poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Olimpijczycy międzynarodowi

Olimpijczycy międzynarodowi

Olimpijczycy międzynarodowi
Data publikacji: 2017-05-14 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 2108 255217
„Trzynastka” słynie ze znakomitych absolwentów oraz laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad. W swej ponad 20-letniej historii szkoła ta miała też siedmiu laureatów olimpiad międzynarodowych. Zawsze była to jedna osoba w roczniku. W tym roku wiadomo już, że aż troje uczniów XIII LO będzie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. I nie jest to ostatnie słowo.

Trzynastkowi olimpijczycy cieszą się sukcesem swoim i swoich kolegów. Chętnie wspierają się w przygotowaniach do zawodów. Nauczyciel fizyki w tej szkole prof. Marek Golka przyznaje: – Nasi uczniowie startują w olimpiadach, które mierzą nie siłę mięśni, lecz umysłu.

Tytuł w finale olimpiady ogólnopolskiej daje wstęp na najlepsze polskie uczelnie i kierunki. Ścisła krajowa czołówka z olimpijskiego podium reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. Co daje tytuł laureata olimpiady międzynarodowej?

– Wprost nie daje żadnych przywilejów na uczelnie zagraniczne, ale ma znaczenie w ocenie kandydata podczas rekrutacji. Może też mieć wpływ na rozwój w dalszej perspektywie, jak uzyskanie stażu – wyjaśnia Michał Pychtin, reprezentant Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.

– Uczestniczymy w olimpiadzie dla własnej satysfakcji, sprawdzenia się na tle innych krajów świata. Nie wierzę jednak, że to nie ma wpływu na nasz dalszy rozwój i przebieg kariery naukowej, choć bezpośrednie przełożenie nie istnieje – ocenia Karolina Bassa reprezentantka Polski na Międzynarodową Olimpiadę Filozoficzną.

– Astronomią zainteresowałem się w drugiej klasie gimnazjum – przyznaje Bartosz Dzięcioł, który będzie reprezentował nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej. Jako poszukiwacz komet, potrafi rozróżnić te obiekty, które wyglądają jak komety, a nimi nie są, jak np. mgławice. 

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 maja 2017 r.

Elżbieta Kubera

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Mirek
Tak,tak. "Światowa metropolia", tylko świat o tym nie wie. Za to przerosty chorych ambicji widać.
2017-05-15 13:51:35
DO POZNANIAK
Poznań można traktować jak zagranicę.Inny świat. Poznań to światowa metropolia.
2017-05-15 12:05:59
DO - poznaniak
SGH jest w Warszawie a nie Poznaniu. Z drugiej storny dla tak zdolnych osób raczej uczelnie w Poznaniu odpadają. Może Warszawa, ale bardziej uczelnie zagraniczne. Wcale uczelnie z Poznania nie są takie super. Mam kontakt z ich absolwentami i nie widzę różnicy miedzy studentami ze Szczecina. Bądźmy szczerzy - działalnośc naukowa oraz to co mogą zaoferować biznesowi naukowcy zarówno z Pozania jak i Szczecina to mniej wiecej ten sam poziom. Czyli poziom gdzie zazwyczaj wchodzi się z recepcji do windy.
2017-05-15 07:58:57
poznaniak
Zapraszamy do Poznania na nasze uczelnie - wysoki poziom , stypendia. Uniwersytet Poznański ,Ekonomiczny , Politechnika , SGH czekają. Czekamy na zdolnych studentów.
2017-05-14 11:11:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy