niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Nauka > Trzebież wzięła wszystko

Trzebież wzięła wszystko

Trzebież wzięła wszystko
Data publikacji: 2018-10-22 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 1767 357604

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży zdobył dwie główne nagrody w ogólnopolskim konkursie "Prometeusz" na najbardziej wartościowy i innowacyjny program edukacyjno - wychowawczy realizowany w tego typu placówkach. Trzebieski ośrodek został doceniony i przez jury, i przez publiczność.

Konkurs odbył się w Goniądzu podczas Ogólnopolskiego Kongresu Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

Przewodniczącym jury był prof. Marek Konopczyński, znany badacz problematyki resocjalizacji, autor podręczników akademickich oraz koncepcji twórczej resocjalizacji. W komisji oceniającej zasiedli zaś przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Wydziału Resocjalizacji Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Nagrodę publiczności przyznano w wyniku głosowania wszystkich uczestników Ogólnopolskiego Kongresu Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych – czyli kilkudziesięciu dyrektorów i wicedyrektorów MOW z terenu całego kraju.

Do konkursu przystąpiło 13 Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Zaprezentowane przez Dyrektora MOW Trzebież, zrealizowane w ośrodku, autorskie działania wychowawcze i profilaktyczne zostały bardzo pozytywnie ocenione w obu konkursowych kategoriach. W konkursie przewidziano po jednej głównej nagrodzie od jury i od publiczności. MOW Trzebież zdobył obydwie.

W zaprezentowanym programie autorskich działań wychowawczych zwrócono szczególną uwagę m.in. na: umiejętne budowanie pozytywnego nastawienia wychowanków do faktu pobytu w MOW, przezwyciężanie stereotypowego, negatywnego postrzegania przez wychowanków faktu umieszczenia ich w placówce jako wyłącznie kary; uwzględnienie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz umożliwienie im ich rozwijania; unikanie wykładowych form pracy w czasie pozaszkolnym; aktywny udział i osobiste zaangażowanie wychowawców prowadzących zajęcia, "współtworzenie i współprzeżywanie" prowadzonych działań; angażowanie do prowadzonych z wychowankami zajęć specjalistów i fachowców spoza MOW (trenerów, reżyserów, producentów filmowych i innych); upowszechnianie rezultatów pracy wychowanków, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji.

W związku ze zdobyciem dwóch nagród w konkursie "Prometeusz" przedstawiciele społeczności MOW Trzebież otrzymali zaproszenie na spotkanie z wiceministrem edukacji narodowej Maciejem Kopciem, które odbyło się 17 października w siedzibie MEN. Wychowankowie MOW Trzebież, uczestniczący w spotkaniu, opowiedzieli wiceministrowi, czym na co dzień zajmują się w Ośrodku, wykonali autorski utwór muzyczny i pokaz żonglerski, poczęstowali gospodarzy spotkania samodzielnie przygotowanym (podczas kursu cukierniczego) ciastem oraz zaprezentowali trailer filmu "Fathero" i reportaż z organizowanego przez MOW Trzebież Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Wychowanków MOW "Przetwornik". Na zakończenie spotkania wychowankowie MOW Trzebież wręczyli wiceministrowi własnoręcznie wykonane w ośrodkowej pracowni ceramicznej "Godło Niepodległej". 

(sag)

Fot. MOW Trzebież

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie