Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Tornister, a w nim...

Data publikacji: 28 października 2018 r. 15:28
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:48
Tornister, a w nim...
 

Przez niemal cały październik w Zachodniopomorskiem odbywało się ważenie tornistrów. Pierwszy dzień tego miesiąca ustanowiony został Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Do szkół ruszyli pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Zważyli plecaki w 7 szkołach, które są pod ich nadzorem. Na końcu odwiedzili Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Sprawdzili plecaki 176 dzieci z 10 klas. Większość miała prawidłowy ciężar. Chociaż były wyjątki: najcięższy plecak należał do ucznia IV klasy i ważył  8,05 kg.

- Dzieci zabierają do szkoły sporo niepotrzebnych rzeczy, np.: zabawki, pluszaki, dwa piórniki, w tym jeden tylko z mazakami, chociaż w planie zajęć nie ma plastyki, duże pojemniki/śniadaniówki, bidony - zwracają uwagę inspektorzy sanitarni.

A skutki dźwigania zbyt ciężkich plecaków i tornistrów mogą być bardzo poważne.

- Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy, wywołują bóle kręgosłupa, bóle stawów oraz zmęczenie - wymieniają specjaliści. - Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie, ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

Na przekroczenie dopuszczalnego ciężaru tornistrów uczniów mają wpływ: obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu, noszenie dodatkowych słowników i książek, noszenie innych rzeczy niezwiązanych z programem nauczania (pamiętniki, albumy, zabawki, itp.), rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister (ważne jest, aby ciężar pustego tornistra był jak najmniejszy), niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby: tornister miał usztywnioną ścianę przylegającą do pleców, ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej, tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki, długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców, zalecane jest dodatkowe zapięcie - spinające szelki z przodu klatki piersiowej, tornister należy nosić na obu ramionach, rodzice powinni systematycznie kontrolować zawartość plecaka – pozwoli to zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej liczby zbędnych rzeczy.

Co może zrobić nauczyciel?

- Poinformować  rodziców o możliwości  pozostawienia części przyborów szkolnych i podręczników w szkole, ustalić z dziećmi jakie podręczniki i pomoce dydaktyczne będą potrzebne w następnym dniu, zwrócić uwagę na to, co dzieci przynoszą do szkoły, aby wyeliminować zbędne przedmioty - wymienia Małgorzata Kapłan w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Warto przeprowadzić lekcję instruktażową pakowania i noszenia tornistra oraz wyznaczyć miejsce w klasie lub na terenie szkoły, w którym uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów i podręczników szkolnych.

(sag)

Fot. WSSE w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A...
2018-10-30 22:19:16
Nie maja, dzieci i mlodziez odpowiednich Szafek na korytarzach... tak na wlasna garderobe jak i ciezkie ksiazki ??
oszustwo
2018-10-29 09:08:57
Ważenie odbywało się w tych klasach, które miały najmniej lekcji, a nauczycieli prosili żeby w tym dniu nie przynosić stroju na lekcje wf.
oszustwo
2018-10-28 15:32:42
Gdy było ważenie to nauczyciele zabraniali przynosić kredek mazaków a kanapki najlepiej reklamówce.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA