środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Nauka > Światowy Dzień Nerek. Tylko dwa przeszczepy w tym roku

Światowy Dzień Nerek. Tylko dwa przeszczepy w tym roku

Światowy Dzień Nerek. Tylko dwa przeszczepy w tym roku
Data publikacji: 2019-03-14 12:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-18 23:15
Wywietleń: 1577 380332

- Od początku br. wykonaliśmy tylko dwa przeszczepienia nerek. To zdarza się bardzo rzadko – powiedział nefrolog ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego dr hab. Marek Myślak. Jak dodał, o znaczeniu transplantacji warto przypominać zwłaszcza w Światowym Dniu Nerek.

- W naszym ośrodku, co jest ewenementem, dopiero w zeszłym tygodniu mieliśmy wykonane dwa przeszczepienia - powiedział nefrolog i transplantolog, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek szczecińskiego szpitala wojewódzkiego dr hab. n. med. Marek Myślak. Jak zaznaczył, także z innych ośrodków w Polsce napływają do niego informacje o tym, że "liczba pobieranych narządów, a co za tym idzie, także transplantacji, zmniejszyła się".

- Rzadko kiedy zdarzało się, żeby do połowy marca nie mieć przeszczepionej ani jednej nerki, a nerki są najczęściej pobieranym i przeszczepianym narządem. Jest to dla nas niepokojące – powiedział. Zaznaczył, że jest widoczny zastój, jeśli chodzi o liczbę narządów od zmarłych dawców.

Dodał, że transplantolodzy od dłuższego czasu obserwują, iż liczba przeszczepień nie wzrasta, jest stabilna "z dłuższymi lub krótszymi okresami zmniejszonej aktywności"; zaznaczył jednak, że trudno wskazać przyczynę tego zjawiska. - Także w zeszłym roku bardzo długo się niepokoiliśmy, ostatecznie jednak udało się osiągnąć podobną liczbę przeszczepionych narządów, jak w latach poprzednich – powiedział lekarz.

Ordynator oddziału nefrologii szczecińskiego szpitala wojewódzkiego zaznaczył, że szczególnie w Światowym Dniu Nerek, który co roku obchodzony jest w drugi czwartek marca, warto przypominać o znaczeniu transplantacji.

- Podczas tego dnia chcemy uświadamiać zarówno młodszym, jak i starszym, znaczenie nerek dla naszego zdrowia. Chcemy też informować o tym, co społeczeństwo może zrobić, aby zwiększać dostępność transplantacji dla chorych już osób – powiedział dr hab. Myślak. Podkreślił, że najważniejsza jest "świadomość protransplantacyjna".

- Nastawienie pozytywne do transplantacji to w moim odczuciu jedna z najbardziej obywatelskich postaw, jakie można przybierać. To uświadomienie sobie, że w momencie, kiedy ktoś umiera, jego narządy mogą być jeszcze przydatne dla innych, którzy żyją z określoną chorobą. Można uratować życie tych ludzi i przez to osiągnąć pewnego rodzaju nieśmiertelność – powiedział nefrolog. Dodał, że ważny jest też "pozytywny wizerunek transplantologii".

Jak zauważył, opinia społeczna ma szczególny wpływ na wzrost zainteresowania przeszczepieniami, a ten widoczny jest w przypadku przeszczepiania nerek od żywych dawców. - Jeżeli w jakikolwiek sposób propagowane są pozytywne informacje, wzorce, chociażby z życia znanych osób, momentalnie widzimy zwiększenie zainteresowania pomocą chorym osobom ze strony przyjaciół czy rodziny – w postaci właśnie rozważenia możliwości oddania nerki od żywego dawcy – podkreślił lekarz.

Według orientacyjnych danych Poltransplantu, w ubiegłym roku w Polsce dokonano 884 przeszczepienia nerek od zmarłych i 40 od żywych dawców. W 2017 r. transplantacji od dawców zmarłych było 1004, a od żywych – 56. W 2016 r. natomiast liczby te to odpowiednio 978 i 50.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: - W naszym ośrodku dopiero w zeszłym tygodniu mieliśmy wykonane dwa przeszczepienia - mówi dr hab. Marek Myślak.

Komentarze

Biorca
Nie wiecie dlaczego liczba przeszczepów spada ? Sprawdźcie o ile urosły ceny leków po transplantacji. Dla mnie kiedyś był to wydatek rzędu ok. 80 zł. Teraz 400 zł. Kogo na to stać ? Nie mamy za co wykupić recept ! Niech rząd wreszcie da nam 500+, tak, jak daje to bogatym Polakom i totalnym obibokom, którzy są zdrowi, ale dzięki 500+ nie opłaca im się pracować. Chory kraj !
2019-03-18 16:59:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie