środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Nauka > Szczeciński HydroDron już pływa

Szczeciński HydroDron już pływa [FILM]

Szczeciński HydroDron już pływa
Data publikacji: 2018-12-11 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-12 17:31
Wywietleń: 878 366135

Pierwszy produkowany w Polsce bezzałogowy HydroDron, wykonujący pomiary pod wodą, już pływa. Firma Marine Technology z Technoparku Pomerania z sukcesem zakończyła testowanie jednostki sterowanej zdalnie z brzegu. Obecnie rozpoczęła prace nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem, który dzięki sztucznej inteligencji będzie samodzielnie robił pomiary na zaplanowanej trasie.

HydroDron to katamaran o długości 4 m, wykonujący pomiary hydrograficzne na obszarach portów, na redach, rzekach, jeziorach, zalewach czy zatokach. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce, która pracuje bez udziału załogi. Pozwala tworzyć mapy ułatwiające nawigację statków. W przyszłości może być także wykorzystywana m.in. do sprawdzania stanu budowli hydrotechnicznych jak np. zapory, śluzy czy mosty oraz do badania jakości wody.

Stworzony w Szczecinie HydroDron ma unikatowe w skali światowej wyposażenie. To m.in. sonar 3D, który umożliwia tworzenie przestrzennych wizualizacji obiektów znajdujących się pod wodą, oraz echosondy zamontowane w każdym pływaku, które zabezpieczają jednostkę przed zderzeniem z dnem.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 grudnia 2018 r.

(ek)

Fot. Marine Technology

Szczeciński HydroDron już pływa

Komentarze

Prof.stabilny
Bardzo zacna technologia
2018-12-12 16:53:48
Prof. Stabilny
Bardzo zacna technologia
2018-12-12 16:52:34
Jak stworzony w Szczecinie...
To dlaczego na burtach na napis... Gdynia ? Chyba ze: "nie chcem ale Muszem"... Drona wykupil i zarejestrowal w Gdyni !!
2018-12-12 00:26:08
@Kris
Ta firma to są ludzie z Akademii Morskiej
2018-12-11 12:25:18
BB
Jak on taki szczeciński, to czemu ma napis "Gdynia" na burcie???
2018-12-11 11:43:46
:)
Nie na wungiel ?!!! skandal, to antyplska konstrukcja !
2018-12-11 10:29:35
Kris
Mozna? Mozna! Zamknac ta cala Akademie Morska z calym tym profesorskim zaglebiem wzajemnie klepiacych sie po plecach pseudo naukowcow, ktorzy powielaja te same i nikomu niepotrzebne teorie. Niech wroca na morze i zobaqcza jak daleko swiat poszedl do przodu. A dotacje niech oddadza takim malym firmom w ktorych jest potencjal.
2018-12-11 08:38:09