centrum Symulacji Rescue Lab, służące do nauki udzielania pierwszej pomocy i doskonalenia tej umiejętności. Korzystać z niego mogą i ratownicy WOPR, i młodzież.

- Rescue Lab jest spełnieniem potrzeby przygotowania profesjonalnego miejsca do nauczania pierwszej pomocy, jest wyjściem naprzeciw nauczycielom edukacji dla bezpieczeństwa, którzy potrzebują wsparcia w procesie kształcenia - opowiada instruktor Przybysław Przybylski. - Zdiagnozowane problemy to: słabe wyniki badań po szkoleniu EDB, zbyt liczne klasy, niedostosowane zaplecze, brak fantomów i defibrylatorów szkoleniowych, brak wystandaryzowanego systemu oceny wiedzy i umiejętności uczniów, brak systemowego wsparcia nauczycieli. To są powody, dla których powstał Rescue Lab.

W tej chwili w RL prowadzony jest program "Zawsze Ratuje". Polega on na przeszkoleniu młodzieży ponadgimnazjalnej. Uczniowie dwukrotnie w ciągu dnia biorą udział w intensywnych trzygodzinnych szkoleniach. RL dysponuje sprzętem szkoleniowym do podstawowych zabiegów resuscytacji - to  6 QCPR, czyli elektronicznych fantomów mierzących głębokość i częstotliwość uciśnięć oraz prawidłowość wprowadzanych wdechów, 6 szkoleniowych defibrylatorów zewnętrznych oraz ponad 40 fantomów, w tym fantomy dorosłych, dzieci i niemowlaków. Dodatkowo instrukturzy RL mają do dyspozycji szereg filmów szkoleniowych do nauki np. postępowania w przypadku zadławień.

- Ilość sprzętu pozwala uczestnikom na ciągłe ćwiczenia i to chyba podoba im się najbardziej. Ciekawym elementem jest uświadomienie uczestnikowi, jak dużo czasu zajmuje karetce dojechanie do poszkodowanego. Mając okazję udzielać resuscytacji przez 8 minut, mogą sprawdzić na własnej skórze, ile wysiłku trzeba włożyć, by zwiększyć szanse na przeżycie poszkodowanego - dodaje Przybysław Przybylski. ©℗

(as)

Komentarze

Uff...
Cale szczescie ! Gdyz w pierwszej chwili PO-myslelismy... ze sa to juz "Polscy Is-lamisci" modalacy sie na swoich dywanikach ??
2016-12-01 12:34:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy