Wtorek 20 kwietnia 2021r. 

Rektor PUM chwali się sukcesami i przypomina o lekarskim etosie [GALERIA]

Data publikacji: 2020-10-01 12:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-04 16:24
Rektor PUM chwali się sukcesami i przypomina o lekarskim etosie
 

Choć nie jesteśmy dużą uczelnią, to jesteśmy uczelnią mocną - powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prof. Bogusław Machaliński, podczas inauguracji nowego roku akademickiego. Ale mówił nie tylko o nauce i badaniach. Przypomniał także, jak ważny jest etos lekarza, zwłaszcza w czasie pandemii. 

- Wybraliście uczelnię elitarną, z jasno określonym kierunkiem, w który zmierza, z dużym potencjałem – takimi słowami zwrócił się rektor do studentów pierwszego roku. - Macie szansę rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzać wiedzę a w przyszłości realizować swoje marzenia. 

PUM zadbał o bezpieczeństwo

Nie tylko do młodych ludzi skierowana była ta część przemówienia prof. Machalińskiego, która została poświęcona koronawirusowi.  

- To czas, w którym dostrzegamy, jak ważna jest rzetelna wiedza i umiejętność jej weryfikowania. Pragnę podkreślić, że władze PUM podjęły wszelkie niezbędne kroki, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych studentów, pacjentów oraz pracowników - stwierdził rektor. - To okres wymagający i weryfikujący postawy lekarzy oraz pracowników ochrony zdrowia. Takie sytuacje pokazują, jaka jest kondycja naszego charakteru. Czy dajemy się pokonać pojawiającym się trudnościom i wymaganiom, czy pozwalamy, aby strach przesłonił nam rozsądek, możliwości pomocy innymi i potencjał, jakim dysponujemy, aby osiągnąć szlachetny cel, czy podejmujemy racjonalne działania z odwagą, wykorzystując nasze talenty i zdolności, i nade wszystko realizując nasze powołanie? Jednym z najważniejszych aspektów naszej misji jest pomoc choremu człowiekowi, a nie wycofywanie się na z góry ustalone, być może bezpieczne pozycje.

Wysoko w rankingach

Podczas inauguracji nie mogło zabraknąć nawiązań do historycznego sukcesu PUM, który w tegorocznym zestawieniu szkół wyższych "Perspektywy" zajął dziesiąte miejsce. Żadna zachodniopomorska uczelnia nigdy nie była tak wysoko. Co więcej, w kategorii uczelni medycznych PUM został sklasyfikowany jako drugi.

Wedle rektora jest to świadectwo dynamicznego rozwoju PUM. Przypomniał m.in. o uruchomieniu strategicznego kierunku - farmacji, o stworzeniu Centrum Symulacji Medycznych, o nowoczesnym robocie Da Vinci usprawniającym skomplikowane operacje, o tym, że uczelnia dzięki współpracy z samorządem i wojewodą wybuduje nowoczesny akademik. 

- Zależy nam dalszym rozwoju transplantologii, stworzeniu Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, intensyfikowaniu innowacyjności przekładającej się na realną pomoc pacjentom, oraz na opracowaniu nowych programów terapeutycznych i badawczych  - podsumował prof. Machaliński.©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: Prof. Machaliński: "Jednym z najważniejszych aspektów naszej misji jest pomoc choremu człowiekowi, a nie wycofywanie się na z góry ustalone, być może bezpieczne pozycje". 

Fot. Dariusz GORAJSKI

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ