środa, 18 września 2019.
Strona główna > Nauka > PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim

PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim

PUM podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Wileńskim
Data publikacji: 2019-03-14 14:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 795 380405

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie nawiązał formalną współpracę z Uniwersytetem Wileńskim. Umowa między tymi dwiema uczelniami dotyczy m.in. prowadzenia wspólnych badań naukowych, wymiany nauczycieli akademickich i studentów oraz wymiany materiałów dydaktycznych i publikacji naukowych.

- Współpraca rysuje się bardzo obiecująco. Już teraz mamy kilka roboczych projektów, które moglibyśmy zacząć realizować - mówił prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, podpisując umowę wspólnie z litewskim ambasadorem, Euduardasem Borisovasem. - Dla nas to pierwsza współpraca z Litwą. Z uniwersytetem, który liczy prawie 600 lat. 

Prof. Maria Giżewska, pełnomocnik rektora do spraw współpracy międzynarodowej, dodała, że największy wydział na UW to właśnie wydział medyczny.

- Ta współpraca będzie bardzo ważna, potrzebujemy nie tylko ścisłej współpracy z Polską, ale także z uczelniami państw bałtyckich - stwierdził Borisovas. - Ważne jest takie podejście regionalne dla rozwinięcia nauki.

W tej chwili kooperują ze sobą zakłady historii medycyny obu uczelni. Kolejny obszar partnerstwa to badania dotyczące wrodzonych wad metabolizmu, czyli rzadkich chorób uwarunkowanych genetycznie, a także fizjologii. W najbliższym czasie mają być doprecyzowane warunki wymiany studentów oraz wykładowców.

- Mamy współpracę z wieloma renomowanymi uniwersytetami w Europie i na świecie, choćby i z Japonią, natomiast z dwóch względów współpraca z Wilnem jest dla nas strategiczna - ocenił prof. Machaliński. - Po pierwsze: fizyczna bliskość i synergia w działaniach w tej części Europy. Mierzymy się z podobnymi problemami, na przykład finansowymi. Pochodzimy z tej części Europy, która musi jeszcze sporo nadrobić, jeśli chodzi o dofinansowanie nauki i edukacji. Natomiast z punktu widzenia epidemiologicznego mamy podobieństwo genetyczne, w przeciwieństwie na przykład do Stanów Zjednoczonych.©℗

(as)

Fot. PUM

Komentarze

NIE
NIE Uniwersytet w Wilnie ale w Berlinie jest dla Szczecina najblizej. Nic bardziej dobrego tylko nowe inspiracje naukowe z Wilna bo Berlin jest za daleko i bez podabienstwa genetycznego.....szkoda.
2019-03-15 10:08:10
Wady Metabolizmu
Wady Metabolizmu - są to wady nabyte w wyniku pokonania bariery krew-mózg u jednodniowych noworodków, poprzez podanie im preparatów obcej produkcji o niezbadanej w Polsce zawartości w charakterze szczepionek BCG i WZW-b. Dokonuje tego średni personel medyczny bez nadzoru i odpowiedzialności cywilnej lekarza.
2019-03-14 19:02:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie