niedziela, 19 sierpnia 2018.
Strona główna > Nauka > Reforma na kolanie pisana

Reforma na kolanie pisana

Reforma na kolanie pisana
Data publikacji: 2016-07-21 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 2144 145076

Pracę stracą na pewno wszyscy dyrektorzy gimnazjów w Szczecinie oraz ich zastępcy. To około 70 osób. Kłopoty z zatrudnieniem mogą mieć także wuefiści, językowcy i informatycy. Pracę w podstawówkach znajdą fizycy i chemicy. Bo tych przedmiotów nie było. Cała reforma edukacji w Szczecinie ma kosztować 35 mln zł.

Szczeciński Sojusz Lewicy Demokratycznej i lokalny oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego ocenił założenia zapowiadanej reformy edukacji w Polsce.

- ZNP ostro protestuje przeciwko reformie w takim kształcie, jaki jest proponowany. To rewolucyjne zmiany, które zniszczą wszystkie elementy systemu edukacji. Pociągnie to za sobą duże koszty finansowe oraz ludzkie, bo na pewno wielu nauczycieli wyląduje na bruku - stwierdziła Maria Świerczek, prezes ZNP w Szczecinie.

Jej zdaniem wiele założeń reformy jest całkowicie niezrozumiałych.
- Na przykład w każdej szkole, nawet najmniejszej, ma powstać Rada Szkoły. To niepotrzebne i niewykonalne. Mają powstać Szkolne Rady Wolontariatu i Rodziców. Nie wiadomo po co. Jaki mają mieć cel? Opiniujący, czy może kontrolująco - oceniający. Naszym zdaniem ten drugi. Na czym miałby polegać wolontariat w odniesieniu do nauczycieli? Udział nauczycieli w nim miałby wpływać na ocenę ich pracy? Nie ma podstaw prawnych wprowadzających tę reformę. Nie ma analizy kosztów, jakie pociągnie za sobą. To dokument napisany na kolanie. Dlatego apelujemy o składanie podpisów pod petycją w obronie polskiej szkoły. Można je składać m.in. na stronie internetowej ZNP - dodała Świerczek.

- Ta reforma, to powrót do tego, co było w polskiej oświacie przed 1998 rokiem. Wtedy prawica popierała wprowadzenie gimnazjów. Dzisiaj chce je likwidować. Ta reforma jest wprowadzana bez konsultacji społecznych, bez udziału rodziców i nauczycieli. W samym Szczecinie będzie kosztować 35 milionów złotych. Czy rząd ma zamiar te środki zabezpieczyć, czy obciąży nimi wszystkich szczecinian? - pytał Dawid Krystek, radny miejski i szef szczecińskiego SLD.

Zdaniem ZNP w wyniku reformy pracę na pewno stracą wszyscy dyrektorzy gimnazjów w Szczecinie oraz ich zastępcy. To około 70 osób.
- Nie wiemy ilu nauczycieli. Na pewno będzie ich wielu. Kłopoty z zatrudnieniem mogą mieć wuefiści, językowcy i informatycy. Pracy nie stracą fizycy i chemicy. Bo w szkołach podstawowych nie było takich przedmiotów. Teraz będą - dodała Świerczek.

(dar)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Maria Świerczek z ZNP i Dawid Krystek z SLD ocenili założenia zapowiadanej reformy edukacji.

Komentarze

Kazek
Najciekawszy jest wpis komentatora, który twierdzi, że wyzwoleńcom nogi śmierdzą na czerwono. Od razu widać, że zna sprawę WĄCHAŁ TO WIE i nie ma o czym dyskutować!
2016-07-22 21:39:49
czytelnik
UWAGA TROLE W NATARCIU !!!pis rządzi - pytanie jak długo i czy naród [ciemna masa to zrozumie ??] o co tutaj chodzi ????
2016-07-22 21:24:44
.
Z tego wynika to, że wyzwoleńcy lubią być noszeni w lektykach, a nogi i tak im śmierdzą na czerwono.
2016-07-22 14:48:05
Nieprawda
Głupoty piszesz i tyle. Znam wielu takich, którzy zmienili onuce na skarpetki, a sandały noszą nawet bez skarpetek. Co do ciemnej masy masz rację tylko, że to nic nie mówiące ogólniki. Tak samo można napisać: mądrzy ludzie w narodzie byli są i będą. Średnio inteligentni byli i będą. Tylko co z tego wynika? NIC.
2016-07-22 13:24:17
.
Nonamie, ciemna masa narodu była, jest i będzie zawsze, choćbyś ją doktoryzował na rozmaitych uczelenkach. Jeśli ktoś nosił onuce, będzie nosił je nadal. Być może teraz będą to onuce jedwabne, bo go stać.
2016-07-22 12:10:03
To ja
Z nauczycielami i ich obrońcami nie ma o czym dyskutować. Jak ich wyrzucą z roboty to życie ich zweryfikuje, a jak wynika z treści artykułu, ten czas zwolnień w oświacie nadchodzi. Dzieci rodzi się coraz mniej, więc tylu nauczycieli nie jest potrzebnych- demografii nie da się oszukać i żadne zaklęcia nie pomogą. Czas porzucić ciepłe posadki w szkołach i zacząć robić coś, czego potrzebuje rynek bo jak nie to zostaje tylko kolejka do MOPS-u
2016-07-21 22:53:16
barbara
Zdumiewające, na temat edukacji (i jej reformy) wypowiadają się osoby, które powinny i to PILNIE! uzupełnić gruntownie swoją edukację
2016-07-21 22:25:57
Angran
Nauczycieli w Polsce jest za dużo i tyle. jest niz demograficzny, a w Polsce wciąz kształci się nauczycieli po co? Niedługo już nie tylko szkoły będą zamykać, ale uniwersytety bo nie będzie młodzieży. Ci, którzy chcą coś osiągnąć sa w Londynie i długo nie wrócą inni wkrótce wyjadą do normalnych krajów. W Polsce coraz bardziej potrzebne sa domy spokojnej starości a nie szkoły bo starych przybywa, a młodych jest coraz mniej. Nauczyciele stają sie niepotrzebni im szybciej to zrozumieją i znajdą sobie inne zajęcie tym lepiej dla nich.
2016-07-21 22:06:17
Noname
To jest jakaś metoda... Nieprzemyślaną reformą rozp...yć doszczętnie system edukacji i za kilka, kilkanaście lat mieć do dyspozycji ciemną masę narodu, którą można dowolnie sterować. Im więcej obskurantyzmu, tym lepiej...
2016-07-21 21:41:27
ewa35
analfabecie KoKo oczywiscie w to graj ze zwolnia nauczycieli Chcial by aby wszystkich ,łacznie a może przede wszystkim tych ktorzy mu dwóje lub pały stawiali
2016-07-21 21:17:15
edu
To wszystko już było i to żadna reforma tylko powrót do normalności.
2016-07-21 17:08:57
KoKo
czy tym twardogłowym z SLD ktoś powiedział, że socjalizm skończył sie kilkadziesiąt lat temu? Będą zwalniać nauczycieli i bardzo dobrze, będą zwalniać dyrektorów i bardzo dobrze, bo to oszczędność publicznych pieniędzy. Niektórym się wydaje, że praca w szkole to robota do końca życia-otóż nie mili państwo. Rynek was zweryfikuje nie potrzeba tyle szkół, nie potrzeba nauczycieli, dyrektorów i ich zastępców do spraw niepotrzebnych bo jest niż demograficzny i nie ma tylu dzieci, a więc także uczniów w szkołach prosty rachunek. Trzeba się przebranżowić drodzy pedagodzy rynek potrzebuje murarzy, betoniarzy, spawaczy, hydraulików, monterów rurociągów, tokarzy frezerów i w tych zawodach powinniście szukać swojej szansy!!! bo tu jest praca i pieniądze.
2016-07-21 16:25:13
miki
SLD i niejaki Krystek stają w obronie dyrektorów szkół, którzy kosztują krocie. SLD to oderwana od życia formacja. A może nich powiedzą jak to z Galaxy było? Czy ich bonzo Wieczorek maczał w korupcji paluszki? Dyrektora ze spółki budującej Galaxy już zatrzymano. Ta konferencja to próba odwrócenia uwagi od tego, co robiło SLD. A wieża Bismarcka się rozpada, bo tow. Wieczorek dał ją bez żadnych warunków jakiemuś kumplowi.
2016-07-21 15:36:31
kibic
zawsze można się przekwalifikować.inni mogą,a nauczyciele nie?!
2016-07-21 15:20:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy