Piątek 07 października 2022r. 
REKLAMA

Rodzice do zadań specjalnych poszukiwani. Cykl spotkań dla zainteresowanych pieczą zastępczą

Data publikacji: 2022-09-20 07:32
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-20 07:32
Rodzice do zadań specjalnych poszukiwani. Cykl spotkań dla zainteresowanych pieczą zastępczą
Cykliczne spotkania organizowane są z myślą o osobach, które rozważają możliwość stworzenia rodziny zastępczej i chciałyby pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Fot. Anna Gniazdowska  

To będzie cykl pięciu spotkań podczas których można się dowiedzieć jak zostać rodziną zastępcza i stworzyć bezpieczne miejsce dla dzieci, które tego potrzebują. Warsztaty przygotował dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wspólnie z Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie. Pierwsze spotkanie już we wtorek 20 września.

- Warsztaty organizowane są z myślą o osobach, które rozważają możliwość stworzenia rodziny zastępczej i chciałyby pogłębić swoją wiedzę na ten temat - wyjaśnia Maciej Homis, rzecznik miasta ds. pomocy społecznej. - Zachęcamy do udziału osoby, które zawodowo lub prywatnie spotkały się z tematyka dzieci porzuconych, wymagających pomocy i wsparcia. Będzie to okazja do zadania nurtujących pytań i uzyskania szczegółowych informacji na wszystkie tematy związane z pieczą zastępczą.

Czym jest piecza zastępcza

Spotkania poprowadzą pracownicy Działu Pieczy Zastępczej MOPR, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości na temat rodzicielstwa zastępczego.

- Omawiane będą m. in. takie tematy jak to czym jest piecza zastępcza, kto może zostać rodzicem zastępczym, z jakimi trudnościami borykają się dzieci w tej pieczy, jakie plany i oczekiwania mają dzieci, dlaczego ważne jest wychowanie w rodzinie - zapowiada M. Homis. 

Aby wziąć udział w spotkaniu, niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca zgłoszona poprzez pocztę elektroniczną na adres: rodzina@szczecin.eu, telefonicznie pod numerem 570 780 040 lub osobiście w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy Al. Wojska Polskiego 51 w Szczecinie.

Pierwsze spotkanie już w najbliższy wtorek w godz. 16.30-18. Jego hasło: „Dzieci, których nikt nie chce. Jak im pomóc i mądrze towarzyszyć?” . Spotanie jest kierowane do pracowników oświaty i rodziców/opiekunów. Poruszane będą kwestię dotyczące pieczy zastępczej i trudności, z jakimi borykają się dzieci, które do niej trafiają.

Temat zaplanowany na 10 listopada (godz. 16-17.30): „Bliskość, stabilizacja, wartości. Po co nam rodzina?” Spotkanie kierowane jest do rodziców i dzieci.

- Odpowiemy na pytanie „Dlaczego ważne jest wychowanie w rodzinie nawet jeśli jest „TYLKO” zastępcza? - zapowiadają organizatorzy. - Dodatkowym atutem będą goście – jeże. 10 listopada obchodzimy międzynarodowy dzień jeża i z tej okazji pani Renata, która prowadzi pogotowie domowe dla jeży, opowie o tym, jak się opiekować jeżami i poruszy ciekawą kwestie mówiącą o tym, że wśród jeży również są mamy zastępcze dla opuszczonych maluszków.

O dorastaniu bez wzorca

Temat spotkania zaplanowanego na 10 stycznia 2023 (godz. 16-18) to „Idealny prezent dla dziecka w kryzysie. Jakie plany, potrzeby i oczekiwania mają samotne dzieci?”. Jest ono kierowane do dorosłych, rodziców, opiekunów, dziadków, nauczycieli, wychowawców, do wszystkich tych, którzy opiekują się, wychowują dzieci. Poruszona będzie kwestia dotycząca dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, o tym jakie plany, oczekiwania i potrzeby mają dzieci w pieczy zastępczej, jeśli je mają.

 „O dorastaniu bez wzorca własnych rodziców. Jak zostać samodzielnym dorosłym?” mowa będzie 9 marca (godz. 16 -18). To spotkanie również kierowane jest do dorosłych, którzy opiekują się, wychowują dzieci. Rozmowa będzie poświęcona dorastaniu w pieczy zastępczej i wchodzeniu w dorosłość, szczególnie gdy nie ma się wzoru w swoich rodzicach. Co może zrobić opiekun jak pomóc gdy ma dorastające dziecko w pieczy zastępczej. I jakie oferty wspierania młodzieży ma Szczecin?

Ostatnie ze spotkań „Rodzina do zadań specjalnych. Dlaczego tak bardzo potrzebne są rodziny zastępcze?” jest zaplanowane na 30 maja (godz. 16-18). To podsumowanie cyklu. (KSz)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA