Na Uniwersytecie Szczecińskim, największej uczelni na Pomorzu Zachodnim, zostało zorganizowane posiedzenie plenarne Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rektorzy i inni przedstawiciele jednostek naukowych mieli okazję omówić istotne kwestie związane z funkcjonowaniem polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.
Podczas pierwszego w nowym roku akademickim posiedzenia poruszane były takie zagadnienia jak m.in.: analiza ekonomiczną uniwersytetów publicznych, wykorzystanie Chatu GPT w funkcjonowaniu uczelni czy akademickie rankingi szkół wyższych.
- Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie nauki - podkreślał prof. Waldemar Tarczyński, rektor US.
Ważnym tematem była ewaluacja - czyli ogólna ocena - uniwersytetów. Na jej podstawie instytutom w całej Polsce przyznano różne kategorie, od których zależy m.in. poziom finansowania. Inna ważna kwestia to subwencje, czyli środki przyznawane na utrzymanie publicznych szkół wyższych w naszym kraju.
- Zmagamy się z wieloma problemami. Jednym z nich jest przyszłość agendy takiej jak Narodowe Centrum Nauki. Sposób finansowania nauki, sposób awansów naukowych - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodnicząca konferencji. - Chcielibyśmy opracować stanowisko nasze, akademickie, uniwersytetów, które pokazałoby, jakie są najbardziej palące problemy w nauce polskiej, tak aby nowy program rozwoju nauki był kompatybilny z naszymi potrzebami.
Celem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, "jest zacieśnienie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości".
(as)