wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Trzeba dbać o mózg

Trzeba dbać o mózg [FILM]

Trzeba dbać o mózg
Data publikacji: 2017-06-29 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 679 272687

O mózg należy dbać przez całe życie. Badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości – powiedziała prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.

– Tak jak o inne narządy naszego organizmu, tak musimy dbać o mózg i mięśnie. Pamiętajmy, że mózg steruje czynnością wszystkich funkcji naszego organizmu. To, że mrugniemy okiem, pstrykniemy palcem, zakaszlemy – wszystkie te czynności są sterowane przez mózg – stwierdziła prof. Bukowska.

Aby mózg działał sprawnie aż do późnych lat życia – radziła neurobiolog – "należy go ćwiczyć, bodźcować, dodawać nowych impulsów, informacji".

– Należy pamiętać o tym, żeby wzbogacić środowisko, w którym żyjemy. Osoby starsze nie powinny zamykać się w sobie, ale być aktywne społecznie i towarzysko – dodała. Badaczka powiedziała, że w korze mózgu jest około 16 mld neuronów. W całym układzie nerwowym – 100 mld. Z tych 16 mld codzienne ubywa 100 tys. neuronów.

– To nie jest dużo, ale u człowieka stuletniego może ich być 50 procent. Przekłada się to na sprawność działania mózgu – stwierdziła.

Oprócz kontaktów międzyludzkich pozytywnie na działanie mózgu wpływa aktywność fizyczna, bo "pobudza ona jedną z cząsteczek białek neurotropowych (BDNF). To jest substancja, która chroni komórki nerwowe, a jednocześnie stymuluje rozwój połączeń synaptycznych między neuronami, czyli uczestniczy w powiększaniu sieci neuronalnej i komunikacji między neuronami. Wykazano, że w przypadku treningu wytrzymałościowego osób starszych w postaci np. marszu z kijkami czy pływania podnosi się w ich osoczu stężenie tego białka. Tym samym ruch wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu".

O mózg należy się szczególnie troszczyć również z tego względu, że ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne – namnażają się w ciągu życia tylko podczas rozwoju płodowego.

– Ale zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Aktywność fizyczna stymuluje te rozgałęzienia i stymuluje przekaźnictwo synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia, dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny – powiedziała neurobiolog.

(pap)

Film: PAP 

Komentarze

Marysia
A ja mam ........ dziesiat cztery lata, (rocznik wojenny), budowlaniec - odgruzowywalam i budowalam Nasz Szczecin, nie ogladam TV chyba ze kabarety i dziennik z pogoda, unikam lekarzy, (jak cos dokucza to ide na dluuugi spacer i mija, jem wszystko co smakuje ale z umiarem, trzymam stala wage, duzo przebywam na powietrzu ( mam dzialeczke z mnostwem kwiatow,) kieliszeczek raz na tydzien, NIE znosze narzekaczy , .... swietnie sie czuje, cisnienie b.dobre, pamiec znakomita. Kiedys palilam ale niedlugo potem rzucilam, jezdze na rowerku codziennie a i plywam b.dobrze na basenie a latem nad morzem. Jezdze tez poza moja Ojczyzne do wszystkich cieplejszych sasiadow. LUDZIE SWIAT jest CUDOWNY dla NAS a nie dla lekarzy!!!!Zmiencie styl NIE uczestniczcie w tych zajadliwych informacjach, dyskusjach itp. Do zobaczenia na dreptaniu na powietrzu.
2017-06-29 18:55:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy