Podstawkę pod tablet wykonywali uczestnicy XVI Konkursu Stolarskiego, który odbył się w poniedziałek w Szczecinie. Zjechali na niego najlepsi uczniowie szkół stolarskich z całej Polski.
- Stolarstwo znów staje się zawodem pożądanym i poszukiwanym na rynku pracy. Jeżeli jest się dobrym fachowcem, to jest to dziś naprawdę intratne zajęcie - mówi Joanna Obuchowska, koordynatorka XVI Konkursu Stolarskiego w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie.
Placówka, która prowadzi nowoczesne stolarskie szkoły zawodowe już po raz 16 zorganizowała zmagania konkursowe. Po eliminacjach szkolnych zakwalifikowali się do niego 42 uczniowie z 15 miast Polski, m.in. Słupska, Złotowa, Poznania, Gdańska, Żywca, Oświęcimia. Uczestnicy konkursu mieli pięć godzin na wykonanie drewnianej podstawki pod tablet.
- Pomysł na taką pracę konkursową wziął się stąd, że na zajęcia stolarskie przychodzą do nas studenci ZUT, niemal każdy z tabletem - opowiada Joanna Obuchowska. - Wzięliśmy też pod uwagę, że przygotowanie pracy konkursowej nie może pochłaniać zbyt wiele czasu i musi to być coś, co można wykorzystać praktycznie.
Uczniowie otrzymali gotowe elementy, które musieli wyszlifować, wygładzić, nawiercić, połączyć i prawidłowo skręcić. Zgodnie z założeniem konkurs stworzył im takie możliwości, by mogli zaprezentować swe praktyczne umiejętności zdobyte podczas nauki zawodu. Przyszli stolarze musieli wykazać się umiejętnościami w zakresie ręcznej obróbki drewna, montażu wyrobów oraz obróbki wykończeniowej. Konkurs promuje także metody wykonywania prac stolarskich zgodnie z zasadami bhp. Szkoły Zawodowe Towarzystwa Salezjańskiego po raz kolejny zorganizowały go wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Szczecinie. Jury konkursowe składało się z ekspertów - praktyków. Inspektorzy szczecińskiego oddziału PIP oceniali znajomość przestrzegania przepisów bhp przez uczestników konkursu. Natomiast przedstawiciele Ikea Industry ze Stepnicy - kontroler jakości i technolog - oceniali precyzję i funkcjonalność wykonania oraz estetykę pracy.
Podczas obrad jury podkreślało wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu.Za najlepiej wykonane uznało prace dwóch uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie Szczecińskim - pierwsze miejsce zajął Mateusz Kopeć, drugie - Szymon Łuczyński, a trzecie Karol Tomczak z ZSZ w Bydgoszczy.
Doroczny konkurs jest okazją do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami zawodu oraz szkołami. Służy także podniesieniu rangi zawodu stolarz i technik technologii drewna.
- Jest popyt na stolarzy, nawet panowie z Ikea Industry proponowali zatrudnienie naszym uczniom zarówno ze szkoły zasadniczej zawodowej, jak i technikum - dodała koordynatorka konkursu.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe - maszyny przydatne w przyszłej pracy stolarza.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Dariusz GORAJSKI
NZ. Uczestnicy konkursu wykonali podkładkę pod laptop