Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Spojrzeli świeżym okiem

Data publikacji: 2018-10-10 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Spojrzeli świeżym okiem
 

Nagrodzeni zostali zwycięzcy Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na "Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim". O zwycięstwo walczyło 41 prac inżynierskich i magisterskich.

Do tegorocznej - dziewiątej już - edycji wpłynęły projekty z uczelni ze Szczecina, Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania i Raciborza.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, prace dyplomowe były rozpatrywane i oceniane w trzech kategoriach: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu.

Zgłoszono 13 prac inżynierskich i 28 magisterskich.

- W tym roku komisja miała bardzo dużo pracy z uwagi na ilość nadesłanych prac - mówił Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego i przewodniczący komisji. - Dlatego też w przyszłej edycji konkurs zostanie podzielony na dwa etapy. Należy przyznać, że poziom prac inżynierskich był bardzo wysoki.

W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne pierwsze miejsce zajęła praca mgr. inż. arch. Krzysztofa Pawłowskiego pn. „Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Kołobrzegu”. Komisja dostrzegła ambitną próbę „zszycia miasta” podzielonego infrastrukturą kolejową. Autor wykorzystał różne formy komunikacji, m.in. kolej, autobus, samochód. Przez co stworzył koncepcję nowego centrum Kołobrzegu.

W projektowaniu architektonicznym zwyciężył  inż. arch. Mikołaj Strzelczuk, autor pracy pn. "Pawilon wystawowy". Pomimo kontrowersyjnej lokalizacji - w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich - jury uznało ją za najlepszą. Doceniono w niej oryginalny kształt obiektu.

Z kolei w kategorii architektura krajobrazu zwyciężyły inż. arch. Justyna Gottuk i inż. arch. Małgorzata Suder. Ich projekt pn. "Reaktywacja i nowe wizje dla Niecki Niebuszewskiej w Szczecinie. Koncepcja przekształceń terenów przy Rondzie Giedroycia" - okazał się najlepszy. Komisji konkursowej przypadł do gustu odważny pomysł, który porządkuje "funkcjonalnie i kompozycyjnie" zdegradowaną część miasta. Realizacja tego pomysłu podniosłaby jakość życia. 

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 tys. zł (brutto). W każdej kategorii przyznano również wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł.

Oficjalnemu wręczeniu nagród towarzyszyło otwarcie wystawy prac konkursowych. Ekspozycję można oglądać do 9 listopada w Galerii Architektów Forma, przy ul. Żołnierskiej 50 w Szczecinie.

Dodatkowo punktowanym zagadnieniem w konkursie było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i wspieranie wyrównywania ich szans. Od zeszłego roku w województwie istnieje program "Region wyrównanych szans". ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Inż arch. Mikołaj Strzelczyk zwyciężył w kategorii projektowanie architektoniczne dzięki swojej pracy pn. "Pawilon wystawowy".

Fot. K. Czyńska

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA