Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Ślubowały przyszłe kadry morskie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-06 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Ślubowały przyszłe kadry morskie
 

Uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu w sobotę (5 października) złożyli uroczyste ślubowanie. W przyszłości zasilą kadry w gospodarce morskiej jako nawigatorzy, mechanicy okrętowi, logistycy oraz informatycy.

Świnoujski ZSM działa od 1960 r., a mury placówki opuściło łącznie ponad 10 tysięcy absolwentów. W tym roku szkolnym uczęszcza do niej ok. 380 uczniów, przy czym aż 180 to pierwszoklasiści. Ślubowanie i pasowanie na ucznia tradycyjnie miało bardzo uroczysty charakter, z udziałem Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

Marzena Gańcza, dyrektor ZSM w Świnoujściu, przypomniała, że od 1 stycznia 2018 r. organem prowadzącym szkoły jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Stworzyło to dla niej szansę lepszego rozwoju edukacyjnego, zapewnienia wyposażenia zgodnie z wymogami konwencji STCW i rozporządzeniami ministra oraz poprawę warunków lokalowych poprzez finansowanie remontów budynków szkoły, warsztatów i internatu. To pierwsza i na razie jedyna szkoła średnia, która posiada uprawnienia szkolenia kadr morskich na poziom operacyjny żeglugi międzynarodowej, co umożliwia absolwentom, po odbyciu nadzorowanej praktyki morskiej, uzyskanie dyplomu oficera.

– Cieszy mnie, że edukacja sektora morskiego intensywnie się rozwija oraz jest obiektem niesłabnącego zainteresowania wśród młodego pokolenia – napisał w liście do uczestników uroczystości Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Pragnę wyrazić swoje uznanie dla dyrekcji oraz nauczycieli ZSM za ich codzienny trud, wkład w nauczanie młodzieży oraz w przygotowywanie ich do pracy na morzu i w sferach z nim związanych. Dziękując za to, zapewniam o wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Namacalnym przykładem tego wsparcia są inwestycje mające na celu modernizację infrastruktury i wyposażenia zespołu szkół oraz internatu. Głęboko wierzę, że dzięki wspólnej pracy będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia rozwój branż związanych z gospodarką morską i jej obsługą.

List odczytał Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który wraz z Januszem Karpem, dyrektorem Departamentu Edukacji Morskiej MGMiŻŚ oraz z dyrektor M. Gańczą pasował młodych ludzi na uczniów ZSM.

Placówka może się poszczycić bardzo dobrą jakością kształcenia.

– Wyniki matur w tej szkole – 97 proc. zdawalności – to jest naprawdę bardzo wysoki wynik, sukces – podkreśliła w swoim wystąpieniu Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty.

Podczas uroczystości na placu apelowym wręczono pamiątkowe statuetki (wykonane przez uczniów) dla osób i podmiotów wspierających ZSM.

Po ślubowaniu gościom pokazano nowy symulator mostka nawigacyjnego, o jaki wzbogaciła się placówka. Dyrektor Janusz Karp oficjalnie uruchomił urządzenie. O symulatorze i jego możliwościach opowiedział Andrzej Czerwiński, wicedyrektor ZSM ds. praktyk morskich i konwencji STCW.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA