czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > Racje czy relacje?

Racje czy relacje?

Racje czy relacje?
Data publikacji: 2018-04-27 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1567 325177

Szkoła powinna nie tylko uczyć dzieci i młodzież, ale także wychowywać - uważają organizatorzy piątkowej konferencji w Szkole Podstawowej nr 35 w Szczecinie. Poprzez specjalny program zamierzają oni rozpocząć zmianę postaw wychowawczych nauczycieli i rodziców.

 - Nauczyciel, któremu rodzic powierza największy skarb, jakim jest dziecko ma poważne zadanie. Czy będzie prowadził zadania wspomagające, tworzył przyjazne środowisko oraz wspierał dobre relacje z rówieśnikami, jednocześnie pamiętając o wymaganiach i konsekwencjach? - mówiła w wykładzie poświęconym wychowaniu dla wartości Teresa Ogniewska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. - Nauczyciel powinien być kompetentny, konkretny i konsekwentny oraz komunikatywny

Jej zdaniem wychowanie młodego człowieka to proces złożony, oparty przede wszystkim na relacjach dziecka z drugim człowiekiem: wychowawcą, rodzicem i każdą inną osobą, która pojawia się w jego życiu. Dodała, że najważniejsza jest jednak rola nauczyciela.

Konferencję na temat wychowawczej roli szkoły „Chcesz mieć rację czy relację?” dla pedagogów, wychowawców i nauczycieli z całego województwa zorganizował zachodniopomorski kurator oświaty.

- Jakość nauczania i wychowanie są ze sobą nierozerwalnie powiązane, to uzupełniające się nawzajem elementy w procesie kształcenia - mówiła kurator Magdalena Zarębska-Kulesza. - Zawód nauczyciela jest misją, musimy się włączyć w wychowanie uczniów, mówić, co jest dobre as co jest złe.

Obecny na konferencji Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji narodowej przytoczył międzynarodowe badania, z których wynika, że polscy uczniowie w szkole czują się bezpiecznie, lecz jej nie lubią. - Istotną cechą w wychowaniu ucznia jest kontekst społeczno-ekonomiczny, czyli po prostu rodzina - przyznał minister. - Doświadczenia rodziców wpływają na wybory ścieżki zawodowej dziecka. Natomiast wyniki uczniów na egzaminach, zwłaszcza z języka polskiego, są uzależnione od liczby książek w domu.

Dodał, że efekty kształcenia nie są zadowalające zarówno w tych szkołach, które dużo zadają uczniom do domu, jak i w tych, które wcale nie zadają. Nauczycielom radził zachować w tym zdrowy rozsądek.

Podczas konferencji zaprezentowano program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, wskazujący dobre praktyki w nawiązywaniu ścisłych relacji pomiędzy szkołą, a rodzicami i ich dziećmi. Program kładzie nacisk na zmianę wychowawczych postaw rodziców i wychowawców.

- Wychowanie nie powinno polegać na walce, lecz na dialogu. Dobry wychowawca nie powinien być ani nadmiernie czułostkowym, ani żołnierzem. To ktoś, kto potrafi połączyć miłość do dziecka i wymagania wobec niego - podkreślała Małgorzata Mazur, trenerka Szkoły dla Rodziców i Wychowawców Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Współpracująca z nią trenerka Agnieszka Kop-Ostrowska dodała, że wielu rodziców, jako problem zgłasza brak samodzielności ich dzieci. Tymczasem wielu z nich wyręcza dzieci nie tylko w dojazdach do szkoły, ale nawet przygotowaniu prac domowych. Skutkuje to tym, że najmniejsze nieporadzenie sobie z jakimś problemem wywołuje u dzieci depresję. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Racje czy relacje? Racje czy relacje?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie