Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szkoły bliżej biznesu

Data publikacji: 2018-04-27 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:46
Szkoły bliżej biznesu
Fot. Ryszard PAKIESER  

Współpraca szkół zawodowych z zagranicznymi przedsiębiorstwami daje możliwość zdobywania doświadczenia w zawodzie poza Polską zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Od wielu lat placówki oświatowe współpracują z partnerskimi szkołami i firmami w Niemczech lub Wielkiej Brytanii.

W piątek w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się konferencja regionalna Erasmus+ pod hasłem: "Szkoła dla pracodawcy, pracodawca dla szkoły - skuteczne partnerstwo w kształceniu zawodowym". Jej organizatorem była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+. Paweł Poszytek, dyrektor, przekazał szczecińskiemu kuratorium certyfikat, na mocy którego urząd ten będzie pełnił funkcję Regionalnego Punktu Informacyjnego Programu Erasmus+ dla województwa zachodniopomorskiego. To druga z serii takich konferencji, które organizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w kilku miastach Polski. Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN, podkreślił, że służy to wspieraniu działań edukacyjnych przy użyciu środków z programu Erasmus+.

Ten program UE umożliwia kształcenie i szkolenie zawodowe nauczycieli, służy podnoszeniu efektywności nauczania i uczenia się. Umożliwia także m.in.: odbywanie przez uczniów staży w zagranicznych przedsiębiorstwach programu Erasmus+ oraz POWER jako formy praktycznej nauki zawodu, modelowania procesu kształcenia i szkolenia zawodowego w systemie dualnym oraz współpracy szkół z biznesem i biznesu ze szkołami. Swoimi doświadczeniami na temat zagranicznych staży, jako formy praktycznej nauki zawodu dzielili się nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu, Zespołu Szkół Morskich w Darłowie oraz Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Całość zakończyła sesja panelowa „Czy współpraca szkół z biznesem, biznesu ze szkołami to eksperyment czy sprawdzone działanie?”. Kolejne konferencje odbędą się w: Wałbrzychu, Bolesławcu, Gdyni, Kielcach, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim. ©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA