Niedziela, 03 marca 2024 r. 
REKLAMA

Ruszyło biuro doskonałości

Data publikacji: 15 kwietnia 2016 r. 15:01
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Ruszyło biuro doskonałości
Granty ERC finansują pionierskie, przełomowe badania. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Polska Akademia Nauk we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wspierać najlepszych polskich naukowców i zwiększyć udział Polaków w pozyskiwaniu grantów Europejskiej Rady ds. badań naukowych. Posłuży temu nowo powstałe Biuro ds. Doskonałości Naukowej.

Wedle resortu nauki dla naukowca zdobycie grantu ERC to jedno z najwyższych indywidualnych osiągnięć. W Polsce udało się to dotychczas zaledwie 20 razy.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to utworzona w 2007 roku przez Komisję Europejską niezależna agenda UE finansująca najwyższej jakości badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej, zarządzana przez Scientific Council, w skład którego wchodzą wybitni europejscy naukowcy. W latach 2014-2020 Rada dysponuje budżetem ponad 13 mld euro (w ramach programu Horyzont 2020) pozwalającym na wsparcie blisko 7000 grantów, w których udział weźmie ponad 40 tys. naukowców. Prestiżowe granty ERC finansują pionierskie, przełomowe badania prowadzone w dowolnym obszarze naukowym. Jedynym kryterium ich oceny jest doskonałość naukowa. Oferta grantowa kierowana jest do naukowców z całego świata, znajdujących się na każdym etapie kariery, zamierzających realizować granty na terenie Unii Europejskiej. Budżet pojedynczego projektu może sięgać nawet 3,5 miliona euro.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN rozpoczęło swoją działalność w kwietniu. Ma ono zaoferować naukowcom ze wszystkich polskich jednostek naukowych wszechstronną pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów ERC. Wspiera też polskie jednostki badawcze, które planują przyjęcie naukowców z całego świata jako instytucje goszczące granty ERC.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA