Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zajmą się miejską logistyką

Data publikacji: 10 kwietnia 2016 r. 11:13
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Zajmą się miejską logistyką
Akademia Morska zajmie się kwestią logistyki miejskiej. Fot. Ryszard PAKIESER  

Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie weźmie udział w projekcie NOVELOG, który otrzymał dofinansowanie z największego programu badawczego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Prawie 30-podmiotowe konsorcjum będzie realizować badania nad procesami dystrybucji towarów w miastach.

Projekt NOVELOG „New cooperative business models and guidance for sustainable city logistics” („Nowe modele współpracy biznesowej i wytyczne dla zrównoważonej logistyki miejskiej”), współrealizowany jest przez zespół dr. hab. Stanisława Iwana. Przygotowania do współpracy przy projekcie trwały właściwie od 2013 r., kiedy dr Iwan został zaproszony przez kolegów z Newcastle University do udziału 
w spotkaniach roboczych, na których analizowano pomysły na nowe projekty badawcze w ramach Horyzontu 2020.

- Od kilku lat wraz z dr Kingą Kijewską uczestniczymy w jednej z najważniejszych konferencji na świecie poświęconych logistyce miejskiej, organizowanej przez the Institute for City Logistics z Kyoto. Niewątpliwie prezentowane przez nas rezultaty wcześniejszych projektów, takich jak C-LIEGE oraz GRASS sprawiły, że koledzy z Newcastle, dostrzegli potencjał badawczy naszej uczelni i możliwość współpracy – mówi dr Iwan. W wyniku spotkań wypracowano m.in. założenia projektu NOVELOG, który został zgłoszony do konkursu Horyzont 2020.
Celem projektu NOVELOG jest poznanie i zrozumienia procesów dystrybucji towarów w miastach poprzez dostarczanie wsparcia dla wdrożenia skutecznych i zrównoważonych polityk i rozwiązań 
w tym obszarze. Chodzi o pomoc przy wyborze optymalnych i możliwych do zastosowania rozwiązań dla transportu towarowego oraz ułatwienie współpracy pomiędzy interesariuszami, a także umożliwienie transferu najlepszych modeli biznesowych.
Konsorcjum NOVELOG składa się z 28 partnerów (m.in. z Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii), reprezentujących jednostki naukowe, firmy oraz miasta. Instytucje zaangażowane w przedsięwzięcie posiadają duże doświadczenie w zakresie logistyki miejskiej (miejskiego transportu towarowego - MTT). AM w Szczecinie jest jedną z jednostek zajmujących się przygotowywaniem narzędzi wspomagających wdrażanie rozwiązań MTT. Z założenia, rezultaty projektu mają służyć dowolnym samorządom i stanowić wsparcie procesów wdrożeniowych.
(as)


Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

am
2016-04-11 08:07:10
Ładnie się niektórzy wyrobili.
gosc
2016-04-10 11:16:04
Zróbcie cos podobnego ale z transportem miejskim ,i wyslac tam obowiazkowo lesne dziadki z zditm

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA