wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Nauka > PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim

PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim

PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim
Data publikacji: 2019-03-14 14:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 1146 380405

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie nawiązał formalną współpracę z Uniwersytetem Wileńskim. Umowa między tymi dwiema uczelniami dotyczy m.in. prowadzenia wspólnych badań naukowych, wymiany nauczycieli akademickich i studentów oraz wymiany materiałów dydaktycznych i publikacji naukowych.

- Współpraca rysuje się bardzo obiecująco. Już teraz mamy kilka roboczych projektów, które moglibyśmy zacząć realizować - mówił prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, podpisując umowę wspólnie z litewskim ambasadorem, Euduardasem Borisovasem. - Dla nas to pierwsza współpraca z Litwą. Z uniwersytetem, który liczy prawie 600 lat. 

Prof. Maria Giżewska, pełnomocnik rektora do spraw współpracy międzynarodowej, dodała, że największy wydział na UW to właśnie wydział medyczny.

- Ta współpraca będzie bardzo ważna, potrzebujemy nie tylko ścisłej współpracy z Polską, ale także z uczelniami państw bałtyckich - stwierdził Borisovas. - Ważne jest takie podejście regionalne dla rozwinięcia nauki.

W tej chwili kooperują ze sobą zakłady historii medycyny obu uczelni. Kolejny obszar partnerstwa to badania dotyczące wrodzonych wad metabolizmu, czyli rzadkich chorób uwarunkowanych genetycznie, a także fizjologii. W najbliższym czasie mają być doprecyzowane warunki wymiany studentów oraz wykładowców.

- Mamy współpracę z wieloma renomowanymi uniwersytetami w Europie i na świecie, choćby i z Japonią, natomiast z dwóch względów współpraca z Wilnem jest dla nas strategiczna - ocenił prof. Machaliński. - Po pierwsze: fizyczna bliskość i synergia w działaniach w tej części Europy. Mierzymy się z podobnymi problemami, na przykład finansowymi. Pochodzimy z tej części Europy, która musi jeszcze sporo nadrobić, jeśli chodzi o dofinansowanie nauki i edukacji. Natomiast z punktu widzenia epidemiologicznego mamy podobieństwo genetyczne, w przeciwieństwie na przykład do Stanów Zjednoczonych.©℗

(as)

Fot. PUM

Komentarze

NIE
NIE Uniwersytet w Wilnie ale w Berlinie jest dla Szczecina najblizej. Nic bardziej dobrego tylko nowe inspiracje naukowe z Wilna bo Berlin jest za daleko i bez podabienstwa genetycznego.....szkoda.
2019-03-15 10:08:10
Wady Metabolizmu
Wady Metabolizmu - są to wady nabyte w wyniku pokonania bariery krew-mózg u jednodniowych noworodków, poprzez podanie im preparatów obcej produkcji o niezbadanej w Polsce zawartości w charakterze szczepionek BCG i WZW-b. Dokonuje tego średni personel medyczny bez nadzoru i odpowiedzialności cywilnej lekarza.
2019-03-14 19:02:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie