sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Nauka > Ślubowały przyszłe kadry morskie

Ślubowały przyszłe kadry morskie [GALERIA]

Ślubowały przyszłe kadry morskie
Data publikacji: 2019-10-06 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 884 419720

Uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu w sobotę (5 października) złożyli uroczyste ślubowanie. W przyszłości zasilą kadry w gospodarce morskiej jako nawigatorzy, mechanicy okrętowi, logistycy oraz informatycy.

Świnoujski ZSM działa od 1960 r., a mury placówki opuściło łącznie ponad 10 tysięcy absolwentów. W tym roku szkolnym uczęszcza do niej ok. 380 uczniów, przy czym aż 180 to pierwszoklasiści. Ślubowanie i pasowanie na ucznia tradycyjnie miało bardzo uroczysty charakter, z udziałem Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

Marzena Gańcza, dyrektor ZSM w Świnoujściu, przypomniała, że od 1 stycznia 2018 r. organem prowadzącym szkoły jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Stworzyło to dla niej szansę lepszego rozwoju edukacyjnego, zapewnienia wyposażenia zgodnie z wymogami konwencji STCW i rozporządzeniami ministra oraz poprawę warunków lokalowych poprzez finansowanie remontów budynków szkoły, warsztatów i internatu. To pierwsza i na razie jedyna szkoła średnia, która posiada uprawnienia szkolenia kadr morskich na poziom operacyjny żeglugi międzynarodowej, co umożliwia absolwentom, po odbyciu nadzorowanej praktyki morskiej, uzyskanie dyplomu oficera.

– Cieszy mnie, że edukacja sektora morskiego intensywnie się rozwija oraz jest obiektem niesłabnącego zainteresowania wśród młodego pokolenia – napisał w liście do uczestników uroczystości Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Pragnę wyrazić swoje uznanie dla dyrekcji oraz nauczycieli ZSM za ich codzienny trud, wkład w nauczanie młodzieży oraz w przygotowywanie ich do pracy na morzu i w sferach z nim związanych. Dziękując za to, zapewniam o wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Namacalnym przykładem tego wsparcia są inwestycje mające na celu modernizację infrastruktury i wyposażenia zespołu szkół oraz internatu. Głęboko wierzę, że dzięki wspólnej pracy będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia rozwój branż związanych z gospodarką morską i jej obsługą.

List odczytał Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który wraz z Januszem Karpem, dyrektorem Departamentu Edukacji Morskiej MGMiŻŚ oraz z dyrektor M. Gańczą pasował młodych ludzi na uczniów ZSM.

Placówka może się poszczycić bardzo dobrą jakością kształcenia.

– Wyniki matur w tej szkole – 97 proc. zdawalności – to jest naprawdę bardzo wysoki wynik, sukces – podkreśliła w swoim wystąpieniu Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty.

Podczas uroczystości na placu apelowym wręczono pamiątkowe statuetki (wykonane przez uczniów) dla osób i podmiotów wspierających ZSM.

Po ślubowaniu gościom pokazano nowy symulator mostka nawigacyjnego, o jaki wzbogaciła się placówka. Dyrektor Janusz Karp oficjalnie uruchomił urządzenie. O symulatorze i jego możliwościach opowiedział Andrzej Czerwiński, wicedyrektor ZSM ds. praktyk morskich i konwencji STCW.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie Ślubowały przyszłe kadry morskie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie